Stručná historie patek


Obuv s podpatky nám dává pocit, že je ženský, atraktivní. Přidávají nám pár centimetrů výšky, ale také sebedůvěru a sexuální přitažlivost. Naše nohy jsou delší a silueta je štíhlá. Dnes jsou spojeny s atributem ženskosti, ale vždy byly takové?

Boty s podpatky, aby nás cítí více ženský, atraktivní. Dodávají nám pár centimetrů výšky, ale také sebevědomí a sex-appeal. Naše nohy se prodlužují a samotná silueta je štíhlejší. Dnes jsou spojeni s atributem ženskosti, ale byli vždy takoví?

Žili jsme bez paty po tisíce let. Boty starověkých Řeků a Římanů nejsou nic víc než plochá kožená podešev, která byla na nohou podepřena díky kotníkům, které se kolem kotníků roztahovaly. Vysoké podpatky a klíny nosili pouze herci, aby je mohli diváci v amfiteátrech lépe vidět. Ve středověku, na oplátku, byly ucpány na tlusté, poměrně vysoké podpatky, které byly připevněny k noze tlustým koženým páskem. Takové boty nosily ženy i muži. Neměli však nic společného s elegancí, jejich úkolem bylo chránit šaty před blátem.
Pata podobná té, kterou známe dnes, se objevila až v šestnáctém století, a to vše díky botám Benátčanů. Ty byly také vynalezeny pro ochranu. Ženy, které jdou do města, zaplavené lagunou, musely chránit nohy a hedvábné šaty. Jejich vysoce napojené dřeváky zvané chopiny byly podporovány na postu přibližně v polovině nohy. Sloupy byly velmi vysoké, někdy dokonce 75 cm vysoké.

Černá kožená čerpadla Kati 715

V 17. století se pata stala každodenní realitou ... pro muže. Ukázalo se, že paty jsou ideální pro jízdu na koni, zejména v bitvě, protože dokonale zablokovaly nohu jezdce. Díky tomu pravděpodobně stál v třmenech a mohl napadnout nepřítele.
Bohužel, pata musela pozastavit svou kariéru během Velké revoluce. Byl atributem aristokratů, takže nošení bot s vysokými podpatky by mohlo být zasaženo gilotinou. Proto zmizel z historie módy ve Francii a později v celé Evropě.

Čerpadla na špagety Espinto 456 černá

Na konci 19. století byly paty již blízko své konečné podoby. Šli k okraji boty pod patou a opěrka oblouku byla podepřena na dřevěné nebo kovové části podešve. Na počátku 20. století se pak paty konečně staly atributem žen.