Ověřte si, zda tyto chyby neděláte při nákupu dětských botiček


Nákup dětských bot je opravdová výzva. Přestože rodiče chtějí pro své děti vždy to nejlepší, někdy může být neznalost některých pravidel fatální a bránit správnému vývoji dětských nohou. Aby k tomu nedocházelo, připravili jsme seznam nejčastějších chyb. Ujistěte se, že se jich nedopouštíte!

Dětské nohy vyžadují zvláštní péči

Obecně platí, že obuv by měla být vyměněna každých několik měsíců. Neexistuje však žádný konkrétní časový limit pro nošení jednoho páru bot a děti nejsou vždy schopny rozpoznat, kdy pociťují nepohodlí z nošení těsné nebo nepohodlné obuvi. 

Z tohoto důvodu je nesmírně důležité je neustále sledovat a vyvozovat závěry. Existuje několik aspektů, které je třeba vzít v úvahu při rozhodování, zda je čas na nákup nových bot.

Boty by měly být samozřejmě vyměněny, pokud vaše dítě kulhá nebo se špatně pohybuje. Pravděpodobně jsou boty příliš těsné a dřou se o nohy, což způsobuje bolest při chůzi. Podívejte se také na svršek a podrážku. Pokud si všimnete uvolněných švů a viditelných známek opotřebení na špičkách nebo patách, určitě se poohlédněte po novém páru bot pro své dítě. 

Při nákupu dětských botiček však musíte pamatovat na to, že malé nožky vyžadují speciální péči. Připravili jsme seznam nejčastějších chyb. Zkontrolujte, zda se jich nedopouštíte.

# 1 Nákup obuvi z druhé ruky

Zatímco oblečení od starších sourozenců nebo sestřenic je skvělý způsob, jak ušetřit, nákup použitých bot se může stát osudným.

Obuv se totiž přizpůsobuje jedinečnému tvaru nohy uživatele, který je jedinečný.

# 2 Nákup příliš velkých bot

Dětské nohy rostou rychlostí světla. Mnoho rodičů svádí ke koupi větších bot, které by teoreticky měly vydržet déle.

V praxi však může způsobit více škody než užitku. Přesněji řečeno, nevhodná obuv může způsobit pády, zakopnutí a dokonce abnormální vývoj nohou.  

# 3 Honba za nejnovějšími trendy

Miniaturní žabky nebo kozačky sice vypadají roztomile, ale rozhodně neposkytnou malým nožičkám potřebnou oporu, která je potřebná pro jejich správný vývoj. Z tohoto důvodu nekupujte svému dítěti typické boty pro dospělé, jako jsou žabky, žabky nebo luxusní kovbojské boty se špičatou špičkou. 

To, co na fotkách vypadá lahodně, může ve skutečnosti v dospělosti způsobit problémy s nohou. Například již zmíněné špičaté prsty charakteristické pro kovbojské boty mohou narušit správný vývoj prstů a přispět k deformaci chodidla. Na druhou stranu nošení žabek vyžaduje při chůzi kroutit prsty u nohou, což může mít za následek nepřirozenou chůzi.

# 4 Nákup pevných bot s hladkým povrchem

Dětské boty by za žádných okolností neměly být tuhé. V opačném případě mohou svaly na chodidlech vašeho dítěte ochabnout a dlouhé procházky a venkovní aktivity přestanou být potěšením. 

Flexibilní podešev a svršek umožní správný rozvoj svalů a zároveň pomůže udržet rovnováhu při chůzi a poskytne nesrovnatelný komfort používání. 

Pozor také na podrážky v botách. Místo hladkých kluzkých podrážek volte hrubé a protiskluzové podrážky. Díky tomu se vyhnete bolestivým pádům a zraněním na těle vašeho dítěte.

# 5 Upřednostňování ceny nad kvalitou

Četnost výměny dětských botiček způsobuje, že v zájmu úspory se mnoho rodičů rozhodne upřednostnit cenu před kvalitou. Neudělejte tu chybu. Vybírejte renomované výrobce, jejichž produkty jsou vysoce kvalitní.

Před nákupem si prosím přečtěte recenze a pozorně si boty prohlédněte. Zkontrolujte, zda byla konstrukce vyrobena pevně a ujistěte se, že použité materiály budou odolné každodennímu používání.

# 6 Výběr velikosti "podle oka"

Další častou chybou při nákupu dětských bot je výběr velikosti „na oko“. Bez ohledu na to, zda kupujete obuv v stacionárním nebo internetovém obchodě, dbejte na to, aby velikost správně seděla.

Jak vybrat velikost dětské obuvi?

Pokud jste se rozhodli nakupovat v stacionárním obchodě, svěřte výběr velikosti dětské obuvi odborníkovi. Kvalifikovaný personál obuv během chvilky správně upraví. Pokud to není možné, můžete to udělat sami.

Zkontrolujte, zda je vzdálenost mezi nejdelší špičkou vašeho dítěte a špičkou boty správná. Chcete-li to provést, dejte palec přes šířku. Pokud se snadno vejde, prsty vašeho dítěte budou mít dostatek místa. 

Dbejte také na to, aby vám při chůzi nevyklouzla pata z boty. Nasuňte malíček na zadní straně boty k prvnímu kotníku a máte hotovo.

Když vaše dítě nechce spolupracovat nebo dáváte přednost nakupování online, obkreslete nohu dítěte na kus papíru položený na rovném povrchu. Poté změřte vzdálenost mezi dvěma krajními body a získanou délku upravte podle tabulky velikostí.