Kluzké nohy, odřeniny, kuří oka - jak si vybrat boty, aby netrpěly?


Vedeni estetickými úvahami a módou můžete často vystavit své nohy nepohodlné obuvi, jako jsou příliš vysoké podpatky nebo neodpovídající boty. Nepohodlné a nezdravé boty mohou vést k bolestivým odřeninám, puchýřům a dokonce k halluxům. Z tohoto důvodu stojí za to připomenout, že péče o nohy je investicí do vašeho zdraví. Podívejte se, jak vybírat boty, abyste netrpěli.

Jak vybrat boty pro dospělé?

Na rozdíl od zdání není výběr správného modelu obuvi ani pro dospělého tak jednoduchý. Pravděpodobně jste více než jednou trpěli špatně zvolenou obuví, kukuřicí, odřeninami, bolestmi nohou, lýtek nebo páteře. Naštěstí to lze napravit. Při výběru obuvi stojí za to věnovat pozornost následujícím pokynům:

  • Velikost

Dobře zvolená velikost je nesmírně důležitá. Obuv by neměla být příliš velká ani příliš malá. Pokud je příliš velká, noha se pohne a bota ji může odřít. Nošení takové obuvi navíc způsobuje nepříjemnou bolest chodidel a lýtek. Příliš malé boty mohou vést k deformaci chodidla. Osoba, která nosí tyto boty, položí nohu na vnější okraj nebo na patu, což může způsobit bolest a dokonce způsobit ploché nohy. V dobře padnoucích botách by měla být mezera mezi špičkou a prsty asi 5 mm.

  • Správný tvar

Při výběru obuvi je nejlepší, aby špička boty odpovídala tvaru vaší nohy. Nemělo by to omezovat ani deformovat. To může vést k degenerativním změnám kloubů a prstů a k halluxům.

  • Vhodná výška

Dámské nohy na vysokých podpatcích vypadají nádherně. Pokud však někdy chcete dopřát svým nohám odpočinek, ale abyste vypadaly stejně stylově, můžete zvolit pohodlné lodičky, např. model hnědé lodičky Seastar na plochém podpatku nebo např. černé melissa otevřené klíny S22.

  • Dobrá podrážka

V obuvi je důležitá také podrážka, díky které si vaše chodidla mohou odpočinout a nebolí vás při chůzi. Podrážka by měla být profilována, aby poskytovala adekvátní oporu chodidlu. Ve sportovní obuvi je nejdůležitější, protože má za úkol tlumit nárazy. Příklady takových bot jsou např. běžecké boty Nike Viale M AA2181-003 nebo běžecké boty Asics Gel-FujiTrabuco 7 M G-TX M 1011A209-600. Jejich správně profilovaná podrážka poskytuje pohodlí a stabilitu při chůzi a zároveň chrání chodidla před zraněním.

  • Vysoká kvalita

Nezapomeňte také vybrat kvalitní obuv. Obuv vyrobená z nejlevnějších materiálů nepropustí dostatek vzduchu, což zabrání vašim nohám nadměrně dýchat a potit se. Doporučujeme například hnědé lodičky na klínu Edeo 2354vyrobeno s největší péčí o přírodní kůži.

  • Lehkost obuvi

Při nákupu obuvi věnujte pozornost také její hmotnosti. V ideálním případě by měly být co nejlehčí. Nepochybně to ovlivní míru únavy vašich nohou po celodenní chůzi. Těžká obuv unavuje nohy a na konci dne může bobtnat nebo bolet. Doporučujeme například běžecké boty Asics Gel-Venture 7 Gs Jr 1014A072-020  s lehkým a vzdušným svrškem.

Jak vybrat pohodlné boty pro dítě?

Při výběru obuvi pro dítě musíte být obzvláště opatrní. Křehké nohy našich dětí se teprve vyvíjejí, a proto jsou extrémně citlivé na zkreslení a různé druhy odřenin. Pamatujte, že stav nohy vašeho dítěte má významný dopad na celý jeho motorický systém. Na co si dát pozor při výběru obuvi pro nejmenší? Především:

  • Velikost

Dětská obuv nesmí být příliš velká ani příliš malá. Příliš velké neposkytnou oporu vašim chodidlům a příliš malé způsobí bolest nohou a kolen, odřeniny, deformace chodidel, ploché nohy. Vzdálenost mezi prsty a špičkou boty by měla být 5 až 6 mm a špička nesmí omezovat pohyb prstů. Boty by měly být stabilní, ale zároveň by neměly nohu svírat ani blokovat.

  • Tvar

Dětská obuv by měla mít kulaté prsty, aby měla prsty volný pohyb. Dobrou volbou budou například boty American Club hnědé zimní boty boty boty americké 1904.

  • Materiál

Důležitá je také podrážka, její profil a materiál. V ideálním případě by všechny boty měly být vyrobeny z kvalitních, měkkých materiálů, přírodní kůže nebo bavlny, jako např Námořnická modrá Bartek Neformální chlapecké boty 55599 námořnická modrá vyrobena z přírodní kůže, která umožňuje dokonalé přizpůsobení noze bez rizika odřenin.

  • Šněrování a svršek

Dětskou obuv lze zavázat tkaničkami nebo suchým zipem, které se snáze obouvají i vyzouvají. U malých dětí, které se v poslední době naučily chodit, musí mít boty vysoký svršek, který zajistí dostatečnou oporu kotníku, např. chlapecké boty Ren But 1423 šedé -li Boty na suchý zip Bartek 11703 pro dívky.

Celkově vzato, výběr dobře padnoucí obuvi není snadný úkol a měli byste zvážit řadu faktorů. Při výběru správné obuvi stojí za to věnovat pozornost správné velikosti, materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, podrážce nebo tvaru. Pamatujte, že dobře zvolená obuv je nesmírně důležitá nejen pro pohodu vašich nohou, ale také pro vaši páteř. Berte tedy nákup obuvi nejen jako potěšení, ale také jako investici do zdraví. Zkontrolujte modely obuvi dostupné na KeeShoes a vyberte si variantu, která vám vyhovuje. Užíváme si nakupování!