Odírání od bot? Máme cestu!


Nové boty, které tak dlouho obouváte, se perfektně hodí k vašemu pečlivě vybranému outfitu na dlouho očekávanou svatbu vaší kamarádky, ale na patách vám zanechaly bolestivou stopu odřenin? Hlavy vzhůru! Pro jinou příležitost nemusíte investovat do dalšího páru. Existuje mnoho účinných způsobů, jak zabránit tření v budoucnu.

Proč se mi třepí boty?

Obvykle problém oděrek začíná zcela nenápadně. Pata mírně zčervená a při chůzi pociťujete mírné nepohodlí. S každým dalším krokem se zarudnutí začne měnit v ránu, která nejenže vypadá nevzhledně, ale také způsobuje bolest, která ztěžuje další pohyb.

Ptáte se, proč vaše boty drhnou? Tento problém se týká jak žen, tak mužů, kteří nosí nepadnoucí obuv. To se netýká jen příliš malých bot, ale i těch, které jsou příliš velké. 

Další příčinou tření může být nadměrné pocení nohou nebo nesprávná délka ponožek, které během dne sklouzávají a vytvářejí další příležitosti pro bolestivé puchýře.  

Zajímavé je, že v některých případech mohou být oděrky způsobeny vadami držení těla a jinými ortopedickými problémy. V takové situaci se vyplatí konzultovat tento problém s odborníkem, který nasadí vhodné léčebné metody.

Bez ohledu na to, co způsobilo tento problém, existuje řešení. Přečtěte si, jak na to.

Lepší předcházet než léčit

Podle zásady je lepší prevence než léčba, proti odřeninám se vyplatí chránit se předem. Můžete to udělat při nákupu bot. Stačí si vybrat obuv z kvalitních materiálů, např. kůže. Zajímá vás, co ještě můžete dělat s puchýři? Podívejte se na náš seznam nejúčinnějších způsobů!

Nejprve si vyberte správnou velikost bot

Určitě věnujte zvláštní pozornost výběru velikosti. Těsné i volné boty mohou způsobit rány v oblasti paty. 

Za druhé, nenoste nové boty na dlouhé procházky

Pokud řešíte nový přírůstek, nenoste ho hned na dlouhé procházky. Pamatujte, že nové boty jsou obvykle tuhé a chvíli trvá, než se přizpůsobí tvaru vaší nohy. Zkuste se doma po botách procházet a dbejte na to, abyste se cítili pohodlně, jakmile vyrazíte na cestu.

Za třetí, poskytněte svým patám vrstvu ochrany

Když chcete mít jistotu, že vám vaše nové boty nebudou odírat paty, určitě se postarejte o ochrannou vrstvu. Investovat můžete například do gelových nebo silikonových podpatků. Jde o relativně levný produkt, který výrazně minimalizuje riziko vzniku puchýřů a oděrek. Pokud si nemůžete koupit počítadlo podpatků, můžete nosit tlusté ponožky, abyste zabránili tření.

Speciální přípravky proti tření jsou k dostání také v drogeriích a lékárnách. K tomuto účelu se skvěle hodí i deodoranty určené lidem s problémem nadměrného pocení nohou. Neméně účinnou metodou je použití dětského pudru. Tyto typy výrobků absorbují vlhkost, čímž snižují riziko vzniku puchýřů.

V žádném případě nenoste boty na mokrých nohách. To je častý problém zejména v létě, kdy se mnoho lidí rozhodne hned po odchodu z vody nazout žabky nebo žabky. Před obouváním si nohy důkladně osušte ručníkem i s ohledem na prostor mezi prsty.

Jak boty efektivně protáhnout?

Ve většině případů je řešením problému tření bot jejich natahování. Oddělení obuvi způsobí, že obuv bude pružnější a ve výsledku se přizpůsobí vašim nohám a poskytne jim pohodlí, které si zaslouží.

Pokud řešíte semišové nebo kožené boty, můžete použít teplo, které ovlivní plasticitu bot. K tomu budete potřebovat vysoušeč vlasů a pár silných ponožek. Nejprve si nazujte ponožky, poté sušičku spusťte na relativně teplý vzduch a udržujte ji v bezpečné vzdálenosti od boty. Když se materiál zahřeje, stane se pružnějším a efektivněji se přizpůsobí specifikům vašich nohou. Poté v botách choďte, dokud úplně nevychladnou. Tento postup opakujte, dokud vám to nebude co nejpohodlnější.

Co dělat, když se boty odře?

S ohledem na to, že předem varovaní jsou vždy pojištěni, při delší procházce v nových botách mějte s sebou náplasti, dezinfekci a pokud možno náhradní pár pohodlné obuvi. 

Pokud při procházce cítíte, že se vám boty odírají, určitě zastavte, vyzujte je a zhodnoťte situaci. V některých případech bude nutné ránu dezinfikovat. Pokud se potřebujete neustále hýbat, dejte si náplast, aby se bolestivé oděrky nezhoršovaly. Po návratu domů jej však nezapomeňte sundat. Vaše pokožka tak bude moci volně dýchat a rána se bude hojit mnohem rychleji.

Jsme si jisti, že naše rady vám pomohou vypořádat se s problémem abrazivní obuvi a od této chvíle pro vás bude každá procházka čistým potěšením.