10 zábavných faktů o botách, které jste nevěděli!


Bez bot si svůj život určitě nedovedete představit. Kromě toho, že chrání vaše nohy a umožňují vám snadný pohyb, umožňují vám vypadat skvěle a cítit se pohodlně. V průběhu historie se jejich použití poněkud měnilo. Dokonalým příkladem jsou vysoké podpatky, které původně nosili ... muži! Podívejte se, čím vás ještě překvapíme!

Překvapivý svět bot

Zajímá vás, jak vypadaly první boty v historii? Nebo možná chcete znát příběh za teniskami, které milujete? Zajímají vás šokující rekordy? Chcete znát inspirativní kuriozity ze světa bot?

Nemohl jsi udělat lépe! Shromáždili jsme ta nejpřekvapivější fakta o botách, o kterých jste pravděpodobně neměli tušení!

#1 Vysoké podpatky vyhrazené pro... muže

Téměř každá žena má ve své sbírce pár bot na vysokém podpatku. Skvěle ladí k šatům a sukni, dodávají sex-appeal a jsou dokonalým základem pro ženský styling.

Jistě vás překvapí, že zpočátku byly vysoké podpatky vyhrazeny pouze pro muže a sloužily k ... zajištění bezpečnosti při jízdě. Nízký podpatek prostě dělal nohu stabilnější ve třmenu.

Postupem času se tento trend rozšířil mezi vyšší třídu a stal se objektem touhy nejen mezi muži, ale i mezi ženami.

Je zajímavé, že historici dokázali, že první ženou, která nosila vysoké podpatky, byla Catherine de Medici – italská princezna, která žila v 15. století.

#2 První boty vůbec

Vraťme se ještě dále v čase, abychom se podívali na vůbec první boty. Nejstarší bota, kterou archeologové našli, pochází z doby kolem 8 000 let před naším letopočtem! Byl to sandál vyrobený z cykasové kůry, rostliny podobné palmě.

Archeologové však zastávají názor, že boty mohly být používány i dříve. Přesto byly materiály použité na jejich výrobu natolik nestabilní, že se jejich stopa nenávratně ztratila.

#3 Wedges jako vynález z války

Když už mluvíme o historii, klíny byly vynalezeny během druhé světové války. Tím způsobená chudoba a nedostatek ve skladech způsobily, že italský konstruktér nemohl žádným způsobem získat ocel na výrobu kolíků.

Tehdy dostal Salvatore Ferragamo skvělý nápad experimentovat s... korkem. Připevnil ho na podrážku ženské boty a vytvořil tak první klíny na světě.

#4 Od pneumatik po… tenisky

Tenisky vznikly díky vynálezu z roku 1839. Tehdy americký výrobce pneumatik – Charles Goodyear – zjistil, že zahřátá guma s přídavkem síry se stává elastickou a trvanlivou. To vedlo ke vzniku bot s gumovou podrážkou.

Díky tomu, že pohyb v nich byl opravdu tichý, říkalo se jim „sneakers“, což v angličtině označuje plížení.

#5 Nejdražší tenisky na světě

V roce 2020 na jedné z aukcí dražitel překonal všechny dosavadní rekordy a vyhrál pár tenisek za ... 560 000 amerických dolarů! 

Nejlepší ze všeho je, že se původně odhadovalo, že se boty prodají za 100 000 až 150 000 dolarů, ale původní Air Jordan 1, které nosil samotný Michael Jordan, podepsané basketbalovou hvězdou, přinesly mnohem víc! 

Pro srovnání, nejdražší boty na světě se prodaly za 660 000 dolarů. Byly to rubínové pantofle, které nosila Judy Garland v Čarodějovi ze země Oz.

# 6 Nerovnoměrné statistiky

Věděli jste, že průměrný muž vlastní 12 párů bot? Pro srovnání, sbírka obuvi statistické ženy má dokonce 21 párů.

#7 Sbírky záznamů

Myslíte si, že má vaše polovička příliš mnoho bot? Pokud se páry nedají počítat na tisíce, můžete být v klidu!

Jedna z nejpůsobivějších kolekcí patří popové ikoně Céline Dione. Počet bot, které vlastní, se blíží 10 000. Hvězda své poklady skladuje ve speciálním skladu v Las Vegas.

Pozornost! Závislost na nákupu bot je skutečný problém. Pokud jste propadli pasti shopaholismu, obraťte se na odborníka, který vám pomůže se závislostí bojovat.

#8 Malý krok pro muže…

Neil Armstrong, který přistál na Měsíci, po svém setkání s jeho povrchem proslul: „To je malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“ Zajímavé je, že boty, ve kterých sestoupil na Měsíc, tam zůstaly navždy a nebyla to náhoda! 

Obuv legendárního astronauta ponechaná na Měsíci měla kompenzovat extra váhu měsíčních kamenů, které si Armstrong vzal s sebou zpět na Zemi.

#9 Největší velikost bot

Někdo říká, že na velikosti nezáleží. Pokud jde o boty, s tímto tvrzením nemůžeme absolutně souhlasit. Robert Wadlow, nejvyšší známý muž v historii, byl pravděpodobně podobného názoru.

Kvůli akromegalii měřil 2,72 m a boty, které měl na sobě, byly ve velikosti ... 71!

# 10 Vpravo nebo vlevo?

Podle některých dětí je jedno, jestli jde levá bota na pravou nohu nebo naopak. Výrobci obuvi před 19. stoletím byli podobného názoru. Boty vzniklé v té době byly navrženy tak, aby seděly na pravou i levou nohu.