Kde se vzaly tenisky? Historie nejpopulárnějších sportovních bot


Tenisky jsou bezpochyby jednou z nejoblíbenějších a nejvíce nosených bot. Propojují generace a profese - nosí je rockové hvězdy, herci, novináři, bloggeři, ale i děti ze základní školy. Móda charakteristických bílých podrážek probíhá ve světě nepřetržitě již několik desítek let. Kde se tenisky vzaly a co je tak proslavilo?

Gumová revoluce

Podrážka tenisek - jejich nejcharakterističtější prvek - je vyrobena z gumy. Počkejte Webster poprvé přišel s myšlenkou použít tento materiál k výrobě obuvi v roce 1832. Jeho nápad se ukázal jako volské oko, a tak si ho rychle nechal patentovat. Moderní řešení bylo použito ve sportovní obuvi, kterou cyklisté dychtivě nosili a dříve hráli kriket. Myšlenka výroby skutečné sportovní obuvi s gumovou podrážkou zasáhla hlavu Josepha Williama Fostera. Zakladatel malé anglické výroby, otevřený v roce 1890, viděl potenciál gumy. Jeho charisma učinilo malé podnikání rozpoznatelným a značka Reebok je známá po celém světě dodnes.

Zrodila se hvězda

Boty vyrobené Fosterem zatím nepřipomínaly známé sportovní modely. Přelomovým datem v historii tenisek je rok 1908. Ve Spojených státech se markýz M. Converse rozhodl vytvořit pár sportovních bot pro basketbalisty. Navrhl lehké boty sahající nad kotník se silnou gumovou podrážkou. Charakteristické, bílé podrážky a tmavý svršek materiálu, plus hvězda na kotníku - tak vypadaly první tenisky All Stars. Symbol značky přežil dodnes. Při pohledu na boty dokážeme během několika sekund rozpoznat, zda má někdo na nohou původní ikonické konverzace.

Cesta na vrchol

Tenisky vedlo k výšinám popularity Charles „Chuck“ H. Taylor - basketbalová hvězda. Byl to on, kdo ukázal světu bílé podrážky na podlaze hřiště basketbalového hřiště. Po několika opravách původní obuvi souhlasil s inzercí společnosti Conversa. Pak se vše seběhlo velmi rychle. Kolegové a přátelé a především Chuckovi fanoušci chtěli mít na nohou jeho oblíbené boty. Svět sportu nastolil nový trend, který ulice rychle následovala. Tenisky zaplavily americká města.

Tenisky ve službách vlasti

Armáda ocenila pohodlí a univerzálnost tenisek. Boty se staly povinnou výbavou vojáků ve 40. a 50. letech minulého století. Ukázalo se, že uniformy nosí boty s gumovou podrážkou také v obyčejném oblečení. Tenisky oblíbené armádní boty? Bylo to vynikající a potřebné doporučení pro značku Converse.

Rock'n'roll - tenisky v rukou subkultur

V 50. a 60. letech si boty našly cestu k nohám mladých lidí z celého světa, fascinovaných novými hudebními trendy. Tenisky se staly symbolem kulturní revoluce a důležitým prvkem hnutí květinové moci. Od té doby jsou boty s bílou gumovou podrážkou zcela akceptovány hudebními hvězdami. V následujících desetiletích je členové největších kapel a sólisté založili pro své koncerty, setkání s fanoušky nebo nakupování. Kurt Cobain a Axl Rose chodili v 90. letech na Converses. Aktuálně v nich můžeme vidět jejich teen idol - Justina Biebera.

Tenisky v Polsku

Sportovní boty byly vyrobeny v Polsku ve třicátých letech minulého století společností Stomil. Tenisky byly nejvíce vybranou obuví pro pěší turistiku - odtud jejich název: „Tramp“ znamená tulák nebo rover.

Historie tenisek je nesmírně fascinující. Myšlenka na to, jak efektivně využívat gumové podrážky, se rozšířila po celém světě a z Evropy a odešla do USA. Sportovní obuv z basketbalového hřiště se rychle stala povinnou výbavou armády a brzy se stala oblíbeným modelem hvězd. Dnes je charakteristická hvězda na kotníku známá po celém světě a Converse je jednou z nejvíce nosených bot.