Vybíráme boty pro seniory. Zkontrolujte, na co si dát pozor


Bez ohledu na to, zda jste méně či více aktivní senior, správně vybraná obuv je základem vaší bezpečnosti. Nošení nesprávné obuvi navíc znepříjemňuje pohyb, a proto mnoho seniorů upouští od chůze prospěšné pro jejich pohodu. Podívejte se, jak tomu předcházet a jak vybírat boty pro staršího člověka.

Aktivní v každém věku

Pravidelná chůze pomáhá udržovat vitalitu a zlepšuje rovnováhu. Vědci navíc prokázali, že pravidelnými procházkami lze do značné míry předejít vážným onemocněním, se kterými senioři často bojují – cukrovce, hypertenzi a slabosti kostí.

Nošení špatné obuvi však znepříjemňuje chůzi. V důsledku toho se mnoho starších lidí vzdává chůze a rozhodnou se trávit čas pasivněji. To je obrovská chyba! Více či méně rázné pochodování totiž přináší mnoho výhod.

Pokud nechcete, aby vám nepohodlná obuv bránila v této formě aktivity, určitě se podívejte, jaké vlastnosti byste měli při výběru obuvi pro seniory hledat.

Na co si dát pozor při nákupu seniorské obuvi?

Existuje několik aspektů, kterým byste měli věnovat zvláštní pozornost při nákupu obuvi pro starší osobu. Všechny jsme je shromáždili na jednom místě, aby byl váš výběr co nejjednodušší. 

Silná podrážka pro maximální podporu

S věkem se tkáň v chodidlech ztrácí. V důsledku toho může způsobit silnější tlak paty na zem a vést až k bolestivým onemocněním, jako jsou například patní ostruhy. 

Abyste zabránili rozvoji nepříjemných onemocnění, vybírejte boty s tlustou (ale ne tuhou) podrážkou. Díky tomu vaše nohy získají maximální oporu při pohybu a vy se budete cítit pohodlně i na delší procházce. 

Dbejte také na to, aby podrážka bot byla vyrobena z protiskluzových materiálů, jako je pryž, což vám umožní vyhnout se ztrátě rovnováhy a nepříjemným následkům s tím spojeným.

Pamatujte však, že podrážka se může časem opotřebovat. Z tohoto důvodu nezapomeňte vyměnit boty za nové, jakmile zjistíte, že guma odešla. 

Polstrování pro bezpečnost

Dalším důležitým faktorem, který se vyplatí u obuvi pro seniory hledat, je odpružení. Stabilizační obuv se snadno přizpůsobí pohybu vašich nohou při chůzi a navíc ochrání vaše kotníky před zraněním.   

Pokud vám záleží na dodatečné podpoře, můžete si do bot dát speciální vložky určené pro seniory. Na trhu jsou i silikonové vložky s cvočky, které snižují únavu při chůzi.

Perfektní střih pro pohodlné používání

Neméně důležité je, aby boty pro seniory perfektně seděly. Právě tento faktor nejvíce ovlivňuje komfort používání.

Tématu kování obuvi jsme věnovali samostatný článek, který najdete tady. Nezapomeňte si boty ráno nezkoušet. Kvůli otokům nohou a kotníků během dne je nejlepší to udělat pozdě odpoledne nebo večer. 

Nezapomeňte také vyzkoušet novou obuv se vším, co k ní plánujete nosit – například ortopedické vložky. 

Snadno se nasazuje a sundává pro nezávislost

Senioři, kteří mají problém s ohýbáním, by měli dbát především na snadné nazouvání a vyzouvání. Pro podporu vlastní nezávislosti a také pro zajištění bezpečnosti je lepší se botám se tkaničkami vyhnout.

Statistiky hovoří jasně – rozpletená tkanička je jednou z nejčastějších příčin pádů! Abyste tomu zabránili, nazujte boty se suchým zipem. Díky tomu si snadno nastavíte šířku v rámci chodidla a zajistíte si tak maximální pohodlí.

Pozor na tyto modely!

Pro svou vlastní bezpečnost by se starší lidé měli zdržet nošení určitých modelů obuvi. Ptáte se, čeho se vyvarovat? navrhujeme!

Vysoké podpatky mohou přispívat k nestabilitě kotníků a v důsledku toho zvyšují riziko zakopnutí. Kvůli nedostatku dostatečného kontaktu se zemí vám nebudou schopny poskytnout dostatečnou úroveň bezpečí.

Kromě vysokých podpatků se vyhněte nošení žabek a bot s otevřenou špičkou, které také negativně ovlivňují vaši rovnováhu. Problémy se stabilitou může způsobit i nevyvinutá pata. 

Pozor také na příliš těsné boty, jejichž nošení může způsobit mnoho bolestivých neduhů, jako jsou kuří oka, kuří oka nebo mozoly. Špatně padnoucí boty, ať už příliš malé nebo příliš velké, ztěžují udržení rovnováhy.

Nepodceňujte důležitost dobrých bot pro seniory!

Jak je vidět, důležitost dobrých bot pro seniora je obrovská. Správně zvolená obuv je totiž klíčovým prvkem pro zajištění vaší bezpečnosti. Někteří dokonce říkají, že správné padnutí v této oblasti je prvním krokem ke snížení rizika pádu.

Naštěstí už víte, na co přesně se při výběru bot vyplatí dávat pozor. Pokud přemýšlíte, kde najít ty nejlepší modely za skvělou cenu, určitě se podívejte na ty naše internetový obchod.