Nevíte, jak vyčistit vložky do bot? Poradíme!


Pokud se o svou obuv budete správně starat, vydrží mnohem déle! Musíte však vědět, že péče o obuv prováděná pouze zvenčí rozhodně nestačí. Noha, která je v botě několik hodin, se potí a začne vydávat nepříjemný zápach, díky čemuž je vnitřek boty ideálním místem pro růst všech bakterií a plísní. Zjistěte, jak efektivně čistit vložky do bot. Vyzkoušejte naše tipy.

Jak vyčistím vložky do bot?

Materiálové vložky

V případě podšívky z umělého materiálu je nejlepším řešením voda s mýdlem nebo jemný prací prostředek. V případě jemného znečištění stačí houbu namočit do roztoku vody a tekutiny a poté špinavý povrch jemně přetřít.

Pokud máte co do činění s odolnější špínou, můžete zkusit čištění kartáčkem. Je důležité, aby štětiny štětce nebyly příliš tvrdé, protože by mohly trhat jemný materiál, ze kterého je vložka ušita.

Kožené vložky

Vložky vyrobené z přírodní kůže jsou mnohem pohodlnější a zdravější pro vaši nohu a také zabraňují nadměrnému pocení a bolestivým oděrkám. Pravidelná péče o přírodní kožené vložky je stejně důležitá jako v případě látkových vložek.

Pamatovat si! Přírodní kůže nemá ráda nadměrný kontakt s vlhkostí, vyvarujte se proto hojnému namáčení pod tekoucí vodou nebo jejímu ponoření.

Nečistoty z kožených vložek zbavíte lehce navlhčeným hadříkem. Boty stačí zevnitř otřít a poté je nechat na tmavém, ale vzdušném místě úplně vyschnout.

V případě kožené podšívky boty skvěle poslouží i všelijaké pěny a spreje na péči o vnitřek boty, které snadno seženete v obchodech s obuví. Volba takového řešení bude o něco dražší, ale umožní vám bezpečně a správně se zbavit zažraných nečistot.

Čistíme vložky do bot - co nepříjemné pachy?

Pouhé čištění podšívky boty nemusí stačit k odstranění nepříjemných pachů z vnitřku boty. Naštěstí existuje mnoho domácích prostředků, jak se s tímto problémem snadno vypořádat. Zde je několik z nich:

  • Prášek do pečiva - stačí do boty nasypat malé množství jedlé sody a poté nechat přes noc. Soda snadno absorbuje nepříjemný zápach a zanechá vaše boty svěží a připravené k použití. Nezapomeňte však ráno důkladně odstranit zbytky prášku hadříkem nebo štětcem.

  • Čajové sáčky - Pokud je necháte v botě několik hodin, nejen že absorbují přebytečnou vlhkost a nepříjemný zápach, ale také boty osvěží a zanechají uvnitř příjemné bylinkové aroma.

  • Přiměřené úložiště - Důležité je také vhodné místo, kam boty denně ukládáte. Je vhodné zdůraznit, že teplá a vlhká místa jsou perfektními podmínkami pro rozvoj bakterií a plísní, proto je důležité obuv pravidelně větrat a skladovat na větraném místě.

Správná péče o obuv je nesmírně důležitá. Budou nejen skvěle vypadat zvenčí, ale také se stanou mnohem příjemnějšími při každodenním používání – především pro vaše nohy!