Názvy a druhy dámské obuvi. Zkontrolujte, zda je všechny znáte


Znalost typů dámské obuvi dostupných v obchodech s obuví usnadňuje nalezení potřebného modelu a zkracuje čas strávený hledáním. Jak se ocitnete v bludišti všech jmen a výrazů? Speciálně pro vás jsme připravili kompletní seznam typů obuvi. Zkontrolujte, zda je všechny znáte.

Druhy dámské obuvi - základní rozdělení

Nejčastější klasifikací je rozdělení podle sezóny, během které daný typ obuvi nosíme. Proto není divu definovat typ letní obuvi nebo zimní obuvi. Oblíbené je navíc dělení zohledňující účel daného modelu. Tady máme například sportovní obuv, gumáky, taneční boty a mnoho dalšího.
Stojí však za zmínku, že toto rozdělení je velmi neúplné, protože v každé z výše uvedených kategorií najdete mnoho druhů bot, které jsou navíc rozděleny podle typu podpatku nebo délky svršku.

Abychom vám pomohli procházet se různými kategoriemi v obchodech s obuví, připravili jsme seznam nejoblíbenějších typů dámských bot spolu s jejich názvy. To však není vše, protože naši divizi začneme vysvětlením slovní zásoby v oboru, která pomáhá nejen v rozhovorech s prodejcem, ale především při určování očekávání vysněného modelu.

Stavba obuvi. Z jakých prvků se bota skládá?

Shank - horní část boty, pokrývající horní část chodidla, lýtka a dokonce i holeně. Je to délka svršku, která určuje účel a typ obuvi.

Jediný - vnější část obuvi je v přímém kontaktu se zemí. V závislosti na zamýšleném použití daného typu obuvi je obuv vyrobena z různých materiálů, například z polyuretanu, kaučuku, gumy.

Pata - prvek spojený s podešví, který je umístěn v zadní části boty. Můžeme rozlišit několik typů podpatků, které určují jejich tvar. Nejčastějšími podpatky jsou: jehlové, sloupek, káčátko, klín.

Polstrování, stélka do bot - vnitřní součást, která přichází do kontaktu s chodidlem. Stojí za výběr modelů s podšívkou z přírodních prodyšných materiálů, které navíc omezují vzhled nepříjemný zápach z bot.

Klepněte na - prvek, který chrání patu před oděrem. Chrání patu boty před poškozením a je vyměnitelným prvkem.

Druhy dámské obuvi

Jedním z běžně známých typů dámských bot jsou boty, které se vyznačují nízkým svrškem, který zakrývá pouze nohu. Je však třeba zdůraznit, že tato kategorie zahrnuje několik typů obuvi.

Oxford - elegantní, šněrovací boty, obvykle z přírodní kůže. Tento model byl převzat z pánské módy, ale rychle si získal uznání žen, které jej ochotně zahrnovaly do svých stylizací.

Mokasíny - plochá obuv, ve které jsou podešev i svršek vyrobeny z měkkých materiálů. Prototypem mokasínů byly boty, které nosily indiánské kmeny. V současné době tento typ obuvi nosí ženy i muži a je to prvek, který kombinuje volný, ležérní styl s ležérní elegancí.

Popínavé rostliny - boty, které jsou kombinací tenisek s oxfordskými botami. Charakteristická pro tento typ obuvi je masivní podrážka ve formě platformy, která dokonale tlumí nohu a zároveň chrání před nepohodlí a bolestí způsobenou dlouhými procházkami.

Dámské kozačky

Svršek v botách dosahuje nejčastěji ke kotníku nebo do středu lýtka. V této skupině obuvi najdete několik různých modelů: zateplené nebo bez izolace, s plochou podrážkou, podpatky nebo klínky, nazouváky nebo šněrování.

Chelsea boty - druh obuvi na plochém podpatku, stylizované jako jezdecké boty, ve kterých svršek zakrývá kotníky, a gumové vložky usnadňují obouvání. Chelsea boty jsou skutečným hitem jarního / podzimního období, se kterým vykouzlíte efektní a lehce agresivní stylizace.

