7 domácích prostředků, jak se účinně zbavit nepříjemného zápachu z bot


Nepříjemný zápach bot může být velmi obtěžující – nejen vám, ale i lidem ve vašem okolí. Naštěstí existuje mnoho domácích prostředků, díky kterým se nepříjemného zápachu zbavíte jednou provždy. Začněme!

Najděte příčinu zápachu

Stydíte se před ostatními zouvat boty? Nepříjemný zápach vycházející z jejich nitra je ve skutečnosti obtěžující. Naštěstí se s nimi nemusíte jednou provždy rozloučit a utrácet peníze za nový pár. Existuje mnoho účinných domácích prostředků, které vám pomohou zbavit se nepříjemných pachů během okamžiku. 

Nejprve si dejte přednost hledání příčiny zápachu. Možná se potýkáte s nějakým závažnějším onemocněním, např. mykózou, která vyžaduje konzultaci s lékařem a nasazení léčby. Jakmile zjistíte příčinu zápachu, můžete jednat.

# 1 Vyměňte vložky

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak osvěžit boty, je výměna vložek. Jde o relativně levné řešení, které vám ve většině případů umožní se s tímto nepříjemným problémem vypořádat během chvilky.

Pokud jste nedávno vyměnili sluchátka, stačí je důkladně vyčistit teplou mýdlovou vodou a kartáčkem nebo houbičkou. Nezapomeňte je nechat úplně vyschnout, než je vrátíte zpět do bot. Jinak vytvoříte dokonalé prostředí pro růst bakterií a dokonce i plísní.

# 2 Vyvětrejte boty

Pokud vám boty zapáchají, stačí je vyvětrat.

Za tímto účelem je můžete umístit s otevřeným oknem na několik nebo několik hodin. Dlouhotrvající závan čerstvého vzduchu přestane z vaší obuvi vycházet nepříjemné pachy a vy si budete moci opět užívat její svěžest a dokonalý vzhled.

# 3 Použijte dezinfekční sprej

Pro osvěžení obuvi je dobré je vydezinfikovat. V době koronaviru je v obchodech k dostání mnoho přípravků na dezinfekci těla a různých druhů povrchů.

Pokud chcete, můžete si takový přípravek připravit sami. Lihovku stačí smíchat s aloe vera gelem v poměru 7:3 a je hotová. 

Poté sprejem nastříkejte vnitřek bot a nechte je uschnout – nejlépe na čerstvém vzduchu – než je znovu nazujete.

# 4 Umyjte si boty

Mytí bot je jednou z nejčastěji používaných metod k jejich osvěžení. Před praním vyjměte tkaničky a vložky z vnitřní strany boty. Vydrhněte vložky ručně teplou mýdlovou vodou a bílé tkaničky vybělte bělícím prostředkem.

Nezapomeňte nastavit na pračce nejnižší možnou teplotu a dlouhý cyklus praní a máchání. Extrémní teplo může srazit boty o jednu velikost nebo poškodit lepidlo.

Vyprané boty osušte na čerstvém vzduchu. Vyvarujte se však jejich ponechání na přímém slunci. Abyste zabránili deformaci a dodatečně urychlili schnutí, můžete dovnitř bot vlepit několik stránek novin srolovaných do kuliček. Tímto způsobem bude vlhkost absorbována mnohem rychleji. 

Pamatujte však, že ne všechny boty lze prát v pračce. Ve většině případů bude tato metoda fungovat dobře pro materiál, plátno a plastové boty, např. tenisky nebo žabky. Před zahájením tohoto procesu stojí za to seznámit se s doporučeními výrobce.

# 5 Důkladně boty osušte

Pokud jsou vnitřky vašich bot mokré, musíte je před opětovným nasazením úplně vysušit. Ať už je vlhkost, kterou prezentujete, způsobena potem, deštěm nebo prádlem, zbavit se jí je klíčové pro zastavení tvorby nepříjemných pachů. 

Pro urychlení procesu sušení naplňte boty suchými ručníky nebo pomačkanými novinami. Díky tomu bude vlhkost absorbována rychleji.

# 6 Použijte jedlou sodu

Jedlá soda je produkt, který najdete prakticky v každé domácnosti. Nejen, že pomáhá dosáhnout vyšší rychlosti pečení nebo změkčit prádlo, ale také dokonale odstraňuje zápach z bot. 

Do boty dejte alespoň 1 lžíci jedlé sody. Poté jemně nakloňte botu dopředu a dozadu, aby soda prošla všude a pokryla celou stélku. 

Pamatujte, že jedlá soda potřebuje čas, aby byla účinná. Z tohoto důvodu se tento proces nejlépe provádí přes noc. Během této doby bude soda absorbovat nepříjemné pachy a dokonce neutralizovat bakterie.

Ráno opatrně setřeste zbytky sody z boty a máte hotovo! Pokud chcete mít extra jistotu, že po vyzutí nezůstanou na podlaze bílé stopy, můžete použít vysavač, který zbytků produktu zbaví.

# 7 Využijte mrazák

Teplá a tmavá místa jsou ideální podmínky pro růst bakterií. Pokud je chcete zabít a zároveň zabránit jejich dalšímu množení, ošetřete bakterie tepelným šokem a... použijte mrazák! 

Boty vložte do igelitového sáčku a nechte přes noc v mrazáku. Až budou vaše boty promrzlé a úplně suché, můžete je vrátit na nohy a užívat si zase svěží boty.

Pokud se obáváte, že by se vaše boty mohly tímto procesem poškodit, zmrazte samotné vložky. Tímto způsobem vám budou sloužit dlouhou dobu.

Jak vidíte, odstranění nepříjemného zápachu z bot je dětská hračka a nevyžaduje žádné zvláštní finanční výdaje. Z tohoto důvodu se vyplatí tento proces provádět pravidelně, abyste se nikdy nemuseli stydět zout boty, když vás někdo nečekaně pozve k vám domů.