Prasklá podrážka boty. Dá se to opravit?


Prasklá podrážka nejenže vypadá nevzhledně, ale může také znesnadnit chůzi a povzbudit vodu, aby se dostala do boty. A co je horší, zvyšuje se pravděpodobnost pádu a má negativní vliv na vaše klouby. Pokud máte tento problém i vy, máme dobrou zprávu! Nemusíte se loučit se svou oblíbenou obuví. Prasklá podrážka boty je opravitelná. Najděte odpovědi na nejčastější otázky a podívejte se, jak opravit podrážku doma.

Proč podrážka trčí ze zbytku boty?

Každá bota se skládá z mnoha různých prvků, z nichž některé se časem přirozeně opotřebovávají. Týká se to zejména podrážky, která je silně vystavena kontaktu se zemí, takže se na ní poměrně rychle objevují stopy používání.

Stojí za to připomenout, že za prasklinu v podrážce boty mohou různé faktory. Obuv má totiž omezenou životnost, která je ovlivněna mj způsob jejich použití a skladování. To platí i pro kvalitní boty, kde se podrážky mohou opotřebovat mnohem rychleji než svršky. 

Kromě toho, že konkrétní pár bot nosíte velmi často po dlouhou dobu a opotřebení, které způsobuje, může být příčinou problému... nepříliš časté nošení bot a jejich uložení v kartonové krabici ve sklepě nebo garáži.

V takových místech je zvýšená vlhkost vzduchu, což výrazně urychluje proces stárnutí obuvi. V důsledku toho jednotlivé části obuvi, jako je svršek a podešev, ztrácejí pružnost a křehnou.

Co určuje životnost podrážky?

Životnost podrážky v zásadě závisí na několika faktorech. Jedná se zejména o:

  • ujeté kilometry
  • hmotnost uživatele daného páru bot
  • vady držení těla uživatele
  • chůze
  • typ terénu, po kterém se má chodit
  • místo a způsob uložení obuvi
  • četnost nošení daného páru bot

Jak mohu zabránit prasknutí podrážky?

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit prasklinám v podrážce bot, je ... pravidelné nošení. Vždyť byly pro tento účel stvořeny! Pamatujte si, že nic netrvá věčně a pokud boty nenosíte, úplně vyhodíte peníze, které za ně utratíte. 

Uchováváním páru bot v kartonové krabici po dlouhou dobu pomáháte vyschnout lepidlo a urychlit proces stárnutí boty. To vše kvůli absorpci vlhkosti, která způsobuje praskání podrážky a oddělování od zbytku boty. Vedlejším efektem je také tvorba zabarvení na svršku.

Můžete chodit s botami s prasklou podrážkou?

Mnoho lidí si klade otázku, zda má chůze s popraskanými podrážkami – kromě nevzhledného vzhledu – nějaké negativní důsledky.

Za prvé, opotřebované podrážky poskytují menší přilnavost k zemi. Běhoun se stává hladkým a tím se výrazně zvyšuje pravděpodobnost uklouznutí na nerovném nebo vlhkém povrchu.

Za druhé, takové podrážky intenzivně ovlivňují vaše chodidla a klouby. Díky sníženému odpružení se všechny otřesy a dopady přenášejí na kotníky, kolena a dokonce i kyčle. V důsledku toho můžete začít pociťovat nepohodlí a bolest v kloubech.

Za třetí, nerovnoměrné opotřebení podrážky může ovlivnit způsob, jakým uděláte krok. Z dlouhodobého hlediska to může způsobit deformace v této oblasti. Mezi krátkodobé dopady tohoto stavu patří pocit nepohodlí při procházkách.

Jak opravit prasklou podrážku doma?

Nyní, když znáte následky chůze v botách s prasklou podrážkou, se jim rozhodně chcete vyhnout. Aby se to nestalo, stačí botu opravit. Poradíme, jak to provést doma.

Nejprve budete potřebovat správné lepidlo na boty. Výběrem kvalitního produktu si můžete být jisti, že dosáhnete nejlepších výsledků a boty se v lehkém mrholení znovu nerozpadnou. V ideálním případě byste se měli rozhodnout pro voděodolné lepidlo. 

Pokud máte co do činění s odnímatelnou podrážkou, je dobré podrážku nejprve úplně sundat. Dalším krokem je zbavit se starého lepidla. K tomu můžete použít aceton nebo odlakovač, který lepidlo rozpustí.

Ujistěte se, že povrch je bez prachu, mastnoty a jiných nečistot. Poté použijte jemný brusný papír (150 - 180) pro lepší přilnavost. Třete horní část podrážky a spodní část boty, dokud nezískáte drsný povrch.

Poté pomocí štětce nebo tyčinky do uší naneste malé množství vysokopevnostního lepidla na jeden povrch, například na podrážku boty, a pevně jej přitlačte, dbejte na to, aby byly všechny okraje vyrovnány. 

Pro maximální jistotu, že spojení bude trvalé, můžete botu omotat malířskou páskou a nechat ji přes noc. K tomuto účelu můžete použít i gumičku.

Bojíte se, že vaše oblíbená bota ztratí svůj původní tvar? Abyste tomu zabránili, vycpěte vnitřek srolovanými novinami nebo ponožkami. Počkejte alespoň 24 hodin, než si botu znovu nazujete. Pokud si všimnete přebytečného lepidla na svršku boty, odstraňte ho vatovým tamponem navlhčeným trochou acetonu nebo odlakovačem na nehty.

Pokud je to na vás moc, vyplatí se dát boty odborníkovi. Zkušený obuvník odstraní staré švy nebo zbytky lepidla, nasadí novou podrážku a dodá botám nový život.