Boty - druh těžkých šněrovacích bot, sahajících nad kotník. Přidružené k metalové nebo punkové subkultuře se vyznačují zesílenou podrážkou, a proto budou dobře fungovat v ostrých, rockových outfitech.

Holínky - vyrobeno z vodotěsných materiálů, které chrání před vlhkostí a deštěm. Vybírat můžete z modelů s kratšími nebo delšími svršky a množství designů a barev již dlouhou dobu přesunulo holínky ze segmentu užitkové obuvi do obuvi, kterou můžete úspěšně nahradit čižmičkami.

Timberki - obuv připomínající oblíbené turistické boty, byť v trochu jemnějším, ženském stylu. Nejčastěji šněrované, s plochou podrážkou nebo nízkým sloupkem, vyrobené z přírodní nebo ekologické kůže. Skvělé pro chladnější období, některé modely jsou navíc vybaveny hřejivými prvky a kožešinou obklopující horní část svršku.

Dámské lodičky

Typ dámské obuvi s vykrojeným svrškem, bez zapínání a šněrování. V této kategorii najdete mimo jiné klasické lodičky na sloupek, s vestavěným nosem, ale nejen. Stejně jako ostatní druhy obuvi mají lodičky několik podkategorií.

Pravděpodobně nejoblíbenější z nich jsou podpatky. Tento název popisuje velmi velkou skupinu bot, mezi nimiž najdete styly s otevřenými prsty, šněrováním kolem kotníku nebo jemné sandály, ale obecně jsou vysoké podpatky synonymem elegantního, ženského modelu s nízkým vykrojením svršky a několik centimetrů tenký podpatek.

Do kategorie čerpadel zařazujeme také čerpadla balerínatj. boty na ploché a tenké podrážce, stylizované jako typické taneční boty.

Druhy dámských bot

Boty jsou boty se svrškem, který sahá ke kolenům nebo dokonce zakrývá bérce. Spojeny s typickou zimní obuví, ačkoli modely vyrobené ze semiše a bez otelení, budou dobře fungovat jako boty k šatům nebo šortkám. Mezi botami můžeme rozlišit jezdecké boty, tedy modely, jejichž styl je převzat z jezdeckých bot. Klasické boty jsou obvykle svázané a jejich horní část sahá pod kolena.

Kromě bund najdete mimo jiné v kategorii dámské kozačky Mušketýřitj. dlouhé modely, pokrývající koleno, s kravatami nebo límcem, a kovboja - rozlišují se zúženým nosem a často také četnými ozdobami.

Dámská sportovní obuv

Dámy, které dávají přednost volnému, sportovnímu stylu, se určitě nechají zlákat botami, které budou vyhovovat jejich vkusu a každodenní aktivitě. Nejoblíbenějšími druhy sportovní obuvi jsou Trenéřitj. lehké, obvykle látkové boty s plochou gumovou podrážkou. Mezi další druhy sportovní obuvi patří teniskykteré se liší od tenisek se zesílenou gumovou špičkou a silnější podrážkou, a tenisky charakterizována plochou a silnou podrážkou.

Druhy dámské letní obuvi

Jsou vždy typickou letní obuví sandály. V této kategorii najdete tradiční sandály s rovnou podrážkou, ale stejně populární, zejména pro letní speciální akce, jsou sandály na sloupku nebo na vysokém podpatku. Již několik sezón se staly poměrně oblíbeným modelem obuvi Římské ženy, tj. sandály s charakteristickou vazbou tanga, která může sahat až ke kolenům.

V létě budou kromě sandálů dobře fungovat i žabky nebo žabky espadrilky s pletenou podrážkou.

Jak vidíte, název a typ obuvi se mohou výrazně lišit v závislosti na výšce svršku a dalších parametrech, které určují jejich účel. Jsme přesvědčeni, že náš článek zlepší vaše nakupování a pomůže vám vybrat si vysněný model obuvi.