Užijte si pohodlné boty díky správně vypasovanému svršku


Svršek, ač se zdá být pouze vizuální stránkou, má obrovský vliv na celkový komfort používání obuvi. Jeho výška a obvod jsou důležité především pro lidi s vysokou klenbou a těsnějšími lýtky. Pokud si boty objednáváte online, zvažte kromě samozřejmých aspektů, jako je délka stélky, také vlastnosti svršku. Poradíme vám, jak jej upravit, abyste si užili pohodlné boty.

Co je to vlastně svršek a k čemu slouží?

Tajemně znějící svršek není nic jiného než část boty, která udrží vaši nohu částečně nebo úplně zakrytou.

Jinými slovy, svršek se skládá ze všech částí boty, které jsou nad podrážkou a zakrývají vaše prsty, zadní část paty a horní a boční části chodidla. U kozaček svršek zakrývá i kotník a u kozaček lýtko a dokonce i část stehna.

Úkolem svršku obuvi je zajistit Vaší noze stabilní spojení s podrážkou jak při chůzi, tak ve stoje. Kvalitní svršek se dokáže dostatečně přizpůsobit tvaru nohy, aby vám poskytl skutečný komfort při používání.

Jaké jsou funkce svršku?

Aby bylo možné tento úkol plně splnit, skládá se svršek obuvi z více částí, které plní důležité funkce. Seznamte se s nejdůležitějšími z nich.

Materiál pokrývající boky a zadní část nohy umožňuje zachovat odpovídající tvar boty. V oblasti paty se často používá dodatečné vyztužení, které poskytuje chodidlu neocenitelnou oporu a zaručuje delší životnost obuvi.

Na horní části chodidla je prvek, který podpírá chodidlo a umožňuje vám chodit s jistotou. K výrobě této části svršku mnoho výrobců používá prodyšné materiály, které zajišťují dostatečné proudění vzduchu v chodidle.

U některých bot najdete i jazyk, který – spolu s tkaničkami – umožňuje přizpůsobit botu velikosti vaší nohy. Svršek boty může také sestávat ze špičky, která chrání vaše prsty.

Kdo by si měl dávat pozor na obvod a výšku svršku?

Protože už víte, co je svršek a jaké funkce plní, stojí za to probrat případy, kdy jsou jeho obvod a výška nesmírně důležité. V profesionálních internetových obchodech s obuví budou tyto informace jistě zpřístupněny na stránce produktu.

Pokud se potýkáte s vysoký nárůst, pozor na výšku svršku. Máte tak jistotu, že vám objednané boty nerozdrtí vrchní část chodidla a pohodlně dorazíte do cíle.

Pro ženy s těsnější lýtka jako cenná novinka se ukáže obvod svršku, díky kterému se vyhnou objednávání příliš těsných kozaček. U těchto bot se můžete setkat s více rozměry horního obvodu. Tyto jsou:

  • obvod kotníku
  • horní obvod lýtka
  • obvod svršku v horní části boty 

Ujistěte se, že vám budou vyhovovat všechny rozměry a užijte si pohodlné boty, které si zasloužíte.

Jak změřit výšku a obvod svršku?

Na změření rozměrů svršku vám stačí krejčovský centimetr. Poradíme, jak zkontrolovat výšku a obvod svršku.

Jen pro jistotu horní výška vám bude vyhovovat, zkontrolujte délku od začátku chodidla až po požadované místo.

Pro kontrolu, zda jsou pro vás dané údaje vhodné obvod svršku, změřte si obvod nohy kolem kotníku a u delší obuvi i lýtka. Pokud chcete, aby vám boty nesvíraly horní část nohy, přidejte centimetr nebo dva, abyste získali prostor navíc.

Pokud chcete mít extra jistotu, že rozměry svršku budou vyhovovat právě vám, budete potřebovat pár vašich oblíbených pohodlných bot. Aniž byste je navlékali na nohy, změřte délku od začátku paty po konec svršku a obvod v nejširším místě. 

Při dodržování těchto tipů si můžete být jisti, že vaše boty budou vypadat dobře a budete se v nich cítit pohodlně.

Z čeho je svršek vyroben a jak se připevňuje k botě?

K výrobě svršku se v zásadě používají různé materiály. Nejoblíbenější je přírodní a ekologická kůže, v teplejších dnech pak mnoho lidí volí textilní a syntetické materiály a také různé druhy semiše, jako je nubuk nebo velur.

Bez ohledu na to, z jakého materiálu je svršek vyroben, je s podrážkou spojen pomocí švů nebo lepidla. Každé z těchto řešení má svá pro a proti, které jsme stručně probrali.

Šité boty vám jistě budou sloužit mnoho let, ale jejich cena může být mnohem vyšší než v případě lepených bot. Je vhodné připomenout, že vzhledem k vyšší odolnosti této obuvi se tyto náklady rychle vrátí. 

Lepené boty jsou levnější variantou, která se bohužel může časem rozpadnout. Důležitý je také jejich negativní dopad na přírodní prostředí.

Bez ohledu na to, zda zvolíte šitou nebo lepenou obuv, musíte pamatovat na důležitost svršku nejen z vizuálních důvodů, ale také z důvodu jeho obrovského vlivu na pohodlí při používání obuvi.