Jak odstranit sůl ze semišových bot?


V zimním období je posypová sůl nezbytná pro zajištění bezpečnosti nejen pro chodce, ale i pro řidiče. Jeho negativními účinky však jistě trpí vaše boty. Nevzhledný bílý nános, který na nich můžete vidět, má negativní vliv na materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Jak efektivně a bezpečně odstranit sůl ze semišových bot? Zde je několik tipů.

Semišové boty jsou zvláště citlivé na působení soli, která snadno proniká mezi vlákna materiálu a způsobuje jeho zabarvení a postupné znehodnocování. Jsme si téměř jisti, že destruktivní účinek soli často ovlivnil vzhled vašich bot. Navíc to mělo určitě dopad i na vaši peněženku, protože nevzhledné bílé skvrny způsobily nenapravitelné škody. Co tedy dělat, aby semišové boty během zimní sezóny i po ní vypadaly jako nové? Naučte se účinné metody odstraňování soli ze semišových bot.

Jak odstranit sůl ze semišových bot

1. Prevence je nejdůležitější

Boty vyrobené ze semiše je vhodné ihned po zakoupení řádně naimpregnovat. Tento postup pravidelně opakujte, zejména v zimním období, kdy jsou boty zvláště vystaveny soli a vlhkosti.

Důležitý je také výběr správného impregnačního prostředku. Nejen, že by měla být správně sladěna s typem materiálu, ale také s jeho barvou. Pokud chcete mít jistotu, že impregnace semiš neodbarví a nezmění barvu, vyzkoušejte ji před použitím na těžko viditelném povrchu boty nebo zvolte bezbarvý přípravek.

Dalším důležitým prvkem je rychlá reakce na jakékoli znečištění. Pokuste se boty vyčistit co nejdříve, protože zbytky nečistot mohou proniknout do struktury látky a zanechat zabarvení nebo skvrny, kterých bude časem těžší a těžší se zbavit.

2. Správná péče

Pokud se i přes veškerou snahu objeví na botách skvrny od soli, řádně je vyčistěte.

  • Pro začátek jemně otřete boty mírně navlhčeným hadříkem, abyste je zbavili přebytečného bláta a písku.

  • Nechte boty úplně vyschnout. Pamatujte, že během sušení by boty neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření a neměly by být umístěny v blízkosti intenzivního zdroje tepla, což by mohlo mít za následek deformaci a nevzhlednou změnu tvaru. Nejlepší je suchý čistý semiš, aby nedošlo k poškození struktury štětin.

  • Když jsou boty suché, použijte speciální gumový kartáč určený k odstranění shlukovaných a lepkavých míst, která se na semiši objevují. Jemně třete štětiny, dokud vločky soli nezmizí z povrchu boty.

  • Na závěr použijte semišovou čistící gumu, která nejen odstraní případné zbytky nečistot na povrchu, ale také vrátí vašim botám přirozený vzhled.

3. Domácí způsoby, jak odstranit sůl ze semišových bot

Pokud nechcete utrácet peníze za přípravky a produkty dostupné v obchodech, můžete na malé skvrny od soli použít náhražky, které se dají sehnat doma.

  • Kůra chleba - suché boty jemně drhnou vnitřek kůže. Díky svým absorpčním vlastnostem absorbuje usazeniny soli a zanechává boty připravené na další použití.

  • Guma - může být mnohem levnější náhradou za profesionální semišové gumičky dostupné v obchodech s obuví.

Praní bot v pračce – je to dobrý nápad?

Často je prvním nápadem, jak rychle zbavit boty nečistot, vyprat je v pračce. To je však rozhodně špatný nápad, zvláště u semiše. Tento materiál nesnáší nadměrný kontakt s vodou, zvláště když je zcela ponořen. Praní semišových bot v pračce jistě povede k jejich nevratné deformaci či poškození materiálu, čímž vás zbaví nejen soli, ale také jeden z páru z vaší sbírky.