Jaké boty jsou vhodné na sport?


Hraješ sporty? Ať už jde o basketbal, fotbal nebo skateboarding, víte, jak důležité je mít správnou obuv. Dobře padnoucí sportovní obuv vám nejen zlepší pohodlí a výkon, ale především dokáže předejít bolestivým zraněním. Podívejte se, na co se při jejich nákupu zaměřit.

Ve zdravém těle, zdravá mysl

Sportování má mnoho výhod. Zlepšuje vytrvalost vašich svalů a pružnost vašich kloubů, což umožňuje vašemu tělu dělat více. Sport také pomáhá držet váhu na uzdě a zároveň snižuje riziko mnoha nemocí a vážných onemocnění. Navíc posiluje imunitní systém, zvyšuje kvalitu spánku a dodává více energie do života. 

Pokud sportujete, jistě víte, jak je důležitá správná příprava. Máte pohodlný outfit, který neomezuje rozsah vašich pohybů, a své tělo na námahu náležitě připravíte provedením potřebné rozcvičky. To však není vše, co můžete udělat, abyste zvýšili své pohodlí a předešli zraněním. Stejně důležité jsou správně vybrané boty.

Vyberte si, co potřebujete

Ať už váš trénink zahrnuje běhání, kopání do míče nebo předvádění vzrušujících triků na skateboardu, slušná sportovní obuv je musí mít každý sportovec. 

Abyste do nich investovali, nemusíte se sportem profesionálně zabývat. Vše, co musíte udělat, je provozovat tento sport alespoň dvakrát nebo třikrát týdně.

Na trhu jsou různé druhy sportovní obuvi pro každý druh cvičení. Aerobní boty se vyznačují lehkostí a dostatečným tlumením nárazů a běžecké boty se vyznačují tlumením nárazů a speciálním profilováním zabraňujícím nesprávnému držení těla.

Pamatujte, že ne všechny sporty jsou si rovné. Navíc stojí za zvážení, zda cvičíte uvnitř nebo venku. Asfalt se výrazně liší od měkkého podrostu, který vyžaduje osazení obuvi se zcela odlišnými vlastnostmi.

Běžecké boty

Při výběru běžeckých bot se rozhodněte pro lehký a flexibilní model, který vašim nohám poskytne potřebnou oporu. V závislosti na specifikách povrchu, na kterém hodláte běhat, vybírejte podrážky s větší či menší přilnavostí k zemi. 

Pro trailový běh vsaďte na boty se speciálními vložkami v podrážce. Pokud plánujete trénovat na tvrdém povrchu, například asfaltu, rozhodněte se boty s hladkou podrážkou.

Basketbalové boty

U basketbalových bot dbejte na relativně plochou, přesto dostatečně širokou podrážku, která vám pomůže udržet maximální rovnováhu. Speciálně navržený vzor na podrážce obuv díky tomu získáte ještě lepší přilnavost k zemi a vyhnete se uklouznutí na hřišti.

Kopačky

V závislosti na tom, zda plánujete hrát na přírodním nebo umělém trávníku nebo v hale, vyberte podrážku se správnou přilnavostí. V prvním případě budou dokonalé tradiční zátkyzatímco ve druhém - klasické svatozáře. Pozor také na výztuhy v oblasti prstů, které je ochrání při přihrávkách míčem.

Volejbalové boty

Vizuálně volejbalové boty Mohou být klamně podobné basketbalovým botám, ale z hlediska konstrukce se od nich radikálně liší. Gumová podrážka by měla být navržena tak, aby vám zajistila výbornou ovladatelnost a perfektní přilnavost k zemi a zároveň zabránila možnému uklouznutí.

Plavky

Pokud hledáte koupací obuv, vyberte si model, který rychle odvede vodu a zajistí účinnou cirkulaci vzduchu. Budou se ukázat jako vynikající řešení neoprenové botykteré vás ochrání před uklouznutím a zároveň dokonale ladí s tvarem vaší nohy.

Na co si dát pozor při nákupu sportovní obuvi?

Bez ohledu na to, jakému sportu se věnujete, vyplatí se dodržovat pár jednoduchých tipů, které vám zajistí, že vaše sportovní obuv bude správně upravená.

Za prvé, vyhněte se zkoušení bot jako první po ránu. Pak jsou vaše nohy nejvíce odpočaté, a tedy nejméně oteklé. Pamatujte, že každý trénink je skutečným dojmem pro vaše nohy. Chcete-li, aby vám nejlépe padly, vyberte si je vyzkoušet odpoledne nebo večer.

Za druhé, ujistěte se, že odpovídáte velikosti. V žádném případě nevolte příliš malé nebo příliš velké boty. Pokud máte pocit, že vám noha klouže nebo nohy nemají dostatek místa, zvolte jinou velikost. Nejlepší řešení je, když mezi palcem a koncem boty necháte asi půl centimetru mezeru. 

Za třetí, ujistěte se, že bota není příliš pružná nebo příliš tuhá. V opačném případě nemusí poskytovat dostatečnou oporu vašim nohám. Zkuste to jen ohnout napůl. Pokud je vaše bota během chvilky pevná jako skála, pokračujte v hledání dokonalého páru.

Jak vidíte, výběr správné sportovní obuvi není nijak zvlášť složitý a dokáže vás ochránit před mnoha zraněními a výrazně zlepšit váš výkon. Jsme si jisti, že s našimi tipy pro vás bude tento úkol dětskou hrou.