Jak čistit semišové boty - domácí prostředky


Semiš je extrémně efektní materiál, díky kterému dodá styl každému stylingu. Řadí se mezi drsnou kůži a jejím charakteristickým znakem jsou dlouhé štětiny, na kterých jsou po přejetí prstem patrné tmavší pruhy. Přestože semišové boty vypadají opravdu krásně, materiál je při péči o ně značně problematický. Jak čistit semišové boty? Přečtěte si o levných a účinných domácích prostředcích pro udržení semiše v dobrém stavu.

Semiš nesnáší nadměrný kontakt s vodou a kvůli přítomnosti dlouhých štětin je také nemožné ho vyleštit (jako v případě lícové kůže). V prodejnách obuvi existují přípravky a specializované přípravky pro profesionální péči o obuv vyrobenou ze semiše, je však spojena i s vyššími náklady.

Vyplatí se tedy poznat pár jednoduchých, podomácku vyrobených metod, díky kterým se efektivně zbavíte nechtěných nečistot z vašich oblíbených semišových bot, aniž byste utratili velké množství peněz!

Jak čistit semišové boty domácími metodami?

1. SKartáček na zuby

Perfektní pro odstranění zbytků zaschlého bláta, které ulpělo na povrchu boty. V ideálním případě by měl být kartáč vyroben z měkkých a jemných štětin, aby při čištění nepoškodil materiál. Před čištěním nechte botu úplně vyschnout a poté nečistoty jemně vykartáčujte. Nezapomeňte sledovat směr štětin.

2. Guma

Dokáže úspěšně nahradit profesionální semišovou gumu dostupnou v obchodech s obuví. Je důležité, aby byla bílá. Pomocí gumy se snadno zbavíte drobných nečistot viditelných na semiši. Skvrnu stačí jemně přetřít a následně zbavit zbytků roztřené gumy. A je to připraveno!

3. Kůrka chleba

Drobných zaschlých nečistot se snadno zbavíte chlebovou kůrkou. Jemné přetření vnitřní (měkké) strany kůže pomůže zbavit se nečistot, ale rozhodně nepoškodí materiál obuvi. Po proceduře stačí setřást strouhanku.

4. Dětské ubrousky

Tato metoda bude fungovat na mastné skvrny na vašich oblíbených semišových botách. Suché boty jemně otřete vlhkým hadříkem a nechte je znovu uschnout. Poté semiš otřete měkkým hadříkem nebo kartáčem s měkkými štětinami.

5. Jedlá soda

Dobře funguje nejen při čištění semišových bot zvenčí, ale i uvnitř.
Lžíce jedlé sody smíchaná se sklenicí mléka nanesená na povrch boty účinně odstraní skvrny a nečistoty. Vzniklou kaši stačí rovnoměrně rozetřít po semiši, nechat zaschnout a poté štětcem zbavit zbytků směsi.
Jedlá soda je také skvělý způsob, jak se zbavit nepříjemných pachů v botách. Do boty nasypte malé množství prášku. Nechte připravenou obuv přes noc a poté odstraňte zbytky sody. Nepříjemný zápach zmizí a boty budou čerstvé a připravené k použití.

Několik tipů pro péči o semišové boty

Aby výše uvedené domácí způsoby čištění semišových bot fungovaly, je třeba se s případnou nečistotou co nejdříve vypořádat. Péči o obuv provádějte pravidelně a důkladně a v deštivých a zimních obdobích nejlépe po každém návratu domů. Vyhnete se tak pronikání nečistot do štětin.

V péči o semiš je neméně důležité mokré boty pořádně vysušit. Mělo by probíhat na vzdušných, ale zastíněných místech, mimo dosah přímého slunečního záření nebo intenzivních zdrojů tepla, které by mohly způsobit deformaci obuvi.

Uskladnění obuvi před další sezónou je klíčovým prvkem, aby si zachovala svůj přirozený tvar a barvu. Než boty uložíte do skříně, ujistěte se, že jsou čisté a suché. Nejlépe je dovnitř vycpat novinami, a pak je nechat na tmavém a vzdušném místě, aby mohly volně „dýchat“.

Je bezpečné prát semišové boty v pračce?

Praní v pračce je rozhodně nejjednodušší způsob, jak rychle a efektivně vyčistit boty doma, ale v případě semiše se to důrazně nedoporučuje. Tento materiál nesnáší kontakt s vodou, jak při praní v pračce, tak při ručním praní. Nadměrná vlhkost může způsobit nevratné odbarvení a deformaci semiše.