Má vaše dítě ploché nohy? Navrhujeme, které boty zkoušku složí


Bylo vašemu dítěti diagnostikováno ploché nohy? Pokud hledáte způsob, jak účinně odstranit bolest a zlepšit držení těla, začněte s ... přezouváním. Musíte však pamatovat na to, že obuv pro dítě s plochými nohami by měla být speciálně navržena tak, aby poskytovala dokonalou oporu pro jeho chodidla. Ověřte si, na co podle podologů a dětských ortopedů stojí za pozornost.

Ploché nohy... a co dál?

Bylo vašemu dítěti diagnostikováno ploché nohy? Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste se s tímto stavem vypořádali.

Skvělé budou specializované ortopedické vložky, které vašemu dítěti napraví držení těla a uleví od případné bolesti. Nekupujte je však na vlastní pěst, ale zajděte k profesionálovi. Pamatujte, že chodidla každého z nás mají jedinečný tvar a právě k tomuto tvaru by měly ladit vložky do bot. 

Řada ortopedů také doporučuje provádět speciální cvičení, někdy i pod dohledem fyzioterapeuta.

Pokud chcete u svého dítěte dosáhnout ještě lepších výsledků v boji proti plochým nohám, určitě vybírejte obuv s výbornou stabilitou a perfektní podporou. Nezapomeňte, že velkou část života vaše dítě tráví ve školce nebo škole. Ujistěte se tedy, že nosí perfektní boty pro ploché nohy.

Jaké boty pro dítě s plochými nohami?

Ploché nohy jsou stav, který má významný dopad na každodenní fungování vašeho dítěte. Určuje nesprávné držení těla a brání vývoji kostí a svalů. Pokud chcete negativním následkům tohoto onemocnění předejít, dbejte na to, aby vaše dítě nosilo kvalitní obuv.

Takové boty by mu měly poskytovat maximální pohodlí, podporovat klenbu chodidla a stabilizovat patu. Zní to složitě? Relaxovat! Vše se dozvíte od našeho průvodce.

 

Stabilní a jednoduchá podrážka

U plochých nohou je nesmírně důležité pečovat o tlustou, širokou a stabilní podrážku s mírným zvýšením. Je to ona, kdo brání nožičkám miminka, aby se zabořily dovnitř.

Kromě toho by podrážka neměla být zakřivená. Chcete-li to zkontrolovat, ujistěte se, že linie mezi patou a špičkou je rovnoběžná a ne diagonální.

Pokud vaše dítě tráví hodně času v pohybu, dbejte na to, aby podrážky jeho bot tlumily nárazy.

Tvrdá pata

Kromě dostatečné podpory nožní klenby je velmi důležité pečovat o patní kost. Z tohoto důvodu je stejně důležitý i patní pult v botě, tedy její zadní část, která by měla být tvrdá a stabilní. Můžete to zkontrolovat stisknutím horní části boty kolem paty.

Vyvážená flexibilita

Boty pro dítě s plochými nohami by mu sice měly poskytnout oporu, ale musí být dostatečně lehké a pružné, aby se nohy příliš rychle neunavily. Příliš ohebné boty však v tomto případě nemusí projít zkouškou.

Hledejte boty s extra podporou klenby, abyste snížili tlak na nohu a pomohli vám ji správně umístit. Vybírejte boty, které jsou relativně tuhé ve střední části chodidla a pružné v oblasti prstů. Ptáte se, jak to zkontrolovat?

Stačí ohnout botu a pokusit se dát přední a zadní část na sebe. U bot s plochou nohou by flexe měla připomínat pouze přirozenou flexi chodidla a neumožňovat přeložení celé boty napůl.  

Správná hloubka a vyjímatelné vložky

Mnoho odborníků doporučuje, aby děti nosily speciální vložky pro ploché nohy. Při nákupu bot pro pohodlí tohoto neduhu dbejte na to, aby vložky uvnitř boty byly vyjímatelné a vy je budete moci jednoduše vyměnit za ty na míru bez omezení objemu uvnitř boty.

Také se ujistěte, že jsou vaše boty dostatečně hluboké. Díky tomu snadno napasujete případnou vsadku, kterou specialista doporučí vašemu dítěti nosit a vaše dítě se tak vyhne nepohodlí a bolesti.

Jakým botám se vyhnout s plochými nohami u dítěte?

V žádném případě nedávejte dítěti žabky nebo žabky. Špatnou volbou budou také sandály, které nechají patu nechráněnou. Místo toho zvolte sandály se zabudovaným podpatkem.

Vyhněte se také slip-on botám volného střihu. Chcete-li problém s propadajícími se chodidly napravit, zvolte obuv na šněrování nebo na suchý zip, kterou lze během okamžiku přizpůsobit šířce nohy vašeho dítěte, aby poskytovala rovnoměrnou podporu a bránila pohybu uvnitř boty.

Investice na roky!

Říkáte si, proč se vyplatí investovat do kvalitní obuvi, když se u vašeho dítěte objevují ploché nohy? Je to snadné!

Za prvé, správná obuv podporuje zdravý vývoj nohou a zlepšuje držení těla. Za druhé poskytuje stabilitu a minimalizuje negativní dopad nárazů do země. Za třetí, zabraňuje zranění nohou.

V žádném případě se nesnažte na botách pro ploché nohy šetřit. Vyberte si pár kvalitních, podpůrných boty, které najdete v našem internetovém obchodě.

Pamatujte, že s tímto problémem se v dospělosti potýká jen asi 5 % dětí do šesti let, kterým byla diagnostikována plochá noha. Pro klidný spánek je nutné dbát na správně navrženou obuv, která stabilizuje jeho držení těla a zabrání vzniku plochých nohou.