Šité nebo lepené boty? Seznamte se s výhodami a nevýhodami obou řešení


Mnoho lidí přemýšlí, zda zvolit boty šité nebo lepené. Obě tato řešení mají své výhody i nevýhody. Zatímco poměr ceny a výkonu je největším rozdílem, při výběru mezi šitou a lepenou obuví je třeba zvážit i další aspekty. Popsali jsme je v tomto článku.

Dvě strany mince

Na rozdíl od zdání, jak dlouho vám daný pár bot vydrží, závisí nejen na kvalitě materiálu použitého při jeho výrobě. Neméně důležitý je i použitý způsob konstrukce, tedy způsob připevnění podrážky ke svršku boty.

V zásadě jsou v obchodech dostupné boty šité a lepené. Hlavním rozdílem mezi nimi je poměr ceny a kvality. Probrali jsme hlavní výhody a nevýhody obou, abychom vám pomohli vybrat si tu nejlepší.

Vyplatí se kupovat lepené boty?

Lepené boty jsou jedním z nejlevnějších a nejběžnějších způsobů konstrukce obuvi. Takto namontovaná podrážka funguje nejlépe u gumáků. Toto řešení se také často nachází v případě klasických tenisek nebo tenisek. Prakticky všechny boty jsou dostupné v lepené verzi.

Přestože je tento způsob výroby levný, což výrazně ovlivňuje konečnou cenu výrobku, stojí za to zvážit všechny nevýhody. Začněme!

Za prvé, lepené boty jsou mnohem méně odolné než šité modely. To vše díky poměrně špatnému spojení podrážky a svršku bot.

Za druhé, boty, ve kterých je podešev nalepená na svršek, nesnášejí nepříznivé povětrnostní podmínky. Déšť, sníh a bláto výrazně ovlivňují jejich životnost a mohou způsobit, že se podrážka nehezky odlepí od zbytku boty. Nejen, že to vypadá špatně, ale také umožňuje prosakování vody.

Za třetí, oprava takových bot nemusí být efektivní a budete muset investovat do jiného páru. Z dlouhodobého hlediska se vám může stát, že na tom budete ztrácet. 

Za pozornost stojí i ekologické hledisko. Některá lepidla mohou uvolňovat látky škodlivé pro životní prostředí. Navíc vyhazovat boty a kupovat nové páry také není ekologické. Pokud vám záleží na přírodě kolem vás, raději se tohoto řešení vzdejte ve prospěch šitých bot.

Není to tak děsivý ďábel…?

Lepené boty však mají své příznivce. Jedním z nich je oblíbený basketbalista Michael Jordan, který místo šitých hracích bot zvolil lepené boty. To vše díky flexibilnímu designu, který nevyžaduje čas na přizpůsobení se noze. 

Další výhodou lepené obuvi je snadná dostupnost. Téměř v každém obchodě snadno najdete estetický pár lepených bot, jak pro každodenní nošení, tak pro formálnější příležitosti.

Vyplatí se investovat do šitých bot?

Na rozdíl od lepených bot jsou boty šité mnohem odolnější, díky čemuž vám budou sloužit mnoho let. I když je jejich cena znatelně vyšší, jedná se o skutečnou investici!

Navíc šité boty vypadají pevněji než ty lepené. Díky tomu dokonale doplňují sofistikované stylizace a vytvářejí prestižní konečný výsledek. Levné lepené boty vám nikdy neposkytnou tak fenomenální úpravu.

Prošívané boty jsou také odolné vůči povětrnostním vlivům. Ať už běžíte na autobus za deštivého dne nebo se procházíte zasněženým městem, rozhodně se nemáte čeho bát. Šití se nezačne rozpadat a voda neprosakuje dovnitř boty.  

Jakmile dojde k poškození švu, je možné boty úspěšně opravit. Vše, co musíte udělat, je vzít svůj oblíbený pár k obuvníkovi, který vám jej za malý poplatek opraví.

Ozdobné švy na lepených botách

Někteří výrobci obuvi se rozhodnou přidat na lepené boty ozdobné švy. Pokud vám záleží pouze na estetice, může se toto řešení ukázat jako volské oko. 

Jsou ideální pro stylové ženy lakované, zateplené tašky s červenými švy. Díky použití vysoce kvalitních syntetických materiálů vypadají boty bezvadně. Jejich nepochybnou výhodou je také relativně nízká cena. 

Lepené boty s ozdobnými švy jsou většinou levnější než ty s našitou podrážkou. Pamatujte však, že když se začnou rozpadat, veškeré kouzlo se zlomí a jejich kouzlo pomine.

Pokud tyto boty budete nosit jen jednou za čas, pravděpodobně se nemáte čeho bát. To však může být problematické při každodenním používání.

Jaké boty si vybrat - šité nebo lepené?

Na otázku, jaké boty vybrat, bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Vše závisí na osobních preferencích uživatele. 

Pokud je pro vás důležitější vysoká flexibilita a nízká cena, rozhodněte se pro lepené boty. Počítejte však s tím, že když se začnou rozpadat, budete nuceni pořídit si nové, což se – po nějaké době – může ukázat jako méně výhodné než investice do šitých bot.

Ty jsou zase mnohem odolnější, díky čemuž vám budou sloužit dlouhá léta. Navíc je jejich oprava relativně levná a prakticky bezproblémová. Řemeslným zpracováním boty také lépe vypadají a celý styling získává „to něco“. Volba je na tobě!