Praní bot v pračce – jak prát boty, aby se nepoškodily


Vaše boty ztratily svěžest a pokryly se nevzhlednými skvrnami, které se obtížně odstraňují? Přemýšlíte, jestli je dobrý nápad prát boty v pračce? No, to záleží. Jak na typu bot, tak na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Které boty lze prát v pračce a které je potřeba čistit ručně?

Jaké boty můžete prát v pračce?

I když se myšlenka prát boty v pračce může na první pohled zdát absurdní, stojí za zmínku, že některé typy bot tento test přežijí bez úhony. Výrobci navíc tuto možnost umožňují umístěním příslušných informací na štítek. Abyste si byli jisti, že praní bot v pračce nepoškodí váš oblíbený pár, nezapomeňte si přečíst doporučení firmy, která boty šila.

Celkově vzato praní v pračce funguje dobře s látkovými botami, jako jsou tenisky nebo tenisky. Podmínkou je, že obuv je šitá. Můžete se také setkat s názorem, že tento způsob lze použít i u sportovní obuvi, ale v tomto případě byste měli být obzvláště opatrní.

Jistě vás bude zajímat, že někteří oblíbení výrobci sportovní obuvi tvrdě zakazují boty do pračky. Pokud to risknete, je velká pravděpodobnost, že při poškození obuvi při praní výrobce reklamaci neuzná.

navíc kategoricky nedoporučujeme prát v pračce boty jako: espadrilky, modely z lícové a semišové kůže, stejně jako vysoké podpatky, těžké boty a všechny modely jsou slepené. Příliš dlouhý a intenzivní kontakt s vodou by jistě přispěl k jejich zničení, což by v případě modelů z přírodní kůže mělo finanční důsledky. Na druhou stranu u espadrilek je prvkem, který praní v automatické pračce nepřežije, charakteristická slaměná podrážka.

Praní bot v pračce krok za krokem

Už víte, jaký typ obuvi můžete prát v pračce a který by v pračce být rozhodně neměl. Než ale své oblíbené boty s radostí hodíte do bubnu pračky, podívejte se na naše tipy, jak boty bezpečně vyprat, aniž byste je poškodili.

  • Očistěte boty od hrubých nečistot, jako je bláto a písek, které by mohly poškodit buben pračky, hadice nebo filtry.

  • Odstraňte tkaničky, protože těsná vazba brání preciznímu zastřižení nečistot. Nejlepší je prát je v ruce nebo v malém sáčku. Pokud je to možné, doporučujeme odstranit i vložku. 

  • Neházejte boty přímo do bubnu! Použijte plátěnou tašku určenou na praní bot. Alternativou bude např. povlak na polštář, nebo 2-3 ručníky, které tlumí náraz bot o buben. 

  • K mytí bot použijte malé množství jemného pracího prostředku. Doporučuje se nepoužívat aviváž úplně. 

  • Na kolik stupňů se boty perou? Teplota vody by neměla přesáhnout 40ºC. 

  • Zvolte nejkratší možný prací cyklus bez odstřeďování. V moderních modelech praček jistě najdete program určený pro praní obuvi.

Po umytí boty důkladně osušte. Nezapomeňte, že boty nedávejte na přímé slunce nebo dovnitř malý vzdálenosti od topidla nebo kamen, jejichž provoz by se mohl zdeformovat nebo změnit barvu obuv. Chcete-li zachovat požadovanétvar y boty, vycpěte je při sušení novinami.

Abych to shrnul, praní obuvi v pračce je bezpečné pouze pro určité modely obuvi. Než učiníte konečné rozhodnutí, vždy si přečtěte pokyny na nebo na obalu obuvi štítek uvnitř boty. Automatické mytí modely kůže, stejně jako velmi znečištěné, mohou způsobit poškození obuvi nebo pračky. Zvolte ruční praní, kdykoli je to možné, použitím produkty dostupné v obchodech s obuví nebo pomocí domácích prostředků, jako je jedlá soda nebo jemný čisticí prostředek.

Pokud vaše boty nepotřebují prát, postačí jemné osvěžení měkkým hadříkem nebo houbičkou. Nepříjemný zápach, který je nejčastějším důvodem mytí bot, lze zase účinně omezit speciální dezinfekcí. Na našem blogu najdete článek o metodách odstranění nepříjemného zápachu z bot a čištění bílé podrážky. Doporučujeme vám přečíst si tipy, které se jistě osvědčí při každodenní péči o obuv.