Nejlepší boty pro motorkáře


Abyste mohli s motocyklem manévrovat přesně, vyváženě a ovladatelně, potřebujete správné obutí, které vám nebude překážet v jízdě. Zajímá vás, jaké boty na motorku budou fungovat nejlépe? Nebo možná chcete vědět, jestli je jízda ve sportovní obuvi dobrý nápad? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v našem průvodci.

Záleží na botách na motorku?

Mnoho začínajících motorkářů si klade otázku, zda je jízda v pohodlné sportovní obuvi dobrý nápad. Určitě ne! Takové boty vám nedokážou poskytnout maximální bezpečnost při jízdě a v případě nehody vám mohou sklouznout z nohou.

Materiály, ze kterých jsou vyrobeny, nejsou nijak zvlášť odolné. Tenké podrážky neposkytují spodní části chodidel dostatečnou oporu a případné zesílení v této oblasti ztěžuje přesné ovládání kola. Navíc většinou takové boty nejsou voděodolné, takže vás neochrání před nepřízní počasí. Nedostatek speciálně navržených výztuh nezajistí bezpečnost vašich nohou při případných oděrkách nebo nárazech. Zvláště nebezpečné jsou také tkaničky, které se mohou při jízdě zamotat do kola.

Vidíte – to, co máte na nohou, je nesmírně důležité. Koneckonců, hodně záleží na vašich nohách. Jsou to ty, které vám pomohou ovládat motocykl jak při jízdě, tak při zastavení, parkování nebo opětovném rozjezdu. Navíc jsou vaše nohy – stejně jako vaše kotníky – vystaveny vozovce a vnějším faktorům, jako je počasí, výfukové plyny nebo teplo z výfuku.

Abyste mohli s motocyklem manévrovat přesně, vyváženě a ovladatelně, potřebujete správné obutí, které vám nebude překážet v jízdě. V tomto článku se dozvíte, na co si dát při jejich nákupu pozor.

Boty určené pro motorkáře

Motocyklové boty jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální podporu a ochranu nohám a kotníkům jezdce jak během jízdy, tak v případě nehody. Díky použití odolných a voděodolných materiálů zůstanou vaše nohy v suchu a ani při dlouhých vyjížďkách nebudete pociťovat žádné nepohodlí. 

Někdy - za účelem dodatečné ochrany pat, prstů a kotníků před oděrkami a nárazy - mají boty na motorku další výztuhy. Motocyklová obuv se také vyznačuje speciálními podrážkami, které se mohou lišit z hlediska přilnavosti. Díky tomu, bez ohledu na to, zda ujíždíte kilometry po dálnici nebo po hrbolatých lesních cestách, získáváte podporu a bezpečí.

Jak poznat dokonalé boty na motorku?

Nyní, když víte, že jezdit na motorce ve standardním, každodenním obutí není nejlepší nápad, je na čase představit vám funkce, které vám pomohou rozpoznat dokonalé boty na motorku během mrknutí oka. Pracovat!

I když se taková obuv v minulosti vyráběla z kůže, dnes se pro zajištění pohodlí jezdce používají různé kombinace textilních materiálů zajišťující maximální prodyšnost. Dodatečná podpora kolem kotníků, prstů a pat zaručuje odolnost proti poškození. 

Při nákupu bot na motorku si ověřte, jak jsou uchyceny podrážky. Jejich nesprávné spojení se zbytkem boty může být katastrofální. Myslete také na to, že případné švy jsou v případě výbavy na motorku nejslabším článkem. Z tohoto důvodu zamiřte na boty se zesílenými dvojitými nebo dokonce trojitými švy.

Na co si dát pozor při nákupu bot na motorku?

Za prvé, trvanlivost

Jednou z nejžádanějších vlastností motocyklových bot je odolnost. Taková obuv musí být odolná proti případným nárazům a oděru. Pokud je pro vás bezpečnost prioritou, vyberte si certifikovanou obuv, která splňuje příslušné a přísné normy. Boty pro motorkáře by měly být vyrobeny z voděodolných materiálů, které neblokují cirkulaci vzduchu. Neméně důležitá je i odolnost vůči teplu, které vydává například potrubí. Speciálně navržená tepelná vložka ochrání vaše nohy před teplem výfukových plynů. 

Za druhé, fit

Při výběru bot na motorku je lepší nedělat kompromisy ohledně střihu. Obuv na motorku by měla sedět téměř jako ponožka a zároveň neomezovat váš rozsah pohybu. Dalším faktorem, který ovlivňuje padnutí, mohou být tkaničky. Podobně fungují přezky nebo suchý zip. Pamatujte však, že tkaničky vlající ve větru mohou na silnici představovat velké nebezpečí. Dbejte tedy na to, aby byly tkaničky schované pod vrstvou látky.

Za třetí, podpora

Neméně důležitým aspektem je podpora kotníků a chodidel. Vybírejte boty, které končí u kotníku. Díky speciálním výztuhám vám vaše moto boty pomohou udržet pohodlí při delších jízdách a zajistí vaši bezpečnost v případě nehody. Abyste se cítili pohodlně i při vyšších teplotách, vybírejte boty s větracími otvory, které odvádějí vlhkost. Konstrukce motocyklové jezdecké boty by měla být vyztužená, což zabraňuje rozdrcení chodidel nebo kotníků při případné nehodě.

Bezpečnost a podpora na motocyklu

Jak můžete vidět, boty na motorku jsou klíčem k úspěchu, pokud jde o bezpečnost a podporu na silnici. Naštěstí s našimi tipy bude pro vás výběr dokonalého páru hračkou. dlouhá cesta!