Problém s botou? Máme (domácí) způsob, jak to udělat!


Špatný zápach z bot? Skvrny od silniční soli? Vyklouzávají boty? Vrzající podrážka? Nebo snad puchýře a kuří oka po každé procházce? Bez ohledu na to, jaký problém s botami máte, máme řešení! Shromáždili jsme nejúčinnější domácí prostředky, které vám pomohou vypořádat se s nejběžnějšími problémy s obuví během okamžiku. Začněme!

Řešte své problémy doma

Stydíte se v hostech zouvat boty? Nemůžete se zbavit odolných skvrn od silniční soli na svých oblíbených botách? Když nosíte vysoké podpatky, na které jste si tak dlouho šetřili, běhá vám zimnice a bolestivé puchýře? Nebo možná máte problém s vrzajícími podrážkami? 

Relaxovat! Jsme tu, abychom vám pomohli. Shromáždili jsme nejúčinnější domácí prostředky, které vám pomohou vypořádat se s nejběžnějšími problémy s obuví během okamžiku.

A co nepříjemný zápach z bot?

Když vám boty zapáchají, bude se vám hodit jedlá soda. Velkoryse ji nalijte dovnitř boty a naklánějte, dokud produkt rovnoměrně nepokryje celou stélku. Nechte boty nasazené přes noc a ráno je důkladně protřepejte nebo vysajte. Nepříjemný zápach a bakterie byly účinně odstraněny!

Jak odstranit skvrny od silniční soli pomocí domácích prostředků?

Objevily se na vašich oblíbených botách nevzhledné skvrny od silniční soli? Víme, jak to napravit!

Především pamatujte, že čas je nejdůležitější. Pokud nechcete, aby vám zabarvení zůstalo natrvalo, musíte jednat co nejrychleji.

Trochu mycího prostředku je ideální pro semišové boty. Nakapejte několik kapek na čistý hadřík a špinavá místa energicky otřete. Poté semiš vykartáčujte kartáčem s měkkými štětinami.

V případě kožených bot můžete s úspěchem použít kombinaci octa a vody v poměru 1:1. Zbytky této směsi odstraňte vlhkým hadříkem, poté naneste kondicionér na boty a máte hotovo.

Příště je nezapomeňte před obouváním semišových zimních bot naimpregnovat voděodolným přípravkem odolným vůči skvrnám.

Jak osvěžit bílé boty a vrátit jim původní barvu?

Vaše oblíbené bílé tenisky ztratily barvu a nevypadají esteticky? Oproti zdání nemusíte do nového páru vůbec investovat, protože si je můžete efektivně vyčistit doma. Než se pustíte do práce, vyndejte tkaničky, které můžete namočit do roztoku vody a odbarvit nebo vyměnit za nové.

Kromě tkaniček se vyplatí vyčistit i vložky. Můžete je vyměnit za nové nebo je vyjmout a vyčistit kartáčkem a mycím prostředkem.

Pamatujte, že pokud své boty na čištění řádně nepřipravíte, práce, kterou si dáte s jejich sněhově bílými barvami, bude marná, když budou v popředí staré šedé tkaničky.

K vybělení zažloutlých bot budete potřebovat šedé mýdlo. V misce vytvořte pěnu a vetřete ji do bot, dokud si nevšimnete, že znovu získají svou sněhově bílou barvu. Podobně bude fungovat starý kartáček a bílá zubní pasta.

Další účinnou metodou je použití „kouzelné houby“. Lehce namočte a přetřete svršek a gumovou podrážku. Vidíte, jak je to jednoduché?

Jak odstranit skvrny z bílých bot?

Při odstraňování malých skvrn je otřete kartáčkem s měkkými štětinami, který namočíte do teplé vody smíchané s prostředkem na mytí nádobí.

Stejně dobře funguje ocet. Nalijte do lahvičky s atomizérem a nastříkejte špinavá místa. Nechte boty na slunci, aby ještě více vybělily.

Pamatujte, že pokud máte co do činění s bílou obuví vyrobenou z jemné síťoviny, vyplatí se být trpělivý. Tento materiál je velmi citlivý, proto pracujte pomalu a s mírou.

Jak rychle rozbít nové boty?

K rozbití nových bot budete potřebovat trochu trpělivosti. Nasazujte si je každý den na několik minut, aby se přizpůsobily tvaru vašich nohou. Pokud však nemáte moc času, připravte si roztok z lihu a vody. Nalijte do lahvičky s atomizérem a nastříkejte vnitřek bot v místech, kde cítíte tlak.

Na koženou obuv můžete použít horkovzdušný vysoušeč a silné ponožky. Zahřívejte botu, dokud se materiál nezahřeje. Získáte tak větší flexibilitu a lepší padnutí. Dávejte pozor, abyste proud vzduchu nesměřovali do míst, kde je materiál nalepený na podrážce, což může způsobit slepení bot.

Jak si poradit s vrzající podrážkou?

Pokud vám podrážka bot vrže, může to být způsobeno vlhkostí, která do nich pronikla. Stačí posypat stélku kukuřičným škrobem, který mrknutím oka pohltí vlhkost a zabrání tomu, aby vycházel ten otravný zvuk. Podobně bude fungovat prášek do pečiva, jedlá soda nebo dětský prášek.

Domácí prostředky na tření bot

Když po krátké procházce v nových botách máte pocit, že se nebudete líbit, nemusíte se s nimi rozcházet. Stačí se řídit našimi domácími prostředky a už se nikdy nebudete muset obávat bolestivých puchýřů a tření.

Pamatujte, že tření bot může být způsobeno špatně padnoucí velikostí. Ve většině případů jsou na vině příliš těsné boty. Pokud jste si však jisti, že jste zvolili správnou velikost, zkuste kožené boty trochu protáhnout.

Na nohy si navlékněte tlusté vlněné ponožky, nazujte boty a nastavte sušičku na teplou teplotu, udržujte ji v bezpečné vzdálenosti od svršku. Když se pokožka zahřeje, materiál se stane pružnějším a dokonale se přizpůsobí tvaru vašeho chodidla. Než boty vyzujete, nechte je úplně vychladnout. Tento postup opakujte, dokud nebudete s výsledky spokojeni.