Vyhrajte boj s bolestí paty


Jedním z nejčastějších onemocnění nohou je bolest paty, která účinně odrazuje od jakékoli aktivity. Místo trávení volného času v klidu je lepší vzít rukavici a bojovat o své pohodlí. V tomto článku se dozvíte, co bolesti paty způsobuje a jak jim můžete účinně předcházet. Pracovat!

Když tě bolí pata...

Cítíte ráno nesnesitelnou bolest v oblasti paty? Máte po dlouhé době nečinnosti pocit, že neduhy výrazně přibývají, jakmile vám váha těla přistane na patě? Je to běžný neduh, který účinně odrazuje od jakékoli aktivity.

Někteří lidé, aby nezatěžovali bolavou část těla, začnou kulhat a dokonce si vytvoří nesprávný styl chůze, který se pro ně stává zvykem. Naštěstí to tak být nemusí! Existují osvědčené metody, díky kterým si budete moci opět naplno užívat komfortu života.

Poznejte svého soupeře

Abyste boj s tímto nerovným soupeřem vyhráli, stojí za to se v první řadě seznámit s příčinami bolesti paty. Ve většině případů je na vině ztluštění a poškození plantární fascie. Je to pás tkáně umístěný podél chodidla, který spojuje patní kost s ostatními kostmi chodidla a působí jako tlumič nárazů. 

Mezi další příčiny bolesti paty patří:

- fasciitida

- zánět nebo ruptura Achillovy šlachy

- nadváha

- kalkaneální ostruha

- poranění paty (modřina nebo zlomenina)

Pokud taková bolest přetrvává několik týdnů, určitě se poraďte se svým praktickým lékařem nebo si domluvte schůzku s pedikérem – specialistou zabývající se problémy s nohou. Při čekání na schůzku využijte naše osvědčené metody, které vám během mrknutí oka přinesou požadovanou úlevu.

Zbavte se bolesti paty a znovu si užijte svůj život

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak vám pomoci zmírnit nepříjemné bolesti, je pravidelné protahování a posilování bérců. Zaměřte se jak na lýtkové svaly, tak na plantární fascii tím, že je protáhnete rukama nebo tenisovým míčkem. 

Můžete jej použít pro úlevu od bolesti ledové balíčky na bolavou patu. Taková terapie vám rychle pomůže vypořádat se s problémem bolavých a příliš citlivých pat. Pamatujte však, že led nepřikládat přímo na tělo, ale přikládat obklad. Asi po 20 minutách ucítíte definitivní úlevu. V extrémních případech vezměte také léky proti bolesti dostupné bez lékařského předpisu, které navíc zmírní případný zánět.

Je to také skvělá možnost použití speciálních pevných vložekkterý se postará o správné odpružení vašich nohou a účinně působí proti frustrujícím neduhům. Na trhu jsou dostupné i gelové vložky proti bolesti, které účinně uleví od bolesti paty. 

Nezapomeňte, že bolest paty může být způsobena přílišným zatížením nohou. Kombinujte pravidelné cvičení s vyváženou stravou zhubnout a udržet si váhu na zdravé úrovni. Vaše nohy vám poděkují!

Dbejte také na to, aby vaše nohy, zejména paty, byly dostatečně vybaveny odpočinek. Vyhněte se dlouhým procházkám a stání celé hodiny. Pokud se chystáte na procházku, nezapomeňte si vzít vhodnou obuv.

Jaké boty si vzít, když vás bolí pata?

Pamatujte, že bolest paty nemusí znamenat vzdát se všech plánů a muset zůstat doma. Nošením správně padnoucí obuvi nejen předejdete dotěrné bolesti, ale také vyhnete eskalaci problému. 

Vyhněte se zcela plochým botám. V ideálním případě byste měli nosit boty s nízkým až středním podpatkem, které poskytnou oporu vašim nohám a poskytují dostatečné odpružení v oblasti paty. 

Chcete-li snížit zatížení paty, vybírejte anatomicky tvarované boty, které sníží nadměrnou pronaci a rovnoměrně rozloží vaši váhu na chodidlo, čímž sníží zatížení paty a bolest.

Dbejte také na dodatečné tlumení nárazů a při sportování vybírejte obuv určenou pro konkrétní aktivitu. Předejdete tak opakovanému tlaku na chodidla při běhu nebo skákání, což může vést k nesnesitelné bolesti.

Vybírejte pružné, až pružné boty, ve kterých vám chůze nebude připadat jako mučení, ale stane se skutečným potěšením. Vyhněte se těžké obuvi, která by mohla příznaky ještě zhoršit. Volte raději lehké modely, které vám poskytnou neocenitelnou podporu a pohodlí po celý den.

Nenechte se zadržet bolestí paty

Bolest paty, i když je zpočátku mírná, může se časem, pokud se neléčí, stupňovat a značně zkomplikovat život. Nenechte se tímto neduhem zastavit a dbejte na to, abyste nosili správnou obuv. Pamatujte však, že i správné modely bot se časem opotřebovávají a odpružení a podpora jsou stále slabší. Z tohoto důvodu nezapomeňte boty pravidelně vyměňovat, jakmile na podrážce zaznamenáte zjevné známky opotřebení.