Vybíráme první botičky pro miminko


Začal váš drobeček konečně dělat první krůčky? Gratulujeme! Určitě sršíte hrdostí a nemůžete se dočkat, až si konečně pořídíte roztomilé botičky pro miminko, které doplní všechny tyto krásné stylizace. Pozornost! Je to velmi zodpovědný úkol. Nespěchejte a nedělejte unáhlená rozhodnutí. V našem průvodci najdete cenné rady, které vám pomohou se správným výběrem.

První kroky = první boty?

Když vaše dítě začne dělat své první vratké krůčky, musíte cítit nesmírnou hrdost a vzrušení. Na rozdíl od vzhledu nemusíte hned chodit do nejbližšího obchodu s obuví, abyste si koupili roztomilé boty. Vytvořily by zbytečnou bariéru mezi nohama vašeho dítěte a zemí. V důsledku toho by udržení rovnováhy bylo ještě obtížnější a objevování světa by mohlo být účinně narušeno. 

Při učení chůze je nesmírně důležité cítit půdu pod nohama. Bosé nohy umožní vašemu dítěti snadno prozkoumat okolí. Schopnost cítit půdu, pod kterou chodí, mu nejen pomůže udržet rovnováhu a koordinaci, ale také rozvine jeho smysly. Spoléhání na boty by mohlo bránit rozvoji svalů chodidel a kotníků.

Pokud však nechcete batole vystavovat chladu nebo nepříjemnému pocitu z drsného povrchu, vsaďte na měkké a lehké ponožky s protiskluzovými vložkami. Vaše dítě tak zůstane volné a jeho nohy budou mít dodatečnou ochranu.

Kdy byste si tedy měli koupit první boty?

Každé dítě je jedinečné a vyvíjí se individuálně. Přestože okamžik, kdy začíná dělat první krůčky, spadá mezi 8. a 18. měsícem věku, vyplatí se upustit od nákupu bot, dokud vaše dítě nezíská dostatek sebevědomí, aby mohlo chodit prakticky bez pomoci dospělého.

Tehdy bude potřebovat oporu v podobě prvních botiček a vy si konečně budete moci vybrat mezi spoustou modelů s okouzlujícím zdobením.

Kupujeme první boty

Nyní, když víte, že je čas koupit si první pár bot, je čas pustit se do práce. Sestavili jsme několik tipů, které vám pomohou se správným výběrem.

Dětské boty jsou dostupné v různých barvách a provedeních. Než si však vyberete model, který vám nejvíce ukradne srdce, zaměřte se na důležitější – než vizuální – aspekty. 

Vejít se

Nejdůležitějším prvkem při nákupu prvních bot pro dítě je správné padnutí. Určitě víte, jak nesnesitelné mohou být těsné boty a pravděpodobně dáváte přednost tomu, aby vaše dítě toto nepohodlí nikdy nemuselo zažít. 

Možná vás překvapíme, ale u miminek ještě nejsou plně vyvinuta nervová zakončení zodpovědná za příjem podnětů z okolí. Díky tomu vaše dítě nemusí mít pocit, že boty, které si vyberete, jsou nepohodlné. A i kdyby to udělal, může být zázrak, že vám to dá vědět. Abyste předešli problémům, ujistěte se, že znáte šířku a délku nohou vašeho dítěte. 

Materiál a povrchová úprava

Dětská obuv by měla být vyrobena z měkkých, pružných a prodyšných materiálů, např. přírodní kůže. Všechny švy, okraje a povrchové úpravy musí být co nejměkčí. Tímto způsobem nic nebude dřít nohy vašeho dítěte. 

Svršek by měl být dostatečně široký, aby se prsty mohly volně pohybovat. Také se ujistěte, že není příliš vysoká. Boty končící nad kotníkem jakoby předcházely náhodným zraněním, ale bohužel brání správnému rozvoji svalové síly. Také se ujistěte, že boty jsou co nejlehčí. 

Podrážky a vložky

Podrážky dětských botiček by měly být pružné a protiskluzové. Díky tomu bude moci vaše batole mnohem bezpečněji poznávat svět kolem sebe. Pozor na tuhé podrážky, které znesnadňují učení se chůze.

Hledejte boty s prodyšnými vložkami z přírodních, měkkých materiálů. Díky tomu se podšívka přizpůsobí tvaru chodidla vašeho batolete a ono se bude cítit maximálně pohodlně.

Spona

Neméně důležitý je správný výběr spojovacích prvků v obuvi. Přemýšlíte mezi suchým zipem a tkaničkami? Bez ohledu na to, co si vyberete, dbejte na to, aby spona poskytovala dětem dostatečnou oporu a pata při chůzi nevysouvala.

Pokud se vaše dítě zdráhá spolupracovat při přípravě na odchod z domu, nazujte boty na suchý zip. Nevýhodou tohoto řešení je fakt, že si je vaše dítě snadno samo odepne, když je na chvíli pustíte z očí. Obouvání bot se tkaničkami je sice časově trochu náročnější, ale jejich řešení není tak jednoduché. Ujistěte se však, že jste uzly pevně stiskli, abyste zabránili zakopnutí a bolestivým pádům.

Jsou bazarové dětské botičky dobrý nápad?

V žádném případě se nerozhodujte pro nákup dětských bot z druhé ruky. Pamatujte, že nohy každého člověka jsou jedinečné, což je zvláště důležité v případě právě se vyvíjejících miminek. Použité dětské boty jsou přizpůsobeny vlastnostem nožiček jiného batolete, neposkytnou tedy nožičkám vašeho dítěte dostatečnou oporu.

Naštěstí v našem internetovém obchodě najdete široký výběr modelů určených přímo pro dětskou nožičku. Vaše nákupy nás baví!