Jak si dezinfikuji boty? Účinná dezinfekce obuvi


Dezinfekce obuvi je činnost, která je klíčová pro naše zdraví a pohodu. Mělo by být prováděno systematicky, nicméně některé situace si vynucují zintenzivnění dezinfekčních činností. Jaké jsou tyto situace? Jak dezinfikovat boty, aby byly bezpečné při každodenním používání a jak to udělat efektivně? Dnešní článek je o dezinfekci bot.

Proč se vyplatí dezinfikovat boty?

Dezinfekce obuvi je zaměřena na osvěžení, odstranění nepříjemného zápachu, ale především zbavení se hromadění uvnitř nich bakterií a plísní.

Výše popsané faktory jsou způsobeny mimo jiné nadměrným pocením nohou, ale také vystavováním obuvi častému kontaktu s vodou a nedostatečným vysušením obuvi. Vlhké prostředí v kombinaci s vysokou teplotou uvnitř obuvi je ideálním prostředím pro množení patogenů. To zase snadno vede k mnoha vážným onemocněním nohou, jako je těžko odstranitelná mykóza.

Dezinfekci obuvi mají na starosti i lidé, kteří léčí plísňová onemocnění nohou a při nákupu použité obuvi. Stále oblíbenější antikvariáty jsou skvělým způsobem, jak nakoupit hodnotné věci za atraktivní ceny, ale to musíte pamatovat dekontaminace Lumpex obuvi je to dokonce nutnost.

Pravidelná dezinfekce se doporučuje i u sportovní obuvi a pracovní obuvi, která je v častém kontaktu s potícími se nohami. Nedovolte, aby se vaše boty staly domovem patogenních bakterií a hub.

Jak si dezinfikuji boty?

Boty můžete účinně dezinfikovat několika způsoby. Najdete mezi nimi profesionální i domácí metody, které jsou dobrou alternativou. Sluší se ale zdůraznit, že dezinfekce obuvi by měla být prováděna pravidelně, a to i denně, proto zvolte metodu, která se vám bude nejsnáze testovat. Pokud si nemůžete dovolit každodenní dezinfekci, dělejte to co nejčastěji.

Profesionální metody dezinfekce obuvi

  • Antibakteriální a protiplísňové vložky. V obchodech s obuví snadno najdete vložky s tímto efektem. Navíc nejde o drahý náklad, takže se rozhodně vyplatí investovat do dodatečné ochrany bot a nohou. Tento přípravek dokonale neutralizuje nepříjemné pachy, které doprovázejí množení mikroorganismů, dále obsahuje nanočástice stříbra a oxidu křemičitého zabraňující rozvoji patogenních mikroorganismů. Antibakteriální vložky jsou k dispozici v mnoha zajímavých variantách vůně, pro ještě větší pocit svěžesti.

  • Přípravek na dezinfekci obuvi. Další specializovaný přípravek, který je nenahraditelný při dezinfekci obuvi. Přípravky dostupné v obchodech vykazují řadu cenných vlastností, jako jsou antibakteriální a fungicidní vlastnosti. Dezinfekční prostředky jsou většinou ve formě aerosolu, což velmi usnadňuje aplikaci.

Domácí způsoby dezinfekce obuvi

Kromě výše zmíněných metod si pozornost zaslouží i domácí léčba. Jejich výhodou je dobrá účinnost a není potřeba utrácet další peníze. Produkty používané k dezinfekci jsou navíc široce dostupné téměř v každé domácnosti.

  • Denaturovaný alkohol nebo líh. Jedna z nejpopulárnějších a nejúčinnějších metod. Namočte hadřík zvolenou tekutinou a poté důkladně otřete vnitřek boty. Pro zvýšení efektu můžete nechat namočený hadřík v botě několik hodin.

  • Prášek do pečiva. Přípravek dostupný v každé domácnosti, který lze použít k čištění a dezinfekci obuvi. Nasypte do boty jedlou sodu a nechte ji několik hodin nebo přes noc, poté opatrně odstraňte prášek. Jedlá soda má dezinfekční účinek, takže se skvěle hodí k odstranění nepříjemných pachů a zastavení růstu mikroorganismů. 

  • Formalín. Přípravek s velmi intenzivní vůní a silnými dezinfekčními vlastnostmi. Stejně jako v případě lihu nebo denaturovaného lihu byste měli tekutinou namočit kus látky, otřít vnitřek boty a nechat pár hodin působit.

  • Mrazivé boty. Bezpečná a často používaná metoda, která zmrazí bakterie. Boty vložte do plastového sáčku a poté je uložte přes noc do mrazáku.

První myšlenka, když potřebujete osvěžit boty, je vyprat je v pračce. Je to samozřejmě jeden z doporučených způsobů, ale než hodíte boty do bubnu, musíte vědět, že za prvé - ne všechny boty lze prát v pračce, a za druhé - praní nebude na spory kožního onemocnění dostatečné. Kromě toho mohou během praní zůstat uvnitř pračky a poté se přenést na oblečení.

Suma sumárum, praním bot v pračce odstraníte drobné skvrny a nečistoty. Pokud je naopak vaším cílem obuv dezinfikovat, mnohem lepším a bezpečnějším řešením bude použití metod uvedených ve výše uvedeném článku.