Jak vybrat nejlepší baletní boty ve 4 jednoduchých krocích?


Baletní boty přicházejí v různých stylech a barvách a jsou vyrobeny z různých materiálů. Tak široký výběr může být pro začínající baletku zdrcující. Abychom rozptýlili vaše pochybnosti, připravili jsme tuto příručku, ze které se dozvíte, které baletní boty budou fungovat nejlépe.

S grácií baletky

Pohyby baletky jsou extrémně lehké, jemné a ladné. To vše díky správnému vzhledu, jemnému oblečení a správně padnoucím botám. Pokud se chcete pohybovat tak elegantně a vzdušně, vyplatí se věnovat pozornost obuvi, kterou nosíte na hodiny baletu a představení.

Ptáte se však, jak vybrat ty nejlepší baletní boty a jakými aspekty se řídit? Jste na správném místě! V našem průvodci se dozvíte vše, co potřebujete k nákupu dokonalých balerínek a užijte si ladné pohyby při tanci. Začněme!

Krok 1. Vyberte materiál

Klíčovou výzvou, které musí každá aspirující balerína čelit při hledání dokonalých bot, je výběr materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Obvykle najdete kožené nebo plátěné balerínky. Kožené i látkové baletní boty mají co nabídnout. Pokud však úplně nevíte, co od nich čekat, udělat správné rozhodnutí může být docela problém. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, shrnuli jsme pro a proti obou materiálů.

Kožené baletní boty

Kůže je pevným favoritem, pokud jde o maximální pevnost a bezkonkurenční odolnost. Kožený materiál se navíc mnohem snadněji přizpůsobí noze, takže vypadá elegantněji. Kůže je také zárukou větší opory, proto se doporučuje dětem a začínajícím tanečníkům. 

Na druhou stranu jsou takové balerínky mnohem dražší než jejich plátěné protějšky. Po vyprání nebo intenzivním pocení navíc mnohem déle schnou. Z těchto důvodů se mnohé baletky rozhodnou pořídit si látkové balerínky. 

Látkové balerínky

Plátěné balerínky jsou trefou do černého pro lidi, kterým záleží na tom, aby byly bez problémů čisté. Stačí je vyprat v ruce nebo hodit do pračky a je hotovo! Nejlepší na tom je, že tento materiál schne mnohem rychleji než klasická kůže. Pozoruhodná je i cena, která je oproti koženým balerínkám výrazně nižší. Další výhodou takových bot je lehkost. Navíc jsou tenčí než kožené boty, díky čemuž lépe odhalují ladné pohyby nohou při tanci. Toto řešení bude fungovat i mezi lidmi, kteří se z morálních důvodů vyhýbají nákupu výrobků ze zvířecí kůže.

Krok 2. Věnujte pozornost podrážce

Kromě materiálu, ze kterého jsou baletní boty vyrobeny, je neméně důležitá specifičnost jejich podrážky. V podstatě máte na výběr mezi pevnou podrážkou a dělenou podrážkou. Ptáte se, jak je správně rozlišit? Je to snadné!

Celá podešev není nic jiného než semišový kus materiálu umístěný na spodní části baletní boty, jehož funkcí je poskytovat podporu klenbě chodidla. Tento typ bot většinou volí začínající baletky, které se teprve učí správně používat nohy při tanci. Plná podrážka vám umožní budovat sílu a svaly. I když vám neposkytne velkou flexibilitu, poskytne větší odpor pod klenbou nohy. 

Pokročilejším se zase doporučují baletní boty s dělenou podrážkou. V tomto případě je semišový materiál umístěný na spodní části boty rozdělen na dvě části. Jeden z nich se nachází na nártu a druhý na patě. Tímto způsobem je získána extrémně estetická linie chodidla, o kterou usilují všechny baleríny. Absence polstrování pod klenbou chodidla znamená, že bota výrazně získává pružnost, což zdůrazní vaše pohyby, a také usnadní udržení správné techniky.

Krok 3. Postarejte se o usazení

Pamatujte, že střih je nezbytný, pokud nechcete, aby grimasa na vaší tváři způsobená nesnesitelnou bolestí nohou odváděla pozornost od vašich úhledných pohybů. Abyste se tomu vyhnuli, stačí si vybrat správnou velikost bot. Mějte na paměti, že správně padnoucí boty by měly být pohodlné, ale ne příliš volné nebo těsné. Měly by sedět prakticky jako ponožka. 

Když si zkoušíte baletní boty, ujistěte se, že máte na sobě punčochové kalhoty nebo ponožky, ve kterých budete tančit. Před vyučováním se vyplatí je párkrát nosit doma, aby si na ně nohy zvykly. Předejdete tak nepohodlí. Připevněné, jednoduché nebo zkřížené elastické pásky nebo stuhy vám zajistí dodatečné přizpůsobení.

Krok 4. Vyberte barvu

Ačkoliv se barva balerínků zdá být zcela subjektivní záležitostí, pokud máte problém vybrat si jen jednu, určitě se vám budou hodit nějaké tipy. Pokud plánujete vystupovat v konvenční formě, zvolte tradiční barvy. Zpravidla se ženám doporučuje růžová, mužům černá. Tímto způsobem získáte profesionální konečný výsledek. Pokud však tančíte jen pro zábavu, konvence se vůbec nebojte. Vyberte si barvu bot, která se vám nejvíce líbí.

Vidíte, jak je to snadné?

Jak vidíte, nákup baletních bot není nijak zvlášť složitý úkol. Než však transakci dokončíte, ujistěte se, že obuv, kterou si vyberete, odpovídá pravidlům, která platí v tanečním studiu. Pozor také na to, zda jste začátečník nebo pokročilý tanečník. Kožené baletky s plnou podrážkou jistě projdou zkouškou mezi lidmi, kteří své dobrodružství s tancem teprve začínají. Pokud jste již schopni bezpečně udržovat správnou techniku, jistě budou hitem pružnější boty s dělenou podrážkou.