Chcete krásné a zdravé nohy? Vyhněte se těmto botám!


Nohy jsou nesmírně důležitou součástí těla. Jsou to oni, kdo vás provází životem, díky čemuž na každém kroku realizujete své plány a sny. Nohy však mohou časem kvůli špatně padnoucí obuvi vypadat hůř a hůř a ještě hůř – mohou vás začít odmítat poslouchat. Chcete se tomu vyhnout? Podívejte se, kterým modelům je lepší se vyhnout a čím je nahradit.

Zdraví nohou je prioritou!

26 kostí. 33 rybníků. Více než 100 svalů, šlach a vazů. Nohy jsou (doslova i přeneseně) základem vašeho těla! Jejich dobrý stav je nezbytný pro život přesně tak, jak se vám líbí – ať už oceníte extrémní horolezectví nebo pohodové procházky podél mořského pobřeží. 

Jsou to chodidla, která poskytují oporu a rovnováhu při pohybu, jsou zodpovědná za vaše držení těla a ovlivňují vaši pohodu. Zdravé nohy jsou přece základ zdravého těla! Všichni víme, že ve zdravém těle je zdravý duch!

Zdravotní problémy? Ne, díky!

Bolesti zad a kolen, poruchy rovnováhy, problémy se správným držením těla, ploché nohy, nebo třeba vbočený palec? Rozhodně jsme na tom!

Ne každý však ví, že problémy s nohama mohou způsobit přetrvávající zdravotní problémy, které vám v dlouhodobém horizontu ztrpčují život a ztratíte chuť vycházet z domu.

Prevence rozvoje závažných onemocnění je naštěstí poměrně jednoduchá. Stačí začít od základů, tedy od výměny bot, které každý den nosíte. Existují modely, kterým je lepší se vyhnout, když vám záleží na bezvadném stavu vašich nohou. 

Přemýšlíte, kterým botám se vyhnout? Jste na správném místě! V tomto článku se o tom dozvíte vše. Začněme!

Vysoké podpatky? Pouze od Vánoc!

Pokud patříte do skupiny žen, které se každý den hrdě procházejí ve vysokých podpatcích, je na čase s tím skončit. Vysoké podpatky jsou jednou z nejnebezpečnějších bot pro vaše nohy!

Nepřirozená elevace v podobě špendlíku vytváří extra tlak na vaše záda, nohy a dokonce i boky. Tím se Achillova šlacha bolestivě natáhne a zkrátí a vy začnete pociťovat nepříjemnou bolest.

Navíc je výrazně ohrožen i nárt vašeho chodidla! Pravidelné nošení vysokých lodiček způsobuje ztenčení „vycpávek“ na nártu, což poskytuje znatelně menší odpružení při chůzi. Výsledkem může být nejen suchá pokožka nohou, ale také nevzhledné mozoly a kuří oka.

Abyste tomu zabránili, noste vysoké podpatky pouze na dovolené a každý den vybírejte ploché boty. Stále chcete vypadat elegantně a žensky? Určitě se podívejte tento článekve kterém jsme shromáždili ty nejpohodlnější a fenomenální ploché boty.

Vyměňte žabky za módní sandály

Dalším problematickým modelem bot jsou žabky, které ač mohou vypadat šíleně, neposkytnou vašim nohám žádnou oporu. V důsledku toho si můžete rozvinout bolestivý zánět plantární fascie nebo Achillovy šlachy. Je to všechno kvůli tomu, že vaše nohy nadměrně svírají botu, aby botu udržely na místě. 

To však není vše, na co se pravidelným nošením žabek musíte připravit. Nedostatek dostatečného odpružení v kombinaci s dopadem paty na zem způsobí, že většinu tlaku převezme vaše noha. To může mít za následek nesnesitelnou bolest paty.

Žabky noste s mírou a raději je nahraďte módními sandály. Přestože se tyto boty nenazouvají tak rychle, vteřiny navíc strávené jejich zapínáním rozhodně stojí za svíčku! Uvidíte, že vám vaše nohy poděkují. Zjistěte více o dámských sandálech v tento článek.

Kulaté nosy místo špičatých

Špičaté prsty v botách jsou skutečnou noční můrou pro nohy! Rozdrcené prsty se nemohou volně pohybovat, což způsobuje jejich smršťování. V důsledku toho si můžete všimnout, že se vám začnou kroutit prsty.

V této situaci máte co do činění s tzv kladívkový prst. Tato deformace může přispívat k tvorbě kuří oka a puchýřů a také způsobit zarůstání nehtu. Pokud nepůjdete ke specialistovi, můžete časem očekávat vykloubení kloubu a dokonce i degenerativní změny.  

Boty se špičatými špičkami mohou také přispět k tvorbě vbočených palců. Hledáte stylové boty, které budou fungovat i s tímto stavem? Určitě se podívejte tady.

Jedna noha pro život

Pamatujte, že jen jedna noha vás bude provázet po celý život. Proto se o ně určitě starejte! Zbavte se obnošených bot, které mohou způsobit bolestivá zranění. Nejlepší je nosit střídavě několik různých párů, abyste omezili nadměrné používání jednotlivých svalových nebo kloubních skupin. 

Pamatujte, že vše je pro lidi. Vyplatí se však zachovat střídmost a nesledovat slepě nejnovější trendy. Obětovat nohy pro zdánlivě dobrý vzhled vám totiž nestojí za zdravotní riziko, které nakonec podstoupíte.

Jsme si jisti, že naše tipy vám pomohou pečovat o skvělý stav vašich nohou. Hodně štěstí!