Jak se starat o zimní boty?


Zdá se, že jaro se tu definitivně usadilo. Také už se chystáte na jarní úklid a sníte o letních šatech a teniskách nebo sandálech? Víte, jak se starat o zimní boty? Pokud ne, určitě si přečtěte tento článek!

Zdá se, že jaro se tu definitivně usadilo. Také už se chystáte na jarní úklid a sníte o letních šatech a teniskách nebo sandálech? Víte, jak se starat o zimní boty? Pokud ne, určitě si přečtěte tento článek!

Myslím, že každý by chtěl mít ve skříni takový řád jako Dokonalá paní domu - samostatná skříň na boty, zásuvky na doplňky
a šperky, identické, úhledně visící věšáky s barevnými mašlemi a botami pěkně ležící v průhledných krabičkách. Bez pochyb - je to skvělé! Ale kdo má na to čas? Kdo má tolik sebezapření? A hlavně: kdo chce utratit horentní sumy za věšáky a průhledné boxy? Nebo je možná lepší za ty peníze koupit nové balerínky nebo tenisky? Pokud chcete pořádek v botníku, ale bez týdenního čištění, dodržujte níže uvedená pravidla.

Cíle jsou jasné:

Nechceme, aby nás v listopadu překvapil rozbitý zip nebo chybějící pata.

Boty musí být v co nejlepším stavu.

A šatník by měl být uklizený.

Na začátku provádíme důkladnou kontrolu obuvi z podzimní a zimní sezóny. Prohlížíme si čepičky paty, kontrolujeme, zda se jezdce nezasekávají a podrážky nespadají z upíra. Vybíráme boty, které lze regenerovat, a vracíme je do obchodu s obuví. Pokud je podrážka prasklá, podpatky jsou zlomené nebo zkroucené nebo je opotřebovaná podšívka - pak nelze nic dělat. Nejlepší je dát takové boty pod popelnici, třeba je použije někdo jiný nebo je prostě vyhodí. Náklady na regeneraci obuvi po zimě začínají kolem 20 PLN a končí na 100 PLN.

V této fázi stojí za to zkontrolovat všechny zimní a podzimní boty. Pokud některá obuv nebyla používána dvě sezóny, je nejlepší ji vrátit, prodat nebo vyměnit. Internet nabízí mnoho možností. Nemá smysl uchovávat boty ve skříni, které budeme přesouvat z místa na místo. Není pravda, že boty, které se nenosí, se nezhoršují. Pokud nejsou řádně zajištěny, mohou se zdeformovat, změnit barvu, vyblednout a dokonce prasknout.

V tuto chvíli by bylo dobré si zapamatovat boty, které nosíme v práci. Pokud jsme přezouvali v práci celý podzim a zimu, vyplatí se zkontrolovat jejich stav a nechat je zregenerovat. Možná je třeba vyměnit tkaničky nebo pokožka touží po hydrataci? Nebo možná vaše holky potřebují novou ponožku? Na jaře budete pravděpodobně méně často přezouvat, takže je vhodné myslet na regeneraci.

Jakmile si vyzvednete boty z opravy, zkontrolujte, zda nepotřebujete nové vložky nebo tkaničky. Možná by stálo za to je vyměnit a nemyslet na to do šesti měsíců?

A teď to nejdůležitější: boty již regenerované nebo ty, které nepotřebují opravu, důkladně vyčistíme, zbavíme písku
setřeste podrážky, aby uvnitř nic nezbylo a naneste silnou vrstvu krému na boty, ale neleštěte je! Připravené boty naplňte novinami a rovnoměrně je vložte do krabic. Do krabičky můžeme vložit kousek vaty
kapkou nebo dvěma esenciálních olejů. Vůni si můžeme vybrat podle svého uvážení. Doporučujeme levanduli, gardenii nebo santalové dřevo.

Pokud máte problémy s nepříjemným zápachem, je nejlepší vložit do starých ponožek pár lžic jedlé sody (nesmí mít otvory) a před nacpáním do novin je dát do bot. Soda absorbuje nepříjemné pachy a dezinfikuje. Vaše boty budou jako nové!

Když všechny boty tiše leží v šatníku a propadají jarnímu snu, stojí za zvážení, zda nebudeme v nadcházející zimní sezóně potřebovat nové boty. Pokud ano, podívejte se na nabídky prodeje! 

Pamatujte, že dobře upravené boty vám budou sloužit lépe a déle!