Vybíráme perfektní trekingové boty. Najděte odpovědi na často kladené otázky


Chůze po nerovném terénu může být skutečnou výzvou. Nesprávný pár bot může způsobit, že se při každém kroku budete cítit nepříjemně nebo dokonce bolestivě. Strmé stezky plné překážek v podobě kamenů a kuželů prostě vyžadují správně zvolenou obuv. Radíme, na jaké aspekty se při nákupu trekových bot vyplatí dávat pozor.

Vyplatí se investovat do trekových bot?

Plánujete výlet do hor a přemýšlíte, zda se vyplatí investovat do trekových bot? Pokud máte v úmyslu obdivovat rozsáhlá horská panoramata pouze z okna vašeho hotelu, vážně zvažte tuto koupi, protože to mohou být vyhozené peníze. Pokud se však chcete projít po nerovném terénu, rozhodně se vyplatí pořídit. 

K překonání dlouhých vzdáleností na nerovném terénu potřebujete správně padnoucí boty. Žádná jiná obuv vám nezajistí tak dobrou přilnavost k zemi a pohodlí při chůzi jako k tomu určené trekové boty. 

A co víc, vysokohorská obuv ochrání vaše nohy před případným zraněním. To vše díky vysokému a správně konstruovanému svršku, který poskytuje kotníkům výbornou oporu. Navíc zabraňuje pronikání vody, bláta nebo sněhu dovnitř boty, takže vaše nohy zůstanou v suchu a vyhnete se nachlazení.

Jak vybrat velikost alpských bot?

Při nákupu trekových bot dbejte především na správnou velikost. Záleží především na něm, zda váš výlet na horách skončí pocitem blaženosti a naplnění, nebo nepříjemnou grimasou na tváři způsobenou bolestí nohou.

Pokud se chcete vyhnout puchýřům a puchýřům, vyberte si správnou obuv. Pamatujte, že horolezectví je namáhavé cvičení a může způsobit otoky nohou. V situaci, kdy váháte mezi menší a větší velikostí, zvolte tu větší.

Při zkoušení turistických bot si nezapomeňte nazout ponožky, ve kterých plánujete putovat po horských stezkách. V zimě pravděpodobně zvolíte tlusté vlněné ponožky, které mohou vyžadovat trochu více místa v botě na nošení.

Pokud jste si jisti, že jste velikost svých alpských bot úspěšně vybrali, vyplatí se je před vyrážkou vyzkoušet. Procházejte se s nimi po domě při vykonávání svých každodenních činností. Zjistíte tak případné problémy s padnutím bot a ujistíte se, že nezpůsobují nepříjemnosti při chůzi po horách.

Musí být trekové boty kožené?

Kožený svršek trekových bot je nesmírně důležitým aspektem. Tento materiál je voděodolný, odolný a prodyšný. Vyznačuje se vysokou odolností proti případnému poškození a výbornou pružností a přizpůsobením tvaru vašich nohou.

Pamatujte také, že silná kůže, i když poskytuje maximální úroveň voděodolnosti, není tak lehká jako syntetické boty. Rozbití kožených trekových bot může být navíc trochu časově náročnější.

Na rozdíl od vzhledu není kůže jedinou správnou volbou. Mnoho výrobců trekových bot zavedlo inovativní výrobní postupy, které poskytují stejnou funkčnost jako kožený potah.

Nebojte se syntetických materiálů, pokud budou zachovány základní funkce vyžadované pro alpské boty.

Jaké by měly být podrážky trekových bot?

Podrážka trekových bot by měla být dostatečně přilnavá a pružná. A co víc, musí vám poskytnout vynikající odpružení.

Všechny druhy výstupků, drážek a vybrání jsou vítány. Právě ony vám zajistí skvělou přilnavost k zemi. Pamatujte, že čím větší je jejich hloubka, tím lepší bude přilnavý efekt.

Horské expedice vyžadují procházení různých typů terénu. Z tohoto důvodu by se jim vaše boty měly umět přizpůsobit, aby bylo zajištěno co nejvyšší pohodlí při používání. Aby to bylo možné, podrážka trekových bot by měla být měkká a pružná.

Jaké trekové boty vybrat – nepromokavé nebo nepromokavé?

Pokud si myslíte, že vodotěsnost a vodotěsnost jsou totéž, dovolte nám, abychom vás vyvedli z omylu a rozptýlili vaše pochybnosti.

Trekingové boty by měly být vyrobeny z voděodolného materiálu. I když omylem šlápnete do louže, nohy se vám rychle nenamočí a vyhnete se zdravotním problémům. 

Pamatujte, že bota vyrobená z voděodolného materiálu je jakýmkoliv způsobem nepropustná pro vodu. Proto je výměna vlhkosti zcela nemožná. V důsledku toho pot nemůže správně uschnout a nohy nemohou dýchat. Pokud zvolíte nepromokavou obuv, připravte se na kuří oka a puchýře. Navíc dlouhodobé používání takové obuvi může způsobit růst bakterií a plísní.

Dobře zvolená obuv je jednou z nejdůležitějších součástí výbavy každého turisty. Správně nasazené trekové boty se postarají o to, že žádné podmínky nemohou zhatit vaše plány. Naštěstí jejich správný nákup není nijak zvlášť složitý úkol. Jsme přesvědčeni, že díky našim tipům najdete pár, který vyhovuje vašim potřebám, ve kterém si na horské stezce užijete příjemný čas.