Kluzké nohy, otěry, kuří oka - jak vybrat boty, které netrpí?


Z estetických důvodů a módy můžete často vystavit své nohy nepříjemné obuvi, jako jsou příliš vysoké podpatky nebo boty v bezkonkurenční velikosti. Nepříjemné a nezdravé boty mohou vést k bolestivým otěrám, kuřístím a dokonce i halluxům. Z tohoto důvodu je třeba si uvědomit, že péče o vaše nohy je investicí do vašeho zdraví. Zkontrolujte, jak si vybrat boty, abyste netrpěli.

Jak si vybrat boty pro dospělé?

Na rozdíl od vzhledu není výběr správného modelu obuvi ani pro dospělé tak snadné. Pravděpodobně jste více než jednou trpěli špatně zvolenými botami, otisky, otěry, bolestmi nohou, telat nebo páteře. Naštěstí to lze napravit. Při výběru obuvi věnujte pozornost následujícím pokynům:

  • velikost

Správně zvolená velikost je nesmírně důležitá. Obuv by neměla být příliš velká nebo příliš malá. Pokud je velikost příliš velká, noha se bude pohybovat a bota ji může otřít. Navíc, nošení takových bot vede k nepříjemné bolesti nohou a lýtek. Příliš malé boty mohou nohu zdeformovat. Osoba, která nosí takovou obuv, položí nohu na její vnější okraj nebo na patu, což může způsobit bolest a dokonce i ploché nohy. U dobře padnoucí obuvi by mezera mezi špičkou a prsty měla být asi 5 mm.

  • Správný tvar

Při výběru obuvi je nejlepší, aby špička boty odpovídala tvaru vaší nohy. Neměl by to utlačovat ani deformovat. To může vést k degenerativním změnám kloubů a prstů a také k halluxům.

  • Správná výška

Dámské nohy na vysokých podpatcích vypadají krásně. Pokud si však někdy chcete nechat nohy odpočinout, ale vypadají stejně stylově, můžete si vybrat pohodlná čerpadla, např. model Seastar hnědá čerpadla na ploché patě nebo např. černé pantofle na klínech odkryté S22,

  • Dobrá podrážka

Podešev je také důležitá v obuvi, díky níž mohou nohy odpočívat a při chůzi vám neublíží. Podešev by měla být tvarována tak, aby poskytovala dostatečnou oporu pro chodidlo. Nejdůležitější věcí je sportovní obuv, protože jejím úkolem je tlumení nárazů. Příkladem takových bot je např. Běžecká obuv Nike Viale M AA2181-003 nebo Běžecká obuv Asics Gel-FujiTrabuco 7 M G-TX M 1011A209-600, Jejich správně profilovaná podešev poskytuje pohodlí a stabilitu při chůzi a zároveň chrání chodidla před zraněním.

  • Vysoká kvalita

Nezapomeňte také vybrat kvalitní obuv. Obuv šitá z nejlevnějších materiálů nebude schopna propouštět dostatek vzduchu, což znamená, že vaše nohy nebudou dýchat a nadměrně se potí. Doporučujeme např. hnědá klínová čerpadla Edeo 2354, vyrobené s největší péčí o přírodní kůži.

  • Lehkost obuvi

Při nákupu obuvi věnujte pozornost jejich hmotnosti. Nejlepší je, aby byly co nejlehčí. To po celý den chůze nepochybně ovlivní stupeň únavy v nohou. Díky těžké obuvi jsou nohy unavené a na konci dne se mohou otáčet nebo bolet. Doporučujeme např. Běžecká obuv Asics Gel-Venture 7 Gs Jr 1014A072-020  s lehkým a prodyšným svrškem.

Jak si vybrat pohodlné dětské boty?

Při výběru obuvi pro své dítě musíte být zvláště opatrní. Jemné nohy našich dětí se stále vyvíjejí, a proto jsou extrémně náchylné k deformacím a různým druhům otěrů. Pamatujte, že stav chodidla vašeho dítěte má významný dopad na jeho celý pohybový systém. Co zvážit při výběru obuvi pro nejmladší? Především:

  • velikost

Dětské boty nesmí být příliš velké nebo příliš malé. Příliš velká neposkytuje oporu chodidlům a příliš malá způsobuje bolest v nohou a kolenou, otěry, deformace chodidel, ploché chodidla. Vzdálenost mezi prsty na nohou a špičkou by měla být 5 až 6 mm a prsty na nohou nesmí omezovat. Boty by měly být stabilní, ale zároveň nemohou komprimovat a blokovat nohu.

  • tvar

Dětské boty by měly mít zaoblené prsty, aby se prsty mohly pohybovat. Například boty budou dobrou volbou American Club brown Zimní boty boty boty zip zip American 1904,

  • věc

Podešev a její profil i materiál výroby jsou také důležité. V ideálním případě by všechny boty měly být vyrobeny z kvalitních měkkých materiálů, přírodní kůže nebo bavlny, jako je Bartek navy blue Casual chlapecké boty 55599 navy blue Vyrobeno z přírodní kůže, která umožňuje perfektní přilnutí na nohu bez rizika otěru.

  • Šněrování a svršek

Dětská obuv může být šněrována nebo suchým zipem, což se snadněji obléká a sundá. Pro malé děti, které se nedávno naučily chodit, musí mít boty svršek, který zajistí dostatečnou stabilizaci kotníku, např. chlapecká obuv Ren Boot 1423 šedá nebo Boty na suchý zip Bartek 11703 pro dívky.

Stručně řečeno, výběr dobře padnoucí obuvi není snadný úkol, během kterého se vyplatí zvážit řadu faktorů. Při výběru správné obuvi dávejte pozor na správnou velikost, materiál, ze kterého jsou vyrobeny, podešev nebo tvar. Pamatujte, že dobře zvolená obuv je nesmírně důležitá nejen pro blaho vašich nohou, ale také pro páteř. Proto považujte nákup obuvi nejen za potěšení, ale také za investici do zdraví. Podívejte se na modely obuvi dostupné na butymodne.pl a vyberte variantu, která je pro vás ta pravá. Užijte si nakupování!