Nechte své oblíbené boty vypadat jako nové


Ve vašem šatníku je určitě pár bot, se kterými se nemůžete rozloučit. Slouží vám léta a zbavit se jich by vám pravděpodobně zlomilo srdce. Asi je lepší to neriskovat! Naštěstí existují účinné způsoby, jak obnovit obnošenou obuv, abyste mohli své oblíbené boty znovu přivést jako nové.

Lepší předcházet než léčit

Pár bot, který vypadá skvěle a je pohodlný, je opravdová lahůdka. Nedivíme se, že i po mnoha letech je těžké se s nimi loučit, i když začnou vypadat hrozně. Pokud jsou relativně nové, vyplatí se aplikovat známou zásadu „prevence je lepší než léčba“. Profylaxe i v případě obuvi je mnohem lepším řešením než resuscitace. Tento zvyk rozhodně prodlužuje životnost obuvi.

Vyplatí se udržovat obuv speciálními prostředky. Nezapomeňte boty před použitím důkladně očistit od všech nečistot a prachu. Impregnace a pravidelná péče o boty jsou klíčem k úspěchu, který může zajistit jejich dlouhou životnost. Správně zvolený ochranný sprej účinně ochrání obuv před škodlivými vlivy vnějších faktorů. K péči o koženou obuv můžete použít dětský olej nebo přírodní olej, např. mandlový. Naneste na vatový tampon a důkladně vetřete do bot. Neuvěřitelný lesk zaručen!

Jak efektivně čistit boty?

Pokud je příliš pozdě na to, aby nedošlo k poškození, nebourejte. Se svým oblíbeným párem bot se vůbec nemusíte loučit. Někdy je stačí jednoduše očistit měkkým kartáčkem namočeným ve vodě. Snadno se tak zbavíte prachu, bahna, písku a dalších nečistot. Opotřebovaný zubní kartáček bude účinnou pomůckou, díky které se dostanete i do těch nejhůře dostupných koutů.

Pokud bojujete s odolnými skvrnami, připravte si přípravek z vody a octa v poměru 1:1, poté jej rozetřete na špinavá místa a nechte několik minut působit. Na nečistoty na bílých botách bude fungovat kombinace octa a jedlé sody ve stejném poměru. Vodou se zbavte zbytků pasty a užijte si oko s dobře vypadající botou. Alternativním řešením je použití... zubní pasty. Natřete jej na vlhké boty a poté boty otřete do sucha. Rozhodněte se pro bílou pastu. Barevný může způsobit změnu barvy. 

Když se zabýváte botami vyrobenými ze semiše, musíte být opatrnější. Získejte čistý hadřík z mikrovlákna, vodu a jemný dětský šampon. Smíchejte složky roztoku v poměru 1: 1 a důkladně si vyčistěte boty. V případě potřeby tento krok opakujte, dokud nečistoty nezmizí. Stopy na semišových botách můžete také odstranit ... gumou. Nezapomeňte si boty vykartáčovat speciálním kartáčem určeným na semiš. Třete pouze jedním směrem, abyste předešli nevzhlednému efektu. Obnovíte tak jeho přirozenou strukturu a materiál bude vypadat mnohem lépe.

Pamatujte, že čerstvě vyprané boty by za žádných okolností neměly přijít do kontaktu se sluncem. Přímé sluneční záření může způsobit nevzhledné zbarvení.

Jak správně vyleštit boty?

Pokud jsou vaše kožené boty již čisté, můžete je vyleštit. Vyplatí se to udělat pokaždé před nošením. Takto budete vždy vypadat elegantně a stylově.

Naneste pastu na boty pomocí speciálního kartáče nebo bavlněného hadříku. Rovnoměrně ho vetřete do bot krouživými pohyby. Poté, co si boty vyleštíte speciální pastou, nezapomeňte je otřít hedvábným hadříkem. To je perfektní způsob, jak jim dodat fenomenální lesk!

Jak obnovit poškozené paty?

Ve většině případů se na podpatcích začnou objevovat první viditelné známky opotřebení. Při práci s botami vyrobenými z plastu můžete nevzhledné škrábance snadno zamaskovat voděodolným fixem v odpovídající barvě.

Alternativním řešením je udělat si DIY projekt. Budete potřebovat horké lepidlo a jakékoli dekorace. Na tlusté sloupky připevněte estetické třpytky a tenké špendlíky můžete po nanesení lepidla posypat třpytkami. Tímto způsobem vdechnete zcela nový život svým oblíbeným botám.

Postarejte se o detaily

Vaše boty opět vypadají úchvatně. Zůstala jen jedna velmi důležitá věc - nepříjemný zápach. Dezinfikujte vložky, abyste se zbavili bakterií a odstranili pachy. Jedlá soda bude fungovat pro speciální úkoly. Vložte do boty a nechte působit několik hodin, nejlépe přes noc. Ráno pořádně protřepejte boty a máte hotovo. Doporučujeme také vyměnit vložky za nové. Nejlepší jsou z kůže, která zabrání pocení nohou. Nezapomeňte také vyměnit tkaničky a podpatky.

Pamatujte, že výběr správné metody pro obnovu poškozených bot závisí na materiálu, ze kterého jsou boty vyrobeny. Aby vaše oblíbená obuv vydržela déle, potřebujete jen trochu úsilí a správné nástroje. Dodržování našich tipů vám jistě pomůže vrátit lesk opotřebovaným botám a vypadat jako nové.