Kuří oka, puchýře, odřeniny? Máme pro ně cestu!


Pevné, špatně padnoucí boty mohou účinně zkomplikovat život. Bolestivé oděrky se každým krokem zhoršují a přemýšlíte, zda se tomu dá předejít? Jste na správném místě! V našem průvodci najdete osvědčené způsoby, jak získat třecí boty.

Proč se mi odírají boty?

Oděrky na chodidlech jsou v mnoha případech způsobeny příliš tuhými a nevhodně nasazenými botami. V první řadě při výběru bot dbejte na to, aby byly dostatečně pružné. Při došlápnutí na prsty by se měly bez větších problémů ohnout.

Další příčinou tření bot je špatné padnutí. Příliš velké i příliš malé boty mohou účinně zkomplikovat život, namáhat nohy a způsobit bolestivé puchýře. Pamatujte, že velikost vašich bot se může s věkem měnit. Netrvejte proto na nošení stejné velikosti po celý život a pravidelně se přesvědčujte, že stále sedí.

Některé deformity nohou, jako jsou haluxy, mohou také přispívat k tření bot. Tlak od příliš úzkých bot může způsobit bolestivé oděrky.

Naštěstí víme, jak to napravit! Seznamte se s našimi osvědčenými způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat jednou provždy.

# 1 Slaďte velikost vašich bot

Při nákupu bot vybírejte model, který správně sedí. Jinými slovy, pata by neměla klouzat dovnitř boty a prsty by se neměly odírat o přední část boty.

Příliš těsné boty mohou způsobit, že vaše prsty a paty budou mít příliš málo místa. V důsledku toho můžete očekávat bolestivé oděrky a dokonce i problémy s nehty. Stejně tak u bot, které jsou příliš volné, noha při každém kroku klouže tam a zpět, což vytváří další tření a puchýře.

Abyste tomu zabránili, boty dobře zašněrujte, aby podpatek neklouzal. Osvědčeným řešením je také nošení silnější ponožky. Pokud máte stále pocit, že vaše nohy mají příliš mnoho místa, zvažte výměnu bot za menší.

# 2 Nenoste boty, které nejsou opotřebované

Nové boty právě vytažené z krabice vypadají tak fenomenálně, že je téměř okamžitě chcete ukázat zbytku světa? Okamžik! Než se vydáte na dlouhou procházku, je dobré si vytáhnout nové boty.

Noste je na krátké vzdálenosti nebo je noste po domě při plnění svých každodenních povinností. Tímto způsobem je rychle oddělíte, aby dokonale padly.

# 3 Vyměňte vložku

Pokud máte tření na nohou, může to být způsobeno příliš silnou stélkou. V této situaci bude stačit vyměnit ji za tenčí vložku. Díky tomu dopřejete nohám více prostoru a předejdete vzniku puchýřů.

V některých případech může být nutné zakoupit speciální ortopedickou vložku, která dobře poslouží v případě plochých nohou nebo kuří oka.

# 4 Vyhněte se špičatým prstům

Špičaté prsty vypadají úžasně, zvláště u bot na vysokém podpatku. Ujistěte se však, že nemáte rozdrcené prsty. V opačném případě můžete kromě tření zaznamenat haluxy a dokonce i poškození nervů.

Abyste tomu zabránili, nemusíte se vzdát nošení bot se špičatou špičkou. Noste je na dovolené a každý den vybírejte boty s kulatou špičkou.

# 5 Udržujte své nohy v suchu

Pokud máte problém s třením, možná problém spočívá v nadměrném pocení nohou. Chcete-li odstranit vlhkost, pravidelně měňte ponožky a před nazouváním si nohy posypte speciálním mastkem nebo nastříkejte speciálním sprejem.

Vlhkost z potu není jediným viníkem tvorby puchýřů a puchýřů. Stejně problematické jsou deštivé podmínky. Vaše pokožka se pak stává náchylnější k tření a tvorbě puchýřů. Při procházce v kalužích dbejte na to, aby vám boty nepromokly.

# 6 Vytvořte ochrannou vrstvu

Určité oblasti chodidla jsou náchylné k tvorbě puchýřů, zejména při manipulaci s novými botami. Než oděrku po jejím vzniku zalepíte, jednejte preventivně.

Náplast nalepená na potenciálním místě puchýře vytvoří další vrstvu ochrany a pomůže zabránit tvorbě puchýřů. Možná se vám bude hodit i silnější ponožky.

# 7 Vyměňte si boty

Výměna bot je poměrně drahý, ale nesmírně důležitý zvyk, který se vyplatí zavést. I když je váš oblíbený pár bot stále v dobrém stavu, zvažte, zda se podrážka neopotřebovala.

V opačném případě se mohou objevit různé bolesti chodidel, kotníků, kolenních či kyčelních kloubů, které mohou vyústit v bolestivé oděrky.

Co dělat, když se objeví puchýř?

Když se objeví puchýř, stojí za to zastavit procházku. Pokračování v pohybu navzdory silné bolesti může vést k nekontrolovanému prasknutí močového měchýře a dokonce k infekci. Pokud jsou oděrky způsobeny srolovanými ponožkami, co nejdříve si sundejte botu, přelepte náplast přes močový měchýř a ponožky řádně utáhněte.

Lepší předcházet než léčit

Chůze je bezesporu jednou z nejjednodušších a nejdostupnějších forem cvičení... pokud netrpíte bolavými chodidly, ze kterých se při každém kroku třesete a děláte puchýře. 

Nenahrazujte však procházky sezením na gauči u televize. Stačí se řídit našimi radami a bez problémů si užijete kouzlo všech čtyř ročních období. 

Pokud vám žádná z výše uvedených metod nepomohla v boji proti odření a bolest je stále přetrvávající a narušuje normální fungování a ovlivňuje kvalitu života, určitě se poraďte s lékařem. Možná je problém složitější a je potřeba odborná pomoc.