5 osvědčených triků, jak udržet boty dlouho jako nové


Ať už jsou to levné tenisky, které nosíte na procházce se psem, nebo špičkové podpatky, které stojí jmění, každá bota si zaslouží zvláštní zacházení. Pokud chcete, aby vaše oblíbená obuv zaujala svým dokonalým vzhledem po dlouhou dobu, jste na správném místě. Připravili jsme několik osvědčených metod, jak udržet boty jako nové po dlouhou dobu.

# 1 Pravidelně čistěte boty

Pokud chcete, aby vaše boty vypadaly skvěle po dlouhou dobu, neodkládejte jejich čištění na později. Po každém použití boty otřete nejlépe vlhkým hadříkem.

Pokud řešíte boty ze semiše, stačí svršek důkladně vykartáčovat měkkým kartáčkem. Pohybujte s ním určitými pohyby jedním směrem, aby byly chloupky rovnoměrně rozmístěny. Díky tomu budou vaše boty vypadat, jako by právě vyšly z krabice. 

Objevily se na vašich botách ze světlé látky nevzhledné skvrny? Víme, jak to napravit! Použijte starý zubní kartáček a směs jedlé sody, vody a peroxidu vodíku. Nečistotu rázně rozetřete a rozlučte se s ní jednou provždy!

Pozornost! Při čištění bot nezapomínejte na detaily. Tkaničky pravidelně perte nebo je vyměňte za nové. Guma skvěle poslouží na čištění gumových částí boty (např. boky podrážky). Nezapomeňte také zbavit nečistot z vložek uvnitř bot.

#2 Nezapomeňte na regeneraci

Pravidelné čištění obuvi nemusí stačit, pokud jsou nepříznivé povětrnostní podmínky. Silniční sůl, závěje, dlouhodobé vystavování se slunečním paprskům nebo hluboké louže mohou mít na vaši oblíbenou obuv destruktivní vliv. 

Z tohoto důvodu je po každém vystavení obuvi takovým faktorům nutné dbát na správnou regeneraci. Pokud si všimnete vybledlých míst na svršku způsobených sluncem, použijte speciální kondicionéry s barvivem na kůži.

Přemýšlíte, jak se vypořádat s nevzhlednými skvrnami od soli na silnici? Je to snadné! V tento článek shromáždili jsme některé z nejúčinnějších metod, které vám pomohou se s nimi rychle vypořádat. 

Chcete zachránit své promočené boty? Určitě se podívejte tohoto průvodce.

#3 Vyhněte se nošení jednoho páru bot každý den

Když už mluvíme o zotavení, rádi bychom vám řekli další trik. Možná vás překvapí, že díky ničemu nevypadají vaše boty lépe, než když se... vyhýbáte jejich každodennímu nošení. Abychom byli přesní, rozhodně nedoporučujeme konkrétní pár schovávat na dno skříně a oblékat z velkého zvonu.

Stačí ale, že na každé roční období budete mít na každý den alespoň dva páry bot, které budete střídavě obouvat. Díky tomu zpomalíte proces opotřebení a pot vzniklý v důsledku dlouhého stání na nohou se bude moci volně odpařovat.

Pokud máte problém s eliminací nepříjemného zápachu, zkontrolujte tohoto průvodce. Nezapomeňte začít identifikací příčiny zápachu a pak se pusťte do práce. Budete překvapeni, jak snadné to je!

# 4 Ujistěte se, že boty správně skladujete

Abyste se mohli dlouho těšit z dokonalého vzhledu obuvi, správná péče nestačí. Stejně důležité je správné uložení obuvi. To platí jak pro jejich skladování mezi sezónami, tak i pro každodenní. 

Nezapomeňte v žádném případě nevytvářet hromady bot v předsíni. Boty nedbale naskládané na sebe ztrácejí tvar a skvělý vzhled. V důsledku toho se na nich mohou objevit nevzhledné ohyby a dokonce i praskliny a otlaky, kterých se lze jen těžko zbavit. 

Abyste tomu zabránili, mějte každodenní boty vedle sebe a ty, které nosíte méně často, ukládejte do krabic. Abyste předešli deformacím svršku, použijte speciální stromečky obuvi. V rozpočtové verzi je můžete úspěšně nahradit starými novinami stočenými do kuliček. 

Chcete vědět, jak správně skladovat obuv, aby vám sloužila dlouhá léta? Nebo možná přemýšlíte, jak nejlépe udržet boty, aby se nepoškodily? Odpovědi na tyto a další otázky jsme přinesli v náš článek o skladování obuvi.

#5 Pravidelně leštěte kožené boty

V případě kožené obuvi je pravidelné leštění nesmírně důležité. Díky tomu se vaše boty budou fenomenálně lesknout a udržovat je v bezvadném stavu bude mnohem jednodušší. Jako by to nestačilo, kvalitní krém na boty vám pomůže efektivně skrýt škrábance a modřiny. 

Všechny nejdůležitější informace o leštění kožených bot naleznete v tohoto průvodce. Určitě se na to podívejte, pokud chcete zjistit, jak často byste měli leštit koženou obuv, a také se podívejte, jak to udělat, abyste pokaždé dosáhli nejlepších výsledků.

Vidíte, jak je to snadné?

Sami se můžete přesvědčit, že péče o boty je velmi jednoduchá a nevyžaduje žádné zvláštní finanční výdaje. Stačí použít naše osvědčené triky a vaše oblíbená obuv bude dlouho vypadat jako nová. Hodně štěstí!