Nošení bot po domě – ano či ne? Klady a zápory tohoto řešení


Ptáte se, jestli je neslušné žádat hosty, aby si při vstupu do vašeho domova sundali boty? Nebo možná sami nosíte každodenní boty ve čtyřech stěnách a nejste si jisti, zda je toto řešení správné? Shromáždili jsme pro a proti, které rozptýlí vaše pochybnosti. Pracovat!

Host v domě (…), co boty?

Ve Spojených státech je nošení bot po domě normou. Mnoho lidí se nebojí nosit pantofle nebo pantofle určené k trávení času uvnitř.

Na druhou stranu v jiných kulturách (např. v Japonsku) je takové řešení považováno za absolutně nepřijatelné a nezouvat se při návštěvě rodiny či přátel je jasným projevem neúcty.

V případě Polska neexistuje jednotný, obecně uznávaný standard. Nicméně podle pravidel savoir-vivre, měl by host vyhovět přání hostitele.

Jaké jsou výhody nošení bot po domě?

Nošení bot ve vlastním domě se zdá být méně problematickým problémem. Konečně "Tomkova svoboda v jeho domě"! Zajímá vás, jaké jsou výhody nošení doma?

Jedním z nich je úspora času. Když víte, že budete mít náročný den naplněný až po okraj různými úkoly, nechcete ztrácet ani minutu. Z tohoto důvodu se toto řešení jeví jako rozumné, zvláště když za psem neběháte v blátě a pravidelně myjete podlahy.

Druhá strana mince

Je však třeba připomenout, že stejně jako každá hůl má dva konce, i nošení bot po domě má kromě zjevných výhod i své nevýhody. Jedním z nich jsou bakterie na nich. Někteří věří, že během dne každý z nás sáhne na mnohem špinavější věci (např. peníze) a přistupuje k této záležitosti shovívavě. 

Věci se komplikují, když v domě žije malé dítě. Zvědavost světa a jeho objevování plazením a vkládáním všeho do pusy může být spojeno s vážnými zdravotními problémy, když si členové domácnosti po překročení prahu bytu nezouvají boty.

Kromě bahna, nečistot a bakterií je povrch bot nebezpečný i pro některé alergeny. Mnohem moudřejší bude držet je na dálku!

Lepší stav podlahy

A co víc, každodenní nošení po domě může drasticky ovlivnit stav parket a laminátových podlah. Ačkoli se v tomto ohledu zdají být nejproblematičtější špičaté podpatky, škrábance na podlaze se mohou objevit i od drobných kamínků, které se zaseknou v podrážce jakékoli jiné boty. Abyste tomu zabránili, je lepší se při vstupu do domu přezout na pantofle nebo nechat nohy bosé. 

Kromě poškození, které se na podlaze může objevit, se připravte na častější vysávání a mytí podlah. Pokud tyto domácí práce nepatří mezi vaše oblíbené, jistě nebudete s tímto faktem spokojeni. Abyste si ušetřili nervy, motivujte ostatní členy domácnosti, aby se ihned po překročení prahu bytu zuli.

Získejte názor odborníků

Existuje mnoho názorů na oprávněnost nošení obuvi po domě, ale je na čase zaměřit se na to, co si o tom myslí odborníci. Australští vědci vzali tento problém pod drobnohled a vydali jednomyslný verdikt – nosit boty po domě je rozhodně špatný nápad!

Na podrážkách bot se mohou vyskytovat infekční agens, které způsobují nepříjemné a obtížně léčitelné infekce. Vědci také varují před toxiny z asfaltu a také před chemikáliemi a zvířecími výkaly, které se nacházejí ve znečištěných trávnících. Pozornost vědců upoutala také přítomnost bakterií E. Coli, těžkých kovů, pesticidů a zbytků benzínu. Hnusné, že?

Pohodlné pantofle a pantofle

Pokud dáváte přednost svému fyzickému a duševnímu zdraví, jednoduše přestaňte nosit boty po domě. Věřte nám, že ani pořádný nášlap na rohožku vám nepomůže zbavit se všech nečistot, které si nakonec do bytu na podrážce zanesete.

Naštěstí v našem internetovém obchodě najdete široký výběr pantoflí pro celou rodinu. Vybírejte z kožešinových slip-on slip-on dámských pantoflí a pohodlných pánských pantoflí. Postarejte se také o měkké pantofle pro děti s postavami jejich oblíbených kreslených filmů.

Díky tomu se budete cítit útulně, absorbovat otřesy způsobené chůzí po tvrdém povrchu a jednoduše relaxovat v soukromí svého domova. Ptáte se, na co si dát při nákupu pantoflí pozor? Všechny nejdůležitější informace k tomuto tématu najdete v náš průvodce.

Podpora nohou

Je však třeba připomenout, že chodidla starších lidí nepochybně potřebují další podporu, aby se předešlo nehodám a zraněním. Neméně důležité jsou zdravotní problémy, které vyžadují nošení speciálně profilovaných vložek, jejichž umístění do pantoflí často hraničí se zázrakem. 

Ačkoli si někteří lidé myslí, že nohy byly stvořeny pro chůzi naboso, je třeba si uvědomit, že to platí pro přírodní povrchy, jako je tráva, země nebo písek. Podlaha v domě je tvrdá a pohyb bez bot může způsobit různé neduhy.   

V některých případech nemusí stačit pantofle. Z tohoto důvodu se vyplatí pořídit si na chůzi po domě samostatné boty šité na míru potřebám uživatele.