Udělejte krok zpět a seznamte se s fascinující historií bot


Obuv. Nedílnou součástí života každého člověka. Účinná ochrana před zraněním a teplotou. Perfektní způsob, jak vyjádřit svou osobnost. Přestože jsou každodenním předmětem, málokdo přemýšlí nad tím, jaký příběh skrývají. Vzhledem k nadšencům do obuvi jsme shromáždili ta nejzajímavější fakta o historii obuvi.

Fascinující historie bot

Je těžké si představit život bez nich. Obuv. Neodmyslitelný prvek šatníku každého muže, který poskytuje účinnou ochranu před teplotou a zraněním a zároveň umožňuje snadno vyjádřit svou osobnost. Přestože obuv plní stejné funkce již od počátku věků, v průběhu let se po vzhledové stránce hodně změnila.

Pokud vás zajímá fascinující historie bot, jste na správném místě. Myslíme na vás, shromáždili jsme o tom ta nejzajímavější fakta. Začněme!

Krok za krokem, takže začněme od začátku

Boty mají úžasnou historii. Přestože jejich přesný původ není podrobně znám, archeologové nepochybují o tom, že obuv existuje již od pravěku. Svědčí o tom mimo jiné dochované ilustrace.

Staří Egypťané si nohy chránili sandály z papyru nebo palmových listů. Římané naopak rozšířili tehdejší sortiment a kromě sandálů vyráběli boty zakrývající patu a také celozapouzdřenou obuv. 

Ve starověkém Řecku zase kralovaly kozačky po kolena a klínky z hovězí kůže. V chladnějších oblastech byly hlavním pilířem mokasíny, které jsou oblíbené dodnes.

Rozdíly a podobnosti

Stojí za připomenutí, že v minulosti nebyla věnována zvláštní pozornost tvorbě dámských a pánských modelů obuvi. Přesto se obuv lišila použitými materiály při její výrobě, což mělo zdůraznit kontrast mezi jednotlivými společenskými vrstvami.

Zajímavé je, že tehdy platné předpisy jasně definovaly, jak dlouhé mohou být nosy bot v závislosti na příjmu nebo postavení ve společnosti. To mělo zabránit napodobování elity buržoazií.

Těsně po renesanci byly mezi jednoduchými Evropany nejoblíbenější těžké boty na vysokém podpatku vyrobené z kůže. Aristokraté se naproti tomu vyznačovali obuví vyrobenou ze dřeva. Během osvícenství se boty vyrobené z látky, jako je hedvábí, staly extrémně módní.

Rozdíly mezi dámskou a pánskou obuví začaly být pouhým okem viditelné až na počátku 19. století. Právě tehdy boty pro obě pohlaví vynikly co do stylu, výšky podpatku a dokonce i tvaru špičky. 

Při diskuzi o rozdílech a podobnostech bot také stojí za zmínku, že pravé a levé boty zpočátku vypadaly stejně. Obuv se vyráběla technikou „rovného“ téměř do počátku 20. století. Dokážete si představit, jak nepříjemné muselo být pohybovat se v takových botách? Už jen při pomyšlení nám naskakuje husí kůže!

Technologický pokrok a světové trendy

Přestože se v minulosti boty vyráběly ručně a doba jejich výroby byla minimálně jeden den, technologický pokrok provázející následující staletí výrazně ovlivnil vývoj různých trendů. 

První továrna na boty byla založena v roce 1760 v Massachusetts. Přesto byl proces výroby obuvi až do vynálezu šicího stroje v 19. století nadále časově náročný. Nakonec se výroba obuvi stala mnohem jednodušší, rychlejší a levnější, díky čemuž byly styly obuvi stále rozmanitější.

V dobách kapitalismu vládly americkému trhu pánské oxfordky a mokasíny. Ženy naopak milovaly boty na platformě. Krátce po druhé světové válce se obuv pro něžné pohlaví začala podobat aktuálně známým tvarům, které umožňují dokonale zvýraznit úzký tvar chodidla a opticky prodloužit nohy.

V 70. letech byly mezi ženami velmi oblíbené podpatky a platformy na klínku. Stojí za to připomenout, že boty na platformě se objevily ve starověkém Řecku, kde je nosili herci té doby. Na konci 16. století byly vysoké podpatky synonymem bohatství.

A co tenisky?

Zajímá vás, kdy se objevily první tenisky? Známe detaily, které vás překvapí! 

Tenisky se objevily v polovině 19. století. Pohybovat se v botách s gumovou podrážkou bylo dost nehlučné, aby to umožňovalo plížení. proklouznout) - odkud pochází název těchto bot. 

Zajímavé je, že zpočátku bylo použití tenisek omezeno na hraní kroketu a tenisu. Postupem času o ně zájem výrazně vzrostl a dnes si bez nich mnoho lidí nedokáže představit život.

Fascinující krok zpět

Boty jsou v dnešní době nejen ochranou před nepřízní počasí nebo před úrazy. Je to také skvělý způsob, jak vyjádřit svou osobnost. Udělat takový krok zpět je pro každého milovníka trendů obuvi velmi důležité. Doufáme, že vás prezentovaná historie bot nesmírně zaujala! Život bez nich si totiž nikdo neumí představit.