Vaše staré boty nemusí skončit v koši! Podívejte se, jak je používat


Ve statistickém šatníku Polky je 17 párů bot a více než polovina Poláků si ročně koupí 3 páry nových bot. Bez ohledu na to, zda jste v této věci více či méně konzervativní, se vám obuv postupem času opotřebovává nebo se vám jednoduše přestává líbit. Naštěstí takové boty nemusí skončit v popelnici. Navrhujeme, co s nimi dělat, abychom jim dali druhý život.

Dejte svým botám druhý život

Statistická Polka má ve své sbírce až 17 párů bot. Vysoké podpatky pro speciální příležitosti, sandály na léto, tenisky na každodenní nošení, sněhule do mrazivých dnů, balerínky do kanceláře... V mnoha případech je těžké je spočítat na prstech jedné ruky!

Některé jsou tak pohodlné a univerzální, že je nosíte téměř každý den. Takové časté používání způsobuje, že se boty rychle opotřebovávají a koledují si o výměnu za nové. Na druhou stranu, některé volby jsou úplně špatné a boty leží na dně šatníku. Podobný osud čeká nebetyčné vysoké podpatky, jejichž nošení je pořádná dřina.

V závislosti na tom, jak jsou vaše boty opotřebované, existuje spousta způsobů, jak jim dát druhý život. Ty nejzajímavější z nich jsme shromáždili v našem průvodci.

Jednejte v souladu s přírodou a zaměřte se na zero-waste

Všudypřítomný konzumerismus ztěžuje naši planetu. Pokud chcete žít v souladu s přírodou, jednejte v rytmu nulový odpad. O čem to celé je?

Místo vyhazování zkuste opravit nebo najít jiného majitele. Pokud je položka intenzivně používána, stále se můžete vyhnout plýtvání. Stačí jednat kreativně a uplatnit to, co máte, ve zcela nové roli.

Zatímco u starého oblečení je to intuitivnější (např. použití použitého trička jako utěrky na nádobí), mnoho lidí si myslí, že boty takové štěstí nemají. Nic nemůže být chybnější! Ukazuje se, že obuv ležící na dně šatníku není tak zbytečná, jak by se mohlo zdát. 

Hledáte osvědčené nápady, jak je znovu použít? Jste na správném místě! Začněme!

Využijte ševcovu pomoc

Když problém spočívá ve špatném padnutí nebo poškrábané patě, můžete úspěšně využít pomoc specialisty. Najděte si v blízkosti obuvnictví a odneste boty kvalifikované osobě, která váš problém za malý poplatek vyřeší během chvilky. 

Tato možnost bude fungovat, pokud máte co do činění s příliš těsnými botami, poškozenými podpatky nebo podpatky nebo rozbitým zipem. Švec může dokonce vaše boty obarvit nebo vyleštit, aby vypadaly jako nové.  

Dejte boty do dobrých rukou

Pokud jsou vaše boty v dobrém stavu, nemají díry a podrážka se nestahuje z hřídele, boty jsou stále použitelné. Místo vyhazování do popelnice je můžete darovat do dobrých rukou a udělat radost někomu jinému.

Poté, co vám z vašich nových vysokých podpatků krvácely nohy, slíbila jste si, že je už nikdy nebudete nosit? Místo toho, abyste je schovávali hluboko ve skříni, dejte je své sestře nebo kamarádce. Takový dárek je určitě potěší.

Nosí vaši blízcí jinou velikost? Dejte své boty do koše na použité oblečení nebo je darujte na charitu. Potřebného člověka se stejnou velikostí chodidla můžete najít i sami. Pro tento účel se osvědčí například sociální sítě. Vyhledejte recyklační skupinu ve vaší oblasti, vložte inzerát a máte hotovo!

Nezapomeňte boty před vrácením důkladně vyčistit. Vždyť je bude nosit někdo jiný!

Seznam bot na prodej

Nelíbí se vám drahé boty nebo se vám jednoduše nehodí k oblečení ve vašem šatníku? Pokud je obuv v dobrém stavu a stojí majlant, můžete ji úspěšně dát do prodeje. 

Využijte prodejní platformy nebo aukční portály. O peníze tak nepřijdete a vaše boty získají nového majitele, který si je zamiluje na první pohled.

Použijte boty v úplně jiné podobě

Určitě jste na internetu viděli spoustu nápadů, jak vyrobit z ničeho něco za nízkou cenu a zároveň omezit vznik odpadu. Váza ze staré lahve, kočičí domeček z nepoužitelného kartonu, ozdobná dekorace z vinných zátek… 

Co kdybyste mohli použít boty v úplně jiné podobě? Co takhle zahradní květináč ze starých galusek? Nebo věšák ze starých barevných vysokých podpatků? Připevněte svršek k dřevěné desce a máte hotovo! Z bot, které dělají dojem, můžete vyrobit i zarážku na knihy. 

Jak vidíte, kreativita je klíčem k úspěchu! Pokud vzhled vaší obnošené boty upoutá pozornost, jistě dokážete vytvořit originální doplňky do vašeho domova či zahrady. Pokud ne, použijte alespoň některé z nich. Tkaničky budou fungovat ve formě klíčenky nebo dárkové mašle. Sešlapaná podrážka dětských bot může vytvořit zahradní cestu pro vaše děti. 

Pamatujte, že v DIY projektech se meze nekladou. Buďte nekonvenční a kreativní. Ukažte iniciativu a použijte obnošené boty, abyste ukázali světu svou originální uměleckou vizi.

Zacházejte se skládkou jako s poslední možností!

Boty jsou z velké části vyrobeny z plastu nebo podobných materiálů. Biologicky nerozložitelné plasty jsou jedním z nejhorších nepřátel životního prostředí!

 Nakládejte proto se skládkou jako s krajním řešením a využijte naše tipy, jak dát svým nechtěným botám druhý život. Vidíte, jak je to jednoduché?