Zdravá dětská obuv


Zdravá noha je šťastná noha.

Zdravá noha je šťastná noha. Děti rádi prozkoumávají prostory, poznávají různé textury, fascinuje je nerovnost země a její specifičnost. Zažívají smyslové dojmy prostřednictvím dotyku, což zase stimuluje rozvoj jejich smyslové integrace. Dětská obuv by proto měla být velkou výmluvou pro mírně pokročilejší procházení světem a neměla by batole omezovat.

Dětská obuv - co si vybrat?

Zdravé dětské boty jsou ty, které jsou na nohou batole téměř nepostřehnutelné. Měly by proto být extrémně lehké, měkké, prodyšné a správně profilované tak, aby noha mohla svobodně vykonávat svou práci a zachovávat pouze správné pohybové vzorce.

Stabilní chůze je základem bezpečného pohybu dítěte - pamatujte však, že to nejsou boty, které mají být zdrojem udržování rovnováhy a zvládání na různých úrovních. Jedná se o speciální úkol pro nohy dětí, které neustále pracují, vyvíjejí se a trénují. Zdravá obuv pro děti proto nemůže dítěti při těchto činnostech pomoci, ale pouze podporovat.

Příliš tuhá a těžká obuv s vysokým svrškem omezuje svobodu reakce a přispívá k nepohodlí. Pouze pružné, 1/3 ohýbatelné boty budou správně plnit svoji funkci.

Věnujme pozornost zádům. Za prvé, každá pata dítěte je jiná, takže to, co vyhovuje jednomu dítěti, bude pro druhé nepohodlné. Zkontrolujme tedy, zda hovorově známý jako „heel counter“ dobře přilne a není příliš tuhý.

Někdy lze použít vysoké svršky - např. V zimě. Vezměme však v úvahu, že se jedná o vyšší nutnost, a pokud se rozhodneme pro takové řešení, ověřme si, zda je svršek dostatečně pružný. Při přikrčení, hraní na hřišti nebo běhu musí mít dítě maximalizovaný pocit manévrovací svobody. To ho udrží v bezpečí.

Domácí obuv

Stejně důležité je, o čem děti chodí, když jsou mimo domov, také to, jaké pantofle nosí doma. Buďme důslední. Pokud věnujeme pozornost výběru obuvi, rozhodněme se také pro zdravé pantofle pro děti. Vyvarujte se žabek, které vám nedrží nohy. Věnujme pozornost skutečnosti, že pantofle jsou dobře tvarované, dostatečně lehké a také podporují nohu. V tomto případě má koncovka také velký význam. Pokud bude správně plnit svoji funkci, zůstane pata na svém místě. Podívejme se také na podešev. Pokud je relativně tenký a pružný, nebude to omezovat svobodu vašeho dítěte hrát.

Pamatujme také na použité materiály. Zpocená kůže bude klouzat a odírat. Postarejme se o jemné látky nebo si vyberme pantofle z tenké přírodní kůže. Podívejme se na vložku uvnitř. Neměl by být úplně plochý, aby se zabránilo deformaci chodidel. Dávejme pozor na místo pro prsty a šířku bot.

Letní boty

Zdravé sandály pro děti znamenají užít si letní výlety a mnoho hodin strávených venku. Abyste se vyhnuli otěru a puchýřům, hledejte měkké a velmi tenké kožené sandály. Bosá noha v botě cítí jakékoli nerovnosti, šicí body nebo vyčnívající ozdoby. Pečlivě zkontrolujte vnitřek obuvi rukama, zda na něm nejsou nějaké zbytky lepidla, uzly, spony atd.

Bez ohledu na roční období by dětská obuv měla splňovat určité podmínky použití. Také v podzimním a zimním období bychom měli hledat pouze zdravou obuv. Pro slunečné a chladné dny volte boty s prodyšnou membránou a silnou podrážkou. Když přijdou mrazy, podívejme se na teplé, dobře izolované boty nebo sněhové boty, které nebudou omezovat pohyby dítěte a chránit jeho nohy před chladem a vlhkostí.

Při výběru velikosti buďte opatrní. Ne každý styl obuvi, který nosí batole současně, musí mít přesně stejnou velikost. Může se ukázat, že si koupíme větší boty kvůli oteplování ovčí kůže uvnitř. O něco tenčí sportovní obuv se stélkou lemovanou přikrývkou se však vejde do menší velikosti.

Měli bychom vždy kontrolovat rozměry vnitřní vložky, a to také s přihlédnutím k problémům, jako je tloušťka ponožek a punčocháče dítěte. Zima je čas na izolované oblečení, termoprádlo, vlněné podkolenky a tlusté mikrofleecové kalhoty. Dítě by mělo vždy nosit správně vybrané boty, protože je odpovědné za zdravou, neomezenou a přirozenou chůzi našeho dítěte.