Stručná historie podpatků


Díky botám na podpatku se cítíme více žensky a přitažlivě. Dodávají nám pár centimetrů výšky, ale také sebevědomí a sexappeal. Naše nohy se prodlužují a samotná silueta se stává štíhlejší. Dnes jsou spojovány s atributem ženskosti, ale byly vždy?

Díky botám na podpatku se cítíme více žensky a přitažlivě. Dodávají nám pár centimetrů výšky, ale také sebevědomí a sexappeal. Naše nohy se prodlužují a samotná silueta se stává štíhlejší. Dnes jsou spojovány s atributem ženskosti, ale byly vždy?

Po tisíciletí jsme bez podpatků. Boty starověkých Řeků a Římanů nejsou nic jiného než plochá kožená podrážka, která zůstala na chodidlech díky páskům kolem kotníků. Vysoké podpatky a klín nosili jen herci, aby je diváci v amfiteátrech lépe viděli. Ve středověku se nosily dřeváky s tlustými, dost vysokými podpatky a připevňovaly se k chodidlům tlustým koženým páskem. Takové boty nosily ženy i muži. S elegancí však neměli nic společného, ​​jejich úkolem bylo zabránit tomu, aby se róba zablátila.
Podpatek podobný tomu, který známe dnes, se objevil až v 16. století, a to vše díky benátským botám. I ty byly vynalezeny kvůli ochraně. Dámy jedoucí do města zaplaveného vodami laguny si musely chránit nohy a hedvábné šaty. Jejich dřeváky na vysokém podpatku, zvané Chopinovy, byly podepřeny sloupkem, umístěným přibližně uprostřed chodidla. Tyto sloupky byly velmi vysoké, někdy i 75 cm.

<a href="https://keeshoes.cz/cerna-kozena-cerpadla-kati-715-cerna-i7454.html"><img src="https://keeshoes.cz/media/ale/auction_image/image1_7454.s2000.jpeg?_=1489005676.01111111111111" alt="Černé kožené lodičky Kati 715" title="Kožené lodičky Kati"></a>

V 17. století se pata stala běžnou ... pro muže. Ukázalo se, že podpatky jsou ideální pro jízdu na koni, zejména v bitvě, protože perfektně zablokovaly nohu jezdce. Díky tomu stál pevně ve třmenech a mohl zaútočit na nepřítele.
Pata bohužel musela během Velké revoluce pozastavit kariéru. Byl atributem aristokratů, takže nošení vysokých podpatků mohlo nakonec zasáhnout gilotinu. V důsledku toho zmizel z historie módy ve Francii a později v celé Evropě.

<a href="https://keeshoes.cz/cerpadla-na-spagety-espinto-456-cerna-cerna-i15332.html"><img src="https://keeshoes.cz/media/ale/auction_image/image1_15332.s2000.jpeg?_=1602353309.5628405" alt="Čerpadla na Espinto 456 pin černá" title="Lodičky Espinto"></a>

Na konci 19. století byly podpatky blízko své konečné podobě. Šli na okraj boty, pod patu, a polstrování spočívalo na dřevěné nebo kovové části podrážky. Na počátku 20. století se paty konečně staly atributem žen.