Co je tedy třeba udělat, aby semišové boty sloužily mnoho let a přitom vypadaly krásně? Jak bezpečně a efektivně čistit semišové boty?
Adekvátní impregnace
V případě semišových bot je nesmírně důležité zabránit usazování nečistot. Zvláště nepříznivá je pro ně vlhkost a voda. Pravidelné používání přípravků určených k impregnaci kamzíkové kůže (před prvním opotřebením, a poté alespoň jednou za dva týdny), které se nanášejí vždy na očištěný povrch, přináší vynikající výsledky.
Pozornost! Před použitím přípravku zkontrolujte jeho fungování na malém, méně viditelném povrchu boty, abyste se ujistili, že neodbarvuje barvu!
Jak a jaký je nejlepší způsob čištění semišových bot od špíny?
1. štětec na čištění semišových bot
Jemné nečistoty související s každodenním používáním, jako je prach nebo bláto, lze snadno odstranit semišovým kartáčem. Měla by mít relativně měkké a jemné štětiny. Před kartáčováním nechte boty úplně vyschnout (vyhýbejte se teplým místům, jako je radiátor, protože příliš intenzivní působení vysoké teploty může botu deformovat), a poté proveďte hladké pohyby „proti srsti“.
2. Guma
Stejně jako u kartáče se i semišové gumičky používají suché. Díky šetrnému tření můžete z bot snadno odstranit skvrny, zbytky prachu a bláta.
3. Vložit, nastříkat, napěnit
V obchodech s obuví snadno najdete speciální přípravky na čištění a péči o semišové boty. Tyto produkty vás nejen zbaví viditelnějších nečistot, ale také osvěží botu, vyživí vlasy a obnoví jejich přirozenou barvu.
Nezapomeňte však vybrat správný materiál pro kamzíkový materiál a používat jej v souladu s doporučeními výrobce!
Domácí způsoby čištění semišových bot
K čištění obuvi můžete použít přípravky, které určitě doma najdete. Zde je několik snadných způsobů, jak snadno vyčistit semišové boty:
1. Kůra chleba
Jedná se o extrémně jednoduchou metodu, která vám pomůže odstranit drobné nečistoty. Jemně vetřete kůži na botu, dokud nebudou odstraněny nečistoty. Nejlépe bude fungovat pár dní chleba (kůrka nesmí být mokrá).
2. Zubní kartáček (nutně s měkkými štětinami) nebo guma
Je to také účinná náhrada za profesionální čisticí prostředky na boty, které můžeme najít v obchodech. Při jejich používání musíte pamatovat na to, že veškeré nečistoty by měly důkladně zaschnout! Jemné rozetření štětin vám umožní efektivně se zbavit nevzhledných nečistot.
3. Vlhčené ubrousky pro kojence
Výjimečně jednoduchý způsob, který vám umožní zbavit se drobných nečistot z obuvi, i když odcházíte z domu. Stačí skvrnu jemně vetřít a můžete si dál užívat své oblíbené semišové boty.
4. Směs vody a octa
Látky promíchejte v poměru 1: 1, poté boty potřete látkovým hadříkem. Dalším krokem je otření oblasti určené k čištění pouze vodou a jemně vysušte botu. Tato metoda pomůže zbavit se vážnějších nečistot a nevzhledných, mastných skvrn.
Obnovení semišových bot
Renovace vašich semišových kožených bot je perfektní způsob, jak si je užít po mnoho let - nebo si je nechat užít někoho jiného!
Pečlivá péče a systematické čištění nemusí stačit k tomu, aby boty zůstaly v původní barvě.
Vhodným se stane vhodný renovátor semišových bot, který obnoví přirozenou barvu pokožky a zároveň poskytne obuvi ochranu před vlhkostí a nečistotami. Je však důležité správně sladit barvu přípravku se odstínem obuvi.
Čeho se mám vyvarovat při čištění obuvi z kamzíkové kůže?
1. Neumývejte je v pračce ani ručně, pokud jsou zcela ponořené - tento materiál je špatně odolný vůči kontaktu s vodou a jejich úplné zvlhčení může způsobit deformaci obuvi.
2. Obuv nesušte v blízkosti silného zdroje tepla (např. Radiátoru) nebo na přímém slunci - silné působení teplého vzduchu semišové boty deformuje. Při sušení stojí za to nechat boty na tmavém, ale vzdušném místě a vyplnit jejich vnitřek novinami, které pomohou udržet správný tvar.
3. Používání silných chemikálií, které nejsou určeny k čištění semišové kůže, mohou způsobit změnu barvy. K čištění proto používejte pouze přípravky, které jsou pro tento druh materiálu určeny.
Co je nubuk?
Nubuck je materiál velmi podobný semiši. Je to kůže charakterizovaná viditelnými štětinami, která po vtažení prstem zanechávají za sebou tmavé pruhy, které se tvoří změnou směru štětin. V případě semiše jsou štětiny mnohem delší.
Další rozdíl je ve způsobu výroby těchto materiálů. V případě semiše je vnitřek kůže leštěný, zatímco nubuk je leštěný na vnější straně.
Oba tyto materiály vyžadují zvláštní péči a údržbu. Nubuk můžete čistit stejným způsobem jako při čištění semišových bot.