Plíseň v botách říkáme pevné "NE!"


Závěje sněhu, hluboké louže, intenzivní pot... Boty jsou vystaveny mnoha faktorům, které negativně ovlivňují jejich stav a mohou způsobit i plísně. Když je s příchodem nové sezóny vytáhnete ze skříně, a uvidíte nemilé překvapení, máte co do činění s pořádným problémem. Pokud chcete vědět, jak plísním v botách předejít a jak se jich zbavit, jste na správné adrese.

Plíseň v botách a co dál?

Na rozdíl od zdání, kdy s příchodem nové sezóny vytáhnete ze skříně své oblíbené boty a uvidíte nemilé překvapení – plíseň, nemusíte se s daným párem bot loučit. Existují domácí prostředky, které vám pomohou snadno se zbavit nepřítele.

Radíme také, jak zabránit tvorbě plísní v botách. Pokud vás toto téma zajímá, jste na správném místě. Rádi vám ukážeme, jak jí říci pevné „NE“ a rozloučit se s plísní jednou provždy. Pracovat!

Může být plíseň na botách nebezpečná?

Mnoho lidí si klade otázku, co může vzniknout nošením plesnivých bot. Taková obuv nejen vypadá nechutně a přitahuje pozornost ostatních kolemjdoucích, ale také přináší vážné nebezpečí.

Při používání takové obuvi se mohou bakterie a houby přesunout na vaše nohy. A co víc, plíseň se může rozšířit po skříni, kde skladujete boty, a dokonce i po zbytku vašeho domova. Pokud tomu chcete zabránit, jste na správném místě.

Najděte příčinu problému

Než vám vysvětlíme, jak se účinně zbavit plísní z bot, vyplatí se lokalizovat její původ. Díky tomu pochopíte, proč vzniká, a proto budete moci jednat v souladu se zásadou „prevence je lepší než léčba“.

Obecně plísním nahrává vlhkost a nevhodné skladování. Při hledání příčiny problému se vyplatí zaměřit se na podmínky, ve kterých boty skladujete.

Možná schováváte boty, které jste před chvílí šlápli do obrovské louže ve skříni? Nebo držíte boty ve vlhkém sklepě? Odtud jednoduchá cesta k vytvoření bílého, našedlého až zeleného povlaku, jehož vůně připomíná zatuchlost, tedy plíseň.

Jak zabránit tvorbě plísní?

Pokud je příčinou problému vlhkost nahromaděná v místě uložení obuvi, můžete ji snadno odstranit zakoupením absorbéru vlhkosti. Podobně bude fungovat jedlá soda umístěná v misce. Nezapomeňte jej však pravidelně vyměňovat, abyste předešli zklamání. Udělejte to, jakmile si všimnete, že soda začala hrudkovat.

V žádném případě neschovávejte mokré nebo vlhké boty do šatníku. Týká se to bot, které přistály v louži nebo závěji, i těch, které se intenzivně potily. Boty však nesušte na radiátoru, mohlo by dojít k deformaci.

Pokud jsou boty hodně mokré, nechte je na dobře větraném místě a dovnitř použijte speciální stromečky na boty. Můžete je nahradit novinami stočenými do klubíčka. Psali jsme o správném skladování obuvi v tento článek.

Udělej si sám! Zbavte se plísní na botách doma

Máte plíseň ve svých oblíbených botách? Naštěstí se s nimi nemusíte jednou provždy rozloučit. Pokud se chcete zbavit plísní na botách, stačí pár jednoduchých kroků a máte hotovo!

Budete potřebovat:

- jednorázové rukavice

- malý kartáč

- ocet

- voda

- hadřík

- staré noviny

- nové vložky 

Krok 1. Připravte boty na odstranění plísní

Při řešení plísní nechte boty venku a nechte je úplně vyschnout. Když jsou úplně suché, vyjměte vložky. Nezapomeňte si vzít jednorázové rukavice!

Krok 2. Zbavte se viditelné plísně

Abyste se zbavili viditelné plísně, použijte malý kartáček, se kterým můžete uvnitř boty snadno manévrovat. Třete pevnými pohyby, ale snažte se to dělat co nejjemněji. Vyhnete se tak pronikání plísní do bot.

Krok 3. Odstraňte zbytky formy

Pokud chcete mít jistotu, že jste plíseň zcela odstranili, připravte si roztok vody a octa v poměru 1:1. K otření vnitřku boty použijte hadřík nebo vlhký hadřík. Zamýšleného efektu dosáhnete jednoduchým, ekologickým způsobem.

Krok 4. Nechte boty uschnout a vyměňte vložky

Chcete, aby se problém s plísní v botách už nikdy nevrátil? Nezapomeňte na to nejdůležitější! Vaše obuv musí být zcela suchá, než ji znovu nazujete nebo uložíte do skříně. K tomuto účelu budete potřebovat staré noviny stočené do kuliček. Umístěte je do boty a buďte trpěliví. Nezapomeňte skladovat mokré boty v dobře větrané místnosti. Když jsou boty úplně suché, můžete vyměnit vložky za nové.

Dejte plísním jednou provždy sbohem

Ať už máte co do činění se značkovými, extravagantními designovými jehlovými botami, které stojí majlant; mnohem levnější tenisky z obchodního řetězce, nebo léty doprovázející obnošené pantofle, může se na nich objevit plíseň, pokud jim nezajistíte vhodné podmínky.

Věříme, že vám naše tipy pomohou v první řadě identifikovat příčinu problému a následně mu předejít. Pokud s tímto problémem stále bojujete, předložený domácí lék by měl přinést očekávané výsledky. Hodně štěstí!