Vybíráme perfektní boty na turistiku do hor


Boty pro turistiku v horách musí splňovat několik důležitých požadavků. Za prvé by měly být stabilní a poskytovat nohám dostatečnou oporu. Za druhé, musí být velmi pohodlné, aby vám umožnily pohodlně chodit po sjezdovkách. Kromě funkčnosti by měly jen dobře vypadat. Poradíme, na co si dát pozor při výběru zimní obuvi na horskou turistiku.

Držte se několika pravidel a získejte vrcholy

Každého, kdo své dobrodružství s horskou turistikou teprve začíná, možná překvapí obrovská rozmanitost lovců. Určitě víte, že chození po horách vyžaduje pevnou obuv. Pokud se však ptáte, na co přesně byste si měli dát při zimních výletech pozor, jste na správné adrese.

Pokud nechcete, aby vám něco bránilo v dosahování vrcholů, pořiďte si ten správný pár bot pro zimní aktivity v náročnějších podmínkách. Poradíme, jaké aspekty jsou nejdůležitější.

Za prvé, funkčnost

Zimní horské boty musí být především funkční. Měly by poskytnout patřičnou oporu pro chodidlo, aby se zabránilo podvrtnutí a zlomeninám. Dávejte pozor na výšku svršku lapačů. Čím vyšší konec boty, tím lepší podporu kotníku. Navíc zabraňuje pronikání sněhu dovnitř boty. Pamatujte, že pro plnou ochranu by vaše boty měly dosahovat alespoň ke koncům nohou.

Neméně důležitá je podrážka boty. Musí být dostatečně stabilní, aby se zabránilo uklouznutí při chůzi v horách. Hluboké výstupky zajistí dodatečnou přilnavost bez ohledu na nerovnosti terénu a vhodný materiál zabrání pronikání vody dovnitř boty. 

V zimě je velmi důležité mít nohy v teple. Hřejivá zateplená podšívka z přírodních materiálů, jako je vlna, vás zahřeje i při extrémně nízkých teplotách a - což je důležité - zabrání nepříjemným pachům. Dodatečný lem ochrání vaše nohy před chladem. 

Horské sněhule by také měly být nepromokavé. Díky tomu se vyhnete promoknutí nohou, a tím i nachlazení. Pozor také na dodatečné vyztužení švů proti vlhkosti.

Za druhé, pohodlí

V žádném případě si na horskou turistiku nekupujte příliš malé boty. Nejen, že způsobí puchýře a kuří oka, ale také zabrání tomu, abyste si při nízkých teplotách navlékli další pár ponožek. Příliš velké turistické boty zase představují riziko uklouznutí, které v nepříznivém zimním počasí rozhodně není potřeba. Upravte si zimní boty tak, abyste mohli ukazováček snadno sklouznout kolem paty. 

Pozor si dejte také na způsob obouvání. K dispozici jsou nazouvací, šněrovací a suchý zip. Přestože se první nazouvá mnohem rychleji, druhá lépe sedí ke kotníku, což je bezesporu značná výhoda oproti slip-on botám. Ujistěte se také, že vaše turistická obuv je správně šněrována, aby dovnitř neprosakoval sníh. Pokud hledáte zlatou střední cestu, vsaďte na boty na suchý zip. Sponu snadno přizpůsobíte šířce chodidla a jejich nazouvání nebude nijak zvlášť časově náročné.

Pamatujte, že turistické boty jsou obecně těžší než klasická obuv. Příliš těžké, masivní turistické boty pro vás udělají z procházky skutečnou výzvu.

Před túrou do hor se ujistěte, že váš nový pár traperů je pohodlný a nedře. Noste je asi hodinu po domě, než se rozhodnete je ukázat světu. Díky tomu bude výlet v horách jistě úspěšný a uspokojivý.

Za třetí, styl

Přestože by vaše turistická obuv měla být pevná, odolná a správně navržená, její vzhled není zanedbatelný. Určitě chcete vypadat dobře při procházkách zasněženými horami nebo na sjezdovkách.

Pozor na barvu a materiál horských sněhulí. Co takhle lesklé bílé sněhule se speciálně profilovaným běhounem zabraňujícím pádům? Nebo možná dáváte přednost značkové, teplé kozačky s kožíškem? Pokud chcete sledovat trendy i na horách, jistě se vám budou líbit dámské béžové turistické boty se zavazováním

Sami se můžete přesvědčit, že výběr bot pro chůzi po sněhu je prakticky nekonečný. Určitě najdete něco, co bude odrážet váš jedinečný styl a charakter.

Na co dalšího si dát pozor, když se vydáte na zimní procházku do hor?

Nyní, když víte, jaké turistické boty si vybrat, nezapomeňte je připravit na cestu, než je poprvé použijete. Používejte speciální impregnace určené pro materiál, ze kterého jsou vaše turistické boty vyrobeny. Díky pravidelné impregnaci horských sněhulí vám budou boty sloužit mnoho let a vy si budete užívat stylový vzhled a suché nohy bez ohledu na podmínky. 

Pamatujte však, že žádná turistická obuv vám nezaručí, že na zledovatělém terénu neuklouznete. Na extrémní výpravy si pořiďte mačky nebo protiskluzové podložky. Díky tomu získáte ještě lepší přilnavost a postaráte se o svou bezpečnost. 

Jsme si jisti, že dodržováním našich rad udržíte nohy v teple, suchu a stabilitě a že ani ty nejsněžnější hory pro vás nebudou nepřekonatelnou překážkou.