Vše, co potřebujete vědět o leštění kožených bot


Právě jste si koupili nové kožené boty, které se perfektně hodí k vašemu zimnímu kabátu? Už jste konečně našetřili na tyto elegantní kožené boty, které se budou hodit na svatbu vašeho bratra? To, že váš nový nákup byl poměrně drahý a hned po vybalení vypadal fenomenálně, ještě neznamená, že vždy zaujme skvělým vzhledem. Ve skutečnosti je to vše ve vašich rukou! Pokud se o své kožené boty budete dobře starat, jistě vám budou sloužit mnoho let. Klíčem k úspěchu je ... vkládání.

Jak pečovat o kožené boty?

Kvalitní kůže je odolný materiál, který vám díky své fenomenální odolnosti může sloužit mnoho let ... za jedné podmínky - že se o ni budete správně starat.

Péče o koženou obuv je na prvním místě impregnace obuvi, která by měla být provedena před prvním obouváním. Stejně důležité je leštění a leštění bot, aby vypadaly skvěle. 

V našem průvodci jsme v tomto ohledu shromáždili odpovědi na nejčastější otázky. Začněme!

Proč se vyplatí kožené boty leštit?

Ptáte se, proč byste měli leštit své kožené boty? Je to snadné!

Za prvé, leštění kožených bot vám pomůže udržet jejich vzhled v původním stavu a za jakýchkoli okolností budete vypadat elegantně a esteticky. Krém na boty podtrhne přirozenou krásu kůže a vaše boty se budou fantasticky lesknout.

Za druhé, boty, které se pravidelně leští, se mnohem snadněji udržují. Je to skvělý způsob, jak ušetřit spoustu času při jejich čištění. To vše díky přirozené ochranné bariéře, kterou vytváří pasta na svršku boty. Výsledkem je, že vaše boty nejsou tak vystaveny vlhkosti, špíně a dalším nečistotám, jako kdyby byly neošetřené. 

Za třetí, díky leštění můžete boty ochránit před skvrnami, poškozením a poškrábáním. Navíc leštění bot zvýrazní barvu a rozzáří je a zabrání vyblednutí způsobenému časem. 

A co víc, pokud mají vaše kožené boty nějaké škrábance nebo oděrky, kvalitní krém na boty vám pomůže se s nimi vypořádat. Pamatujte však, že čas je v tomto případě vaším spojencem a čím dříve se pustíte do práce, tím pravděpodobněji toto drobné poškození odstraníte.

Kromě toho je leštění bot skvělým způsobem relaxace. Mnoho lidí věří, že tento proces je velmi uklidňující a terapeutický.

Jak často si leštím boty?

Nyní, když víte, proč byste měli lesknout své boty, jistě vás zajímá, jak často byste to měli dělat, abyste dosáhli nejlepších výsledků. V zásadě frekvence závisí na tom, jak často boty nosíte. Když je nosíte denně, třete je alespoň jednou nebo dvakrát za měsíc. U obuvi, která se nosí méně často, by se mělo broušení provádět alespoň jednou nebo dvakrát ročně. 

Nebojte se také věřit své intuici. Jakmile uvidíte, že vaše boty začínají blednout a ztrácet svůj přirozený lesk, zásobte se krémem na boty a vdechněte jim znovu život.

Nezapomeňte však, že pravidelné leštění vás nezbavuje čištění kožených bot. Nejlepší je každý den nebo několikrát týdně otřít svršek a podrážku vlhkým hadříkem, abyste se zbavili nečistot.

Jak vyleštit kožené boty?

K vyleštění kožených bot budete potřebovat:

  • pleťový kondicionér, který pokožku zjemní a impregnuje
  • krém na kožené boty - krém pro jemný lesk a dokonalou hydrataci nebo vosk pro maximální lesk a maximální ochranu
  • měkký kartáč z koňských žíní nebo hadřík z mikrovlákna (můžete ho nahradit starým tričkem), které vám pomohou dodat koženým botám lesk
  • čistým hadříkem setřete případné zbytky krému na boty

Jak vyleštit kožené boty?

Tvarování kožených bot není tak náročný úkol, jak by se zpočátku mohlo zdát. Vysvětlujeme krok za krokem, jak projít tímto procesem, abyste si užili ty nejlepší výsledky.

Krok 1. Připravte si boty

V první řadě se vyplatí boty pořádně připravit. Díky tomu si nejen usnadníte svůj úkol, ale také rovnoměrně rozložíte produkt. Zbavte se tkaniček, abyste získali lepší přístup k celému svršku. 

Pokud chcete zachovat původní tvar boty, zasuňte dovnitř dřevěné botníky nebo je nahraďte srolovanými novinami či ponožkami. 

Krok 2. Zbavte se nečistot

Než budete pokračovat, musíte se zbavit všech nečistot z povrchu pokožky. Díky tomu bude svršek správně připraven k provozu, což zabrání vzniku nevzhledných skvrn a zabarvení.

K tomu použijte vlhký hadřík nebo kartáč, který vám umožní účinně odstranit prach a nečistoty. Nepřeskakujte žádné části, kde se mohou hromadit nečistoty. Pokud jste použili vlhký hadřík, ujistěte se, že boty necháte úplně vyschnout. 

Krok 3. Postarejte se o výživu

Dalším krokem je vyživit vaše boty speciálním přípravkem. To udrží obuv v perfektním stavu a ochrání ji proti prasknutí. 

Naneste rovnoměrnou vrstvu kondicionéru na celou botu pomocí hadříku z mikrovlákna. Počkejte asi 5 minut a setřete přebytečný produkt. Poté počkejte, až vaše boty zcela uschnou a kondicionér se vsákne do povrchu.

Krok 4. Oblečte si boty

Je čas konečně nalepit! Vyberte si kvalitní krém na boty na kůži a naneste malé množství na svršek. Použijte k tomu čistý hadřík z mikrovlákna. Poté krouživými pohyby rovnoměrně třete povrch boty kousek po kousku a ujistěte se, že se produkt dostane do všech zákoutí.

Krok 5. Vyleštěte boty

Až budete s leštěním hotovi, vyleštěte si kožené boty. Pohněte předem připraveným suchým hadříkem z mikrovlákna nebo kartáčem z koňských žíní jedním směrem, abyste odstranili zbytky pasty a boty se leskly. Po chvíli změňte směr.

Počkejte, až vaše boty úplně uschnou. Umístěte je do dobře větrané místnosti. Během této doby nevystavujte obuv přímému slunečnímu záření ani jiným zdrojům tepla, jako je topení. Připraveno! Vaše boty jsou dokonale vyleštěné a vy se můžete těšit z bezchybného vzhledu.