Jak vybrat trekové boty? Odpovídáme na nejčastější dotazy


Procházky po horách jsou opravdovým potěšením. Majestátní kopce, dechberoucí výhledy a komunikace s fascinující přírodou... Stav rozkoše může rychle pominout, když máte na sobě nepohodlné boty. Abyste mohli najíždět kilometry s úsměvem na tváři, vyplatí se starat se o kvalitní trekové boty. Připravili jsme odpovědi na nejčastější dotazy týkající se turistických bot, které vám pomohou s výběrem.

Proč se vyplatí kupovat trekové boty?

Mnoho lidí si klade otázku, proč se vyplatí investovat do trekových bot před túrou po horské stezce. Existuje několik velmi důležitých důvodů!

Jednak nášlap, tedy spodní část podrážky, která má za úkol držet vás vzpřímeně, u klasických tenisek a tenisek je lehká. Tím pádem se stává naprosto zbytečným, když jdete na procházku po nerovném terénu.

Za druhé, obyčejné tenisky neposkytují vašim nohám odpovídající tuhost a oporu. Pokud se chystáte na horskou túru, určitě zvolte speciální turistické boty. Pevná podrážka a speciálně navržený svršek vás ochrání před zraněním. 

Za třetí, klasické tenisky nejsou dělané do náročných povětrnostních podmínek. Bláto ani louže vás v nepromokavých trekových botách nevyděsí.

Jak vybrat trekové boty?

Nyní, když víte, proč se vyplatí investovat do kvalitních turistických bot, stojí za zvážení, na jaké aspekty byste si při jejich nákupu měli dát pozor.

Věnujte pozornost vzdálenostem, které urazíte, a vlastnostem terénu. Nezapomeňte vzít v úvahu možnou váhu, kterou ponesete, například na zádech. Zvažte také, zda od svých trekových bot vyžadujete nějaké speciální vlastnosti, jako je voděodolnost.

Jednou z nejčastějších chyb, které děláte, je nákup trekových bot, které vám doporučil kamarád. Pamatujte, že nohy každého člověka jsou jedinečné co do délky, šířky a tvaru. I když se můžete řídit názorem ostatních, neměli byste spoléhat pouze na něj. Nechte se vést svým vlastním pohodlím. Ostatně na něm záleží, jakou radost z procházky po horské stezce budete mít.

Čím se vyznačuje dobrá trekingová obuv?

Dobrá trekingová obuv by měla mít vyztužení špičky a paty. Tímto způsobem bude chránit přední a zadní část nohy před kameny a kořeny.

Bez těchto ochran se zvyšuje riziko zranění a ztráty sebevědomí při pěší turistice v nerovném, extrémním terénu. 

Jediný je dalším zásadním faktorem, který vám umožní odlišit dobré boty od podřadných modelů. Ujistěte se, že má vícesměrný běhoun, který vám poskytne stabilitu, vynikající přilnavost a rovnováhu. Navíc bude ochrannou bariérou při zdolávání náročných cest.

Dobré trekové boty by měly být vyrobeno z odolných materiálů. Pamatujte však, že mnoho výrobců volí levné materiály, které nepropouštějí vzduch. Z tohoto důvodu obouvejte boty s kvalitní membránou.

Boty do hor - lehké nebo těžké, vysoké nebo nízké?

Při nákupu bot na hory mnoho lidí přemýšlí, zda zvolit lehčí nebo těžší model. Pravděpodobně už máte v batohu nějaké to závaží, které vás bude doprovázet při vaší túře po horách. Nepřidávejte na tom ještě více výběrem těžké obuvi. Lehké boty vám usnadní zvedání nohou a vyhnete se šnečímu tempu. Dbejte však na to, aby jejich konstrukce byla dostatečně pevná a tuhá.

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je výška svršku. Obecně platí, že čím kratší design, tím menší ochrana kotníků. Délka svršku ovlivňuje nejen vaši bezpečnost, ale také vytváří ochrannou bariéru mezi nohama a sněhem nebo deštěm.

Jak velká vůle by měla být v trekových botách?

Ptáte se, jakou velikost trekových bot zvolit a jak moc se v horských botách vyplatí mít volnost? Turistická obuv by měla správně sedět a nezpůsobovat tlak. Ujistěte se, že vaše prsty mají dostatek prostoru. Těsnost paty není vítána! Při dlouhých túrách může způsobit tření a bolest.

Mějte na paměti, že trekové boty vám poskytnou trochu jiný střih než klasické každodenní vycházkové boty. Z tohoto důvodu můžete mít pocit, že jsou o něco tužší než běžná obuv. Pozornost! Zpočátku možná budete potřebovat trochu času, abyste si na novou akvizici plně zvykli.

Díky vyvážené tuhosti v rámci podrážky a kotníků si můžete být jisti, že vaše nohy budou mít na nerovném terénu zaručenou potřebnou oporu, i když budete chtít překonávat dlouhé vzdálenosti s těžkým batohem.

Jak správně změřit trekové boty?

Při zkoušení turistických bot si nezapomeňte vzít stejný typ ponožek, jaké plánujete nosit na stezku. Při výběru se nespoléhejte pouze na jednu botu. Udělejte si čas na vyzkoušení obou a ujistěte se, že je to to, co hledáte. 

Než cedulky odstřihnete a účtenku vyhodíte, vyzkoušejte si pohorky během dne. Koneckonců, jak plyne den, nohy mají tendenci otékat. Určitě se chcete cítit co nejpohodlněji, zvláště když se trochu zvětší.