Vybíráme kopačky. Najděte odpovědi na často kladené otázky


Bez ohledu na to, zda berete fotbal jako koníčka nebo ho hrajete profesionálně, jistě si uvědomujete, jak důležité je mít správné vybavení. Odolný fotbalový míč a pohodlný outfit však nejsou všechno. Stejně důležité jsou správně vybrané kopačky. Poradíme, na co si dát při jejich výběru pozor.

Je dobrý nápad hrát fotbal v běžeckých botách?

Mnoho začínajících fotbalových nadšenců se vzdává nákupu bot věnovaných fotbalu a myslí si, že standardní běžecké boty budou stačit. I když v takové obuvi je možné hrát fotbal, rozhodně to není doporučené řešení. 

To vše díky zcela odlišnému designu obou modelů, které jsou určeny pro zcela odlišné aktivity. Přestože při hraní fotbalu skutečně běháte, styl pohybu nohy není stejný jako při klasickém běhání. Směr pohybu se často rychle mění a obuv, která tomu není přizpůsobena, může přispívat ke vzniku poranění hlezenních a kolenních kloubů.  

Fotbalové špunty navíc díky speciálně navržené podrážce zabraňují klouzání a umožňují lepší přilnavost k povrchu, čímž zvyšují efektivitu hry.

Na co si dát pozor při výběru kopaček?

Nyní, když víte, že hrát fotbal v běžeckých botách je špatný nápad, je třeba zvážit několik aspektů, než si pořídíte správnou obuv. Na trhu je mnoho různých modelů a špatná volba může mít strašlivé následky pro váš budoucí úspěch na hřišti.

Kopačky by rozhodně měly být relativně lehké. Lehká obuv poskytuje lepší obratnost a usnadňuje dosažení rychlejšího tempa pohybu. To vše ve výsledku výrazně snižuje únavu hráče.

Při výběru kopaček byste měli zvážit také výšku, materiál svršku, pohodlí nositele, fotbalovou pozici a dokonce i styl hry. Přečtěte si podrobnosti.

Záleží při výběru kopaček na povrchu?

Mnoho lidí věří, že jeden model bot bude perfektní pro různé typy povrchů. Nic nemůže být chybnější! Zátky, které nejsou přizpůsobeny povrchu, mohou mít za následek velkolepý pád a bolestivé zranění. Abyste tomu zabránili, myslete při nákupu bot na povrch, na kterém budete hrát. 

Pokud se zápasy odehrávají na přírodní trávě, zvolte model FG nebo SG. První bude dobře fungovat na tvrdých površích, jako je suchý povrch, zatímco druhý bude dobře fungovat na mokré, mírně blátivé trávě. Pokud plánujete hrát na umělých hřištích, zvolte model AG.

Pamatujte, že špatný výběr modelu může mrzet, když se vám kvůli nevhodným špuntům zasekne noha v drnu a utrpíte nepříjemný pád.

Jaký materiál kopaček zvolit?

V základu jsou kopačky dostupné ve dvou verzích – kožené a syntetické. Výběr svrchního materiálu závisí na několika aspektech, které jsme probrali níže.

Při pozorování profesionálních hráčů si můžete všimnout výhody syntetických bot, ale kožené boty jsou rozhodně odolnější a – podle některých – poskytují vyšší komfort. To vše díky fenomenálnímu přizpůsobení kůže chodidlu. Na druhou stranu hlavní nevýhodou kožených svršků je jejich sklon k nasákavosti. Pokud se hra hraje v mokrých nebo vlhkých podmínkách, boty mohou ztěžknout a znesnadnit rychlý běh. 

Z velké části jsou syntetické materiály nepochybně lehčí, a proto je lze přenášet mnohem rychleji. Syntetické boty se navíc vyznačují nižší cenou, i když v případě inovativních modelů může cena převyšovat kožené protějšky. Na rozdíl od nich se syntetické kopačky také nemohou přizpůsobit tvaru nohy, což může způsobit, že jsou méně pohodlné.

Jak upravit velikost kopaček?

V žádném případě si nekupujte kopačky jen proto, že je má váš oblíbený hráč. Pohodlí je zásadní a každý to cítíme jinak.

Kopačky musí nabízet dostatek místa v oblasti prstů a zároveň musí správně sedět na noze a zabraňovat uklouznutí. Pamatujte však, že příliš těsná obuv může způsobit bolestivé puchýře, které výrazně ovlivní efektivitu vaší hry.

Záleží při výběru kopaček na fotbalovém postavení a stylu hry?

Kromě vhodného výběru velikosti bot, materiálu svršku a jejich sladění s povrchem stojí za to věnovat zvláštní pozornost ... fotbalové pozici. Výrobci obuvi se navzájem překonávají v inovativních řešeních a navrhují boty, které odpovídají stylu hry.

Pro útočníky budou perfektní lehké páry bot, které vám umožní bez problémů provést náhlou změnu směru a zrychlení. Obránci by se zase měli rozhodnout pro odolné modely, které poskytují lepší ochranu nohou a plnou kontrolu, díky nimž bude přihrávka míčem provedena čistým a bezchybným způsobem. Pro brankáře doporučujeme boty s výbornou přilnavostí k zemi a doplňkovou podšívkou svršku.

Jak prodloužit životnost kopaček?

Jsme si jisti, že s našimi radami vyberete správně. Pamatujte však, že ani ty nejlépe vybrané kopačky vám nebudou moci dlouho sloužit, pokud se o ně nebudete správně starat. Chcete-li zvýšit životnost vaší obuvi, je nezbytné kopačky pravidelně čistit, sušit a dezinfikovat.