Pro staršího člověka vybíráme pohodlné boty


S věkem se mění potřeby a požadavky různých aspektů života. To se týká mimo jiné i nošené obuvi. Změny držení těla a stavby nohy často vyžadují nákup správně padnoucí obuvi. Naštěstí je tento úkol jednodušší, než byste si mysleli. Přečtěte si pár cenných rad, které vám pomohou vybrat pohodlnou obuv pro staršího člověka.

Bezpečnost je klíčová

S věkem se zhoršuje rovnováha a koordinace. Proto jsou pády jednou z nejčastějších příčin zranění seniorů. Mnohé z nich jsou velmi nebezpečné. Mohou být spojeny s vážnými poraněními kyčle nebo hlavy a vyžadují hospitalizaci. Pro minimalizaci tohoto rizika je důležité zajistit bezpečnost starších osob. 

Jedním z účinných způsobů je nákup správné obuvi. Vzdejte se vysokých podpatků, žabek a bot s kluzkou podrážkou. Stejně nebezpečné mohou být boty se tkaničkami. Radíme, na co dalšího se při nákupu pohodlné obuvi pro seniory vyplatí dát pozor.

Správně padnoucí velikost

Pohodlná obuv pro staršího člověka by měla mít především správnou velikost. Příliš velké boty mohou přispívat k klouzání nohy v botě. V důsledku toho může senior ztratit rovnováhu a upadnout. 

Vyhněte se také těsné obuvi, která může způsobit bolavé nohy, bolestivé puchýře a kuří oka. Pamatujte, že správná velikost obuvi je klíčem k úspěchu, pokud si ceníte pohodlí, pohodlí a zdraví svých nohou.

Nezapomeňte také, že s věkem může chodidlo měnit svou velikost a tvar. Z tohoto důvodu, i když jste přesvědčeni, že nosíte určitou velikost bot, vyplatí se boty před nákupem vyzkoušet.

Vyberte si správnou podrážku a podšívku boty

Vybrat správnou podrážku boty může být docela problém. Vybírejte obuv s podrážkou z protiskluzových materiálů. Perfektní bude například guma nebo kaučuk.

Dobrým řešením bude pořízení speciálních protiskluzových podložek, které se drží pod podrážkou boty. Ujistěte se však, že podložky jsou voděodolné. Takto se nesundají z boty ani v deštivých dnech.

Další výhodou může být přítomnost běhounu, který vám zajistí lepší přilnavost k zemi a zabrání uklouznutí.

Podrážka však není všechno! Neméně důležitá je podšívka uvnitř boty. Pokud trpíte revmatickými potížemi, rozhodněte se pro hřejivou přírodní srst. Vyhněte se syntetickým materiálům, které mohou podporovat růst bakterií a způsobit atletickou nohu. 

Pamatujte také, že čím silnější stélka, tím lepší odpružení. Dobře padnoucí stélka absorbuje nárazy způsobené dopadem nohy na zem a správně jej rozptýlí. V důsledku toho se znatelně sníží dopad dopadu na vaše boky a záda. Pro správné přizpůsobení vložky individuálním potřebám je nejlepší poradit se s ortopedem nebo podiatrem.

Slaďte patu a špičku boty

Nošení vysokých podpatků může nejen deformovat vaše chodidla, ale také mít negativní dopad na vaši rovnováhu. Z tohoto důvodu se vzdejte vysokých podpatků a nahraďte je nízkými. Vyhněte se také úplně plochým botám, které mohou být nepohodlné. 

Pro starší lidi je nejvhodnější nízký a široký podpatek. Díky jemnému zvedání paty se uleví nohám a nohám a pocítíte nesrovnatelné pohodlí. Při zkoušení bot stačí dbát na to, aby se váha těla rovnoměrně přenesla na celé chodidlo, nejen na patu nebo prsty.

Kromě paty věnujte zvláštní pozornost špičce boty. Vyhněte se špičatým botám, které jsou těsnější kolem prstů. To může také způsobit nepohodlí a deformaci chodidla.

Vyberte si pohodlí

Mnoho seniorů preferuje boty, které se rychle a snadno nazouvají i zouvají. To by nemělo nikoho překvapit. Problémy se zády, které provázejí lidi v nejlepších letech, mohou být velmi nepříjemné.

Vzdejte se bot na šněrování a vsaďte na boty se zapínáním na suchý zip. Nejen, že si je bez problémů obujete, ale také je snadno přizpůsobíte šířce chodidla. To platí zejména pro starší lidi, kterým nohy často otékají.

Domov pro seniory

Vyhněte se chození po domě pouze v ponožkách. Absence protiskluzové podrážky v kombinaci s kluzkými kuchyňskými dlaždicemi může podporovat pády a zranění. Abyste tomu zabránili, vyplatí se pořídit si pohodlné pantofle na procházky po domě. 

Vyhněte se modelům, které neposkytují podporu paty. Vybírejte měkké pantofle z přírodních materiálů. Pokud máte ve fázi zkoušení pocit, že je pro vás obutí vybraných pantoflí obtížné, vyberte si raději jiný model.

Jak vidíte, výběr správného páru bot je nesmírně důležitý v každém věku. Senioři trpí mnoha nemocemi, jako jsou vbočené palce, mozoly a kuří oka. Bolest a nepohodlí těchto stavů lze snadno zmírnit výběrem správné obuvi. K udržení rovnováhy pomůže i pohodlná obuv pro staršího člověka, čímž se sníží riziko pádů.