Jak odstranit plíseň z obuvi?


Při přípravě bot na novou sezónu vás může potkat nepříjemné překvapení. Bílý povlak na botách, snadno patrný zejména na černých botách, se může ukázat jako plíseň. Někdy je barva květu šedá, nazelenalá nebo hnědá. Jistě to poznáte podle nepříjemného zatuchlého zápachu charakteristického pro sklepy. Takovou plíseň lze nalézt na obuvi z přírodní kůže i plastu. Jak se s tím vypořádat? Jak odstranit plíseň z obuvi?

Odkud pochází plíseň na botách?

Tvorbě plísní napomáhají vlhké podmínky, ve kterých se obuv používá nebo skladuje. Faktorem způsobujícím plísně je dlouhodobé skladování vlhké obuvi, která nebyla za mokra důkladně vysušena, ale také udržování obuvi na vlhkých místech, např. Ve sklepě. Plíseň vzniká v důsledku množení saprofytických hub. Jejich mycelium se vyvíjí na obuvi a pokrývá ji „kabátem z ovčí kůže“, což je škodlivý jev plísní.

Jak se zbavím plísní na botách?

Pokud profylaxe selhala a na botách se vám vytvořila plíseň, existují způsoby, jak se jí zbavit. Osvědčeným způsobem, jak odstranit plíseň, je použití ekologické metody ocet s vodou. Předtím zkuste formu vyčistit pouze suchým tvrdým kartáčem na boty. To by mělo být provedeno jemně, aby forma nepronikla hlouběji. Zbytek se nejlépe odstraní vlhkým hadříkem. Správné čištění zahrnuje mytí bot roztokem octa a vody v poměru 1: 1. Následně se doporučuje boty osušit papírovým ručníkem nebo suchým hadříkem. Takto vyčištěné boty je třeba nechat uschnout v dobře větrané místnosti, nejlépe na podzim a v zimě poblíž topení (ale ne na něm nebo pod ním, aby se boty nedeformovaly). Další metodou je použití terpentýnového oleje a glycerinu. Nejprve potřete povrch boty olejem a poté vetřete glycerin do koženého svršku.

Výše uvedené metody však nebudou fungovat pro semišové nebo materiálové boty. Zde byste měli použít líh nebo jiný vysokoprocentní alkohol nebo čpavkovou vodu (roztok čpavku s vodou). Neexistuje však žádná záruka, že čištění formy z tak náročného materiálu bude úspěšné. Nezapomeňte postupovat opatrně a tento postup mnohokrát neopakujte, protože vysokoprocentní alkohol může pokožku vysušit, a následně vést ke zničení obuvi.

Pokud i přes vaši maximální snahu plíseň nezmizela nebo se znovu objevila a boty zapáchají, můžete zkusit použít silnější prostředek nebo boty dát obuvníkovi. Nejlepší je však se tomuto nepříjemnému jevu vyhnout, o obuv byste se měli řádně starat a udržovat ji. Konečným, ale nejčastěji voleným řešením je nákup nových bot. Pokud jste tedy staří botičky plesnivý a nechcete s raidem bojovat, možná se vám budou líbit modely černé ploché kotníkové boty s přezkami Y225 nebo Marquiz Teplé černé kožešinové tašky. Pro muže to však doporučujeme Chelsea botynapř. Hnědé kožené kotníkové boty nebo Kožené kotníkové boty na zip Nikopol 702.

Jak se vyhnout plísním na botách?

  • Po každém použití byste si měli vyčistit boty, nejlépe kartáčem a čistou vodou.
  • Měli byste také prát vnitřní část boty a prát vnitřní vložky.
  • Mokré boty je vhodné sušit pomalu, nejlépe při pokojové teplotě, ve větrané místnosti nebo venku. Za tímto účelem nesmí být boty sušeny na radiátoru nebo vysoušečem vlasů, protože to může způsobit popraskání nebo deformaci obuvi.
  • K péči o obuv je nutné použít vhodné výrobky. Zrnitá kůže vyžaduje mazání. Semiš a nubuk nelze ošetřit leštidly a krémy na lícovou kůži. Pokud jsou boty vyrobeny z nepromokavých materiálů, je nutná odpovídající impregnace a voskování obuvi.
  • Kovové prvky v obuvi, jako jsou upevňovací prvky a očka na tkaničky, by měly být namazány, aby se zabránilo rzi.
  • Doporučuje se vyvarovat se praní obuvi v pračce.

Jak skladovat boty, aby nehnily?

Správné skladování obuvi není bezvýznamné pro prevenci plísní na obuvi. Ve skříňkách mějte vždy čisté a suché boty. Nejlepší způsob, jak udržet boty ve formě, je použít stromy na boty nebo jiná plniva, jako je lepenka nebo noviny. Aby ochránili boty před prachem, deformacemi a zároveň nepoškvrnili interiér, nabízejí výrobci různé způsoby skladování. V závislosti na volném prostoru lze obuv ukládat do skříní na boty, organizérů a skříní. Na trhu existují různé možnosti skladování obuvi uvnitř: na policích, kolejnicích, žebřících, regálech. Kromě toho můžete svou obuv zajistit a současně udržovat pořádek pomocí jednoho z níže uvedených řešení:

  • Dřevěné boxy - jsou ideálním místem pro skladování obuvi, oproti kartonovým krabicím poskytují poměrně dlouhou trvanlivost. Nabízejí dostatek prostoru, chrání před světlem a zajišťují adekvátní cirkulaci vzduchu. Doporučují je výrobci obuvi nejvyšší kvality.
  • Krabice od bot - levná, snadno dostupná forma, v obchodech najdeme kartonové, plastové a látkové boxy.
  • Váčky - ušetříme místo, ale neposkytneme adekvátní oddělení od jiné obuvi v šatníku. Na trhu jsou dokonce i vonné sáčky.
  • Věšáky - dobré řešení pro boty a vysoké boty, upevněním svršků sponami. Nejlepší je zajistit ji například kartonem pod sponou, aby nezanechal otisk na kožených botách.
  • Organizéry na dveře nebo stěnu skříně - levné řešení. Látkové organizéry s našitými kapsami vám umožní udržovat v šatníku pořádek.

Pokud se budete řídit výše uvedenými radami, své boty řádně ošetřujte a skladujte, plíseň na ně pravděpodobně nezaútočí. Pokud k tomu však dojde, měly by být užitečné naše tipy, jak odstranit plíseň z obuvi. Jinak je čas udělat nový nákup - model KeeShoes vám určitě padne do oka!