Vybíráme perfektní boty na pouť


Plánujete pouť a přemýšlíte, jaké boty vám umožní bezbolestně překonat dlouhé vzdálenosti? Jste na správném místě! V tomto návodu jsme shromáždili všechny nejcennější tipy na boty na pouť. Seznamte se s našimi doporučeními a vyrazte na cestu!

Jaké boty si vzít na pouť?

Zdolání dlouhých vzdáleností na několik nebo i několik dní je skutečnou výzvou i pro nejzkušenější poutníky. Naštěstí se správnými botami nebude tento úkol tak náročný, jak by se zpočátku mohlo zdát.

Zdálo by se, že vaše oblíbené vycházkové boty složí zkoušku i během pouti. Zásadní jsou však v tomto případě tvrdší podrážky a hluboké odolné nášlapy, charakteristické například pro trailové boty. Důležité je, že taková obuv je mnohem lehčí než běžná turistická obuv a podrážka poskytuje dostatečnou ochranu proti nerovnostem, se kterými se na trase pravděpodobně setkáte.  

Zvažovat můžete i vysoké boty, které vás ochrání před poraněním kotníku. Bez ohledu na to, jakou obuv si vyberete, dbejte na to, aby byl svršek vzdušný a umožňoval bezproblémovou cirkulaci vzduchu. Síť v tomto ohledu funguje skvěle.

Dbejte na správné usazení

Správný střih obuvi je klíčem k úspěchu jak při krátkých procházkách, tak při vícedenních túrách. Pokud se chystáte na pouť, jistě vás čeká spousta kilometrů. Aby se pocit nepohodlí přeměnil v nesnesitelnou bolest, dbejte na výběr správné velikosti bot.

Pokud cítíte, že se vaše prsty dotýkají přední části boty, ale přesto doufáte, že je rychle roztáhnete, rozhodně se rozhodněte pro větší velikost. V opačném případě budou vaše prsty vystaveny odřeninám a otlakům.

Jedna z nejméně rozumných věcí, které může poutník udělat, je obout si nové turistické boty. Ujistěte se, že si před zahájením pouti rozbijete trailové boty, ale dávejte pozor, abyste neopotřebovali odpružení. Vše, co musíte udělat, je nosit je alespoň týden, než vyrazíte na cestu.

Nezapomeňte na správné ponožky

Kromě výběru pohodlné obuvi určitě věnujte pozornost ponožkám, na kterých bude do značné míry záviset vaše pohodlí. Na to existuje téměř tolik teorií jako o poutnících. Přemýšlíte, jestli nošení dvou párů ponožek bude dobré řešení? 

Teoreticky by dvojité ponožky mohly zabránit tření mezi botou a chodidly a odstranit tak problém s puchýři. Z praktického hlediska však může extra vrstva tepla zadržovaná v botě přispívat k hromadění potu a tím tření a bolestivým puchýřům.

Abyste tomu zabránili, stačí dbát na výběr materiálu, ze kterého jsou ponožky vyrobeny. Je důležité, aby absorbovaly vlhkost a odváděly ji ven. V polovině denní túry si určitě vyměňte ponožky, aby vaše nohy mohly na čerstvém vzduchu úplně vyschnout. Udělejte si čas na jejich nasazení, abyste se vyhnuli záhybům, které by mohly způsobit tvorbu puchýřů.

Charakteristické znaky dokonalé poutnické obuvi

Nyní, když víte, na co se při nákupu bot na svou pouť zaměřit, připravili jsme malé shrnutí, abychom vám výběr co nejvíce usnadnili a zajistili ten nejlepší zážitek.

#1 Boty, které odpovídají počasí

Než vyrazíte, nezapomeňte se podívat na předpověď počasí. Pokud se předpovídají vedra, hitem budou nejspíš sandály. Nevynechávejte však nošení ponožek, jinak byste mohli mít bolestivé puchýře.

# 2 Podpora kotníku

Pokud vám záleží na podpoře kotníku, volte boty, které končí těsně za nimi. Tímto způsobem budete moci snadno procházet různé terény bez obav ze zranění.

#3 Šněrovací systém

Neméně důležitým aspektem je systém šněrování, který byl navržen v obuvi. Když se vydáte na pouť, dbejte na maximální přizpůsobení. K tomu vám kromě správné velikosti pomohou i správné tkaničky.

# 4 Ochrana nohou

Chraňte své nohy a pořiďte si boty s gumovými výztuhami kolem prstů a pat, které udrží vaše nohy v bezpečí v případě náhodného kopnutí do skály. Dodatečnou ochranu vám poskytnou vhodné vnější podrážky. Hledejte gumové, které zaručí perfektní přilnavost k zemi a maximální stabilitu.

Zabraňte nadměrnému pocení nohou během vaší pouti

Nadměrně zpocené nohy jsou perfektním výchozím bodem pro tření, odkud je přímá cesta k bolestivým puchýřům. Abyste tomu zabránili, volte boty z prodyšných materiálů. Chcete-li zastavit tření, budete potřebovat speciální prášek na nohy. Ještě před nasazením ponožek posypte oblast mezi prsty a zbytkem chodidla pudrem. Poté do boty nasypte trochu mastku. Vyhnete se tak problému s hromaděním vlhkosti. Nezapomeňte tento proces opakovat pokaždé, když měníte ponožky.