Zdravá dětská obuv


Zdravá noha je šťastná noha.

Zdravá noha je šťastná noha. Děti milují objevování prostorů, poznávání různých textur, fascinuje je nerovnost terénu a jeho specifičnost. Zažívají smyslové vjemy dotykem, což zase stimuluje rozvoj jejich smyslové integrace. Dětské boty by proto měly být skvělou výmluvou pro trochu pokročilejší procházení světa a neměly by batole omezovat.

Dětské boty - jaké vybrat?

Zdravá dětská obuv je taková, která je na nohou batole téměř nepostřehnutelná. Proto by měly být extrémně lehké, měkké, prodyšné a správně tvarované tak, aby chodidlo mohlo svobodně vykonávat svou práci a zachovaly pouze správné pohybové vzorce.

Stabilní chůze je základem bezpečného pohybu dítěte - pamatujte však, že to nejsou boty, které by měly být zdrojem udržení rovnováhy a zvládání na různých úrovních. To je speciální úkol pro nohy dětí, které neustále pracují, vyvíjejí se a cvičí. Zdravá obuv pro děti proto nemůže malému v těchto aktivitách pomoci, ale pouze je podporovat.

Příliš tuhá, těžká obuv s vysokým svrškem omezí svobodu reakce a způsobí nepohodlí. Správně plní svou funkci pouze pružné, 1/3 ohýbatelné boty.

Věnujme pozornost zádům. Za prvé, pata každého dítěte je jiná, takže to, co vyhovuje jednomu dítěti, bude pro druhé nepohodlné. Zkontrolujme tedy, zda hovorově známý jako „patní pult“ dobře přilne a není příliš tuhý.

Někdy mohou být použity vysoké svršky - např. V zimě. Vezměme však v úvahu, že jde o vyšší nutnost a pokud se pro takové řešení rozhodneme, zkontrolujme, zda je svršek dostatečně pružný. Při přikrčení, hraní na hřišti nebo běhu musí mít dítě maximální pocit svobody manévrování. Díky tomu bude v bezpečí.

Domácí obuv

Stejně důležité je, o čem se děti pohybují mimo domov, jaké jsou pantofle, které nosí doma. Buďme důslední. Pokud věnujeme výběru obuvi pozornost, rozhodněme se také pro zdravé pantofle pro děti. Vyhněte se žabkám, které vám nedrží nohy. Věnujme pozornost tomu, že pantofle jsou dobře tvarované, dostatečně lehké a také podepírají nohu. V tomto případě má koncovka také velký význam. Pokud správně plní svou funkci, pata zůstane na svém místě. Podívejme se také na podrážku. Pokud je relativně tenký a ohebný, neomezí svobodu vašeho dítěte ve hře.

Mějme také na paměti použité materiály. Zpocená kůže bude klouzat a odírat se. Postarejme se o jemné látky nebo si vybereme pantofle z tenké přírodní kůže. Pojďme zkontrolovat vložku uvnitř. Neměl by být úplně plochý, aby nedošlo k deformaci chodidel. Věnujme pozornost místu pro prsty a šířce bot.

Letní boty

Zdravé sandály pro děti znamenají užívat si letní výlety a mnoho hodin strávených venku. Abyste se vyhnuli odřeninám a puchýřům, hledejte měkké a velmi tenké kožené sandály. Bosá noha v botě cítí jakékoli nerovnosti, šicí body nebo vyčnívající ozdoby. Rukama bychom měli pečlivě zkontrolovat vnitřek obuvi, zda na něm nejsou zbytky lepidla, uzlíky, spony atd.

Bez ohledu na roční období by dětská obuv měla splňovat určité podmínky používání. Také v podzimní a zimní sezóně bychom měli hledat pouze zdravou obuv. Pro slunečné a chladné dny volte boty s prodyšnou membránou a silnou podrážkou. Když přijdou mrazy, podívejme se po teplých, dobře zateplených botičkách nebo sněhulkách, které nebudou dítěti omezovat pohyb a chránit nožičky před chladem a vlhkem.

Buďme opatrní s výběrem velikosti. Ne každý styl obuvi, kterou batole nosí současně, musí mít přesně stejnou velikost. Může se ukázat, že kvůli oteplujícímu ovčímu nitru uvnitř koupíme větší kozačky. Do menší velikosti se naopak vejdou o něco tenčí sportovní boty s vložkou podšitou dekou.

Vždy bychom měli kontrolovat rozměry vnitřní vložky, a to i s přihlédnutím k takovým problémům, jako je tloušťka ponožek a punčocháčů dítěte. Zima je čas na zateplené oblečení, termoprádlo, vlněné podkolenky a silné mikrofleecové kalhoty. Dítě by mělo vždy nosit správně vybrané boty, protože je zodpovědné za zdravou, neomezenou a přirozenou chůzi našeho dítěte.