11 překvapivých faktů o vysokých podpatcích


Život bez vysokých podpatků by byl mnohem pochmurnější. Navzdory někdy až nebetyčným výškám je mnoho žen nosí s radostí a nedovede si představit, že by bez nich vyšly z domu. Není divu! Tyto boty úžasně zdůrazňují ženské tvary a dodají „to něco“ každému outfitu. V tomto článku jsme se podívali na nejzajímavější fakta o pinech. Podívejte se, který z nich vás nejvíce překvapí!

#1 Zpočátku byly vysoké podpatky vyhrazeny pouze pro ... muže

Možná se vám to bude zdát těžké uvěřit, ale v 10. století boty na vysokém podpatku nosili pouze muži. Původně byly navrženy pro perské jízdní válečníky. Vysoké podpatky zabraňovaly vyklouznutí nohou ze třmenů při jízdě na koni a pomáhaly udržovat stabilitu při soubojích. 

Postupem času se tohoto trendu chopili evropští aristokraté a začali s ním zacházet jako s odrazem společenského postavení. S hrdostí nosil podpatky. Král Ludvík XIV. Tato móda byla mezi muži velmi oblíbená až do 17. století.

#2 Ochrana odpadu

Zajímavé je, že o sto let později již nebyly odznaky vyhrazeny pouze pro elitu. Milovala je také dělnická třída, která tyto boty nosila, aby se... chránila před znečištěním a odpadem všudypřítomným na silnicích. Díky tomu oblečení po procházce ulicemi města nevyžadovalo komplexní osvěžení. 

V 16. století se rozhodovalo o regulaci výšky podpatků, aby bylo možné jasně rozlišit různé třídy. Tehdejší prostý lid mohl nosit boty s maximální výškou 1,2 cm, zatímco šlechta a šlechta si mohly dovolit 6,3 cm podpatky.

#3 První žena na vysokých podpatcích

První ženou, která se objevila na veřejnosti na vysokých podpatcích, byla Catherine de Medici – královna Francie. Oblékla si je v roce 1955 na svatbu s Henrim de Valois - vévodou z Orléans. Tímto způsobem chtěla skrýt svou malou výšku. Francouzská královna tento trend mezi ženami nepochybně zpopularizovala a denně ochotně nosila bodce, které podle ní symbolizovaly její autoritu a ženskou sílu.

#4 Tloušťka paty a pohlaví

Postupem času si vysoké podpatky získaly mezi ženami oblibu. Aby bylo možné odlišit modely určené pro ženy od mužů, bylo zavedeno dělení kvůli tloušťce podpatku. Tenké podpatky se staly atributem něžného pohlaví a silnější podpatky byly přidělovány mužům.

#5 Pokušení od ďábla

Když v Evropě začal věk osvícenství, boty na vysokém podpatku začaly být vnímány jako jakýsi ženský rozmar. Muži se pak snažili používat racionální řešení. Začaly proto nosit jednoduché oblečení a úplně se vzdaly podpatků. Na druhé straně ženy nosící tyto boty - kvůli vzniku nových denominací a náboženských přesvědčení - údajně odrážely pokušení přicházející od ďábla.

# 6 Čas na přestávku

V roce 1800 začal být svět – a s ním i současná móda – stále konzervativnější. Místo vysokých podpatků ženy volily kožené boty na nízkém podpatku připomínající pánské boty. Po francouzské revoluci vysoké boty téměř prakticky zmizely z ulic. Trvalo několik dalších desetiletí, než se podpatky vrátily do salonů.

#7 Povzdech po plakátech

Během druhé světové války vojáci vzdychají po plakátech, které stylově zobrazují modelky pin-up girlkteří vždy nosili nápadné vysoké podpatky. To inspirovalo mladé Američanky, které je začaly nosit nejen na větší akce. Skutečnou výzvou pro mnohé z nich bylo naučit se tančit na vysokých podpatcích!

#8 První kolík

Špendlík, jak jej známe dnes, byl vynalezen až v roce 1950. Do té doby se podpatky vyráběly ze dřeva. V současné době se na jejich výrobu používají různé materiály. Zajímavé je, že v italštině slovo pin (dýka) znamená nůž nebo dýku.

#9 Feministická vzpoura

V roce 1968, během soutěže Miss America v Atlantic City, došlo k masivnímu feministickému protestu. Aby ženy skončily s omezováním svobody, začaly vyhazovat natáčky, podprsenky a také ... boty na podpatku.

#10 Optická iluze

Ženy se naštěstí nošení bot na vysokém podpatku úplně nevzdaly a ještě více milují optický klam, který tyto boty vytvářejí. Koneckonců, v takových botách se záda téměř automaticky narovnají a hrudník je jemně posunut dopředu. To vše - spolu s přidáním několika nebo dokonce několika centimetrů výšky - činí celou siluetu štíhlejší a štíhlejší.

#11 Guinness Pin Records

21,95. Tolik sekund trvalo Jill Stamisonové uběhnout 150 metrů na vysokých podpatcích. Američan to dokázal v roce 2008 během vysílání snídaňového pořadu „Live! s Regisem a Kelly." 

Podle Guinessovy knihy měří nejvyšší bota na vysokém podpatku téměř ... 4 metry. Byl vytvořen v dubnu 2019 tuniskými obuvníky, aby zdůraznili jejich řemeslo a kompetence a oslavili popularitu obuvnického průmyslu ve městě Safakis.