Jak boty skladovat, abyste se z jejich dokonalého vzhledu těšili po mnoho let?


Každý z nás má alespoň pár párů bot – pohodlné tenisky na každodenní chození, elegantní boty na větší akce, vzdušné pantofle na léto a teplé kozačky na zimu. Jejich skladování může způsobit spoustu starostí. Pokud chcete, aby vaše obuv vypadala skvěle po mnoho let, dodržujte pár osvědčených rad.

Dobře upravené boty jsou investicí na roky

Bez ohledu na to, zda vaše kolekce obsahuje extravagantní vysoké podpatky od známého návrháře, kožené pantofle renomované značky nebo klasické tenisky od méně oblíbeného výrobce, vaše boty vám mohou sloužit dlouhá léta. 

Stačí se o ně správně starat. Klíčem k úspěchu je nejen správná a pravidelná péče o boty, ale také jejich skladování tak, aby neztratily svůj původní tvar a neznehodnotily se. Najděte odpovědi na nejčastější otázky a užijte si dokonalý vzhled svých bot navždy.

Potřebuji samostatnou šatní skříň pro uložení bot?

Mnoho lidí se domnívá, že je nezbytné mít samostatnou šatní skříň pro uložení obuvi. To absolutně není pravda! Stačí si najít trochu místa a uskladnění bot mezi sezónami nebude problém.

V první řadě neskládejte v předsíni boty na sebe. Toto řešení může mít za následek nejen potíže s nalezením správného páru, ale také přispívat ke vzniku nevzhledných škrábanců a modřin. Čtěte dále a dozvíte se o nejúčinnějších způsobech uložení bot.

Měly by být boty uchovávány v původních krabicích?

Pokud máte spoustu místa a záleží vám na tom, aby vaše oblíbené boty byly dobré, uložení do původních krabic bude skvělý nápad. Díky tomu nedojde k poškození obuvi a vy bez problémů najdete požadovaný pár. Je to navíc zcela bezplatný způsob, který vám pomůže si to správně zorganizovat.

Pokud jste nezachovali originální obal, hlavu vzhůru! Osvědčeným řešením je nákup průhledných boxů na uskladnění bot. Boty díky tomu nebudou prášit ani se klepat. Svou sbírku bot můžete mít i v klasických kartonových nebo plastových krabicích. Stačí je popsat fixem a během chvilky najdete ty, které hledáte. Nezapomeňte však zajistit botám dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Plánujete skladovat boty ve sklepě? V žádném případě pro tento účel nevolte kartonové obaly! Takové krabice, přestože chrání před prachem, neposkytují dostatečnou ochranu proti vlhkosti, která je pro tyto místnosti charakteristická. Navíc je mohou hlodavci snadno zničit, aby se dostali ke koženým botám. Lepším řešením by byla investice do plastových krabic s malými otvory.  

Jak boty skladovat, aby se neznehodnotily?

Nemáte samostatnou šatní skříň a nemáte dostatek místa na uložení obuvi v krabicích? Nic není ztraceno! Můžete investovat do speciálního botníku. Některé z nich jsou vybaveny přídavnými sedadly, díky kterým snadno nasadíte svůj oblíbený pár.

Vyberte si úzký model, který se snadno vejde do těsné předsíně. Doporučujeme uzavřenou, vícepatrovou skříň, ve které se na boty nebude prášit.

Skvělým řešením jsou také závěsné, vertikální organizéry na boty. Ty zavěšené ve skříni nebo na dveřích zabírají málo místa a jejich nepochybnou výhodou je také dostupná cena.

Jak třídím boty?

Po výběru místa pro uložení obuvi stojí za to věnovat čas jejich oddělení. Boty si v první řadě rozdělte na ty, které nosíte každý den, a ty, které nosíte jen na větší akce. Sezónní segregace bude stejně užitečná.

Ujistěte se, že máte snazší přístup k párům, které nosíte častěji. Tímto způsobem nebudete muset ztrácet čas hledáním konkrétního páru.

Musím si boty před uložením vyčistit?

Než odložíte sezónní boty na dno skříně, nezapomeňte boty důkladně vyčistit. Poté je ošetřete speciálními pečujícími produkty, které jsou určeny pro každý typ materiálu. 

V opačném případě se na botách mohou objevit bakterie a nečistoty, které jsou pouhým okem neviditelné, což může vést až k tvorbě plísní.

Nezapomeňte také boty nechat chvíli uschnout, než je vložíte do krabice. Vzniklý pot a vlhkost by měly být schopné se správně odpařit.

Nevyčištěné boty, i když jsou vráceny do krabic sebevědomě, nejsou zárukou jejich udržení v dobrém stavu. Z tohoto důvodu je vždy před uložením otřete a nechte uschnout.

Jak skladovat kozačky, aby neztratily tvar?

Aby váš oblíbený pár bot neztratil tvar, nemusíte investovat do speciálních botníků. Prostor uvnitř boty stačí vyplnit starými srolovanými novinami. Můžete použít i použité láhve na vodu.

Udržujte své boty ve skvělém stavu po mnoho let

Jak vidíte, správné skladování bot má mnoho výhod. Nejen, že je udržíte ve skvělém stavu po mnoho let, ale také usnadníte nalezení páru, který chcete nosit.

Věříme, že díky našim tipům pro vás uskladnění obuvi nebude výzvou a vždy se budete moci těšit z bezvadného stavu vašich oblíbených bot.