Jak se starat o zimní boty?


Zdá se, že jaro se usadilo v našem domě navždy. Už se připravujete na jarní čištění a snít o spuštění letních šatů a tenisky nebo sandálů? Víš, jak se starat o zimní boty? Pokud ne, pak bude nutné tento článek přečíst!

Zdá se, že jaro se spokojilo. Připravujete se na jarní úklid a sníte o nošení letních šatů a tenisek nebo sandálů? A víte, jak se starat o zimní boty? Pokud ne, přečtěte si tento článek!

Myslím, že každý by chtěl mít ve skříni takový pořádek jako Perfect Housewife - samostatná skříňka na boty, zásuvky na doplňky
a šperky, identické, rovnoměrně zavěšené věšáky s barevnými luky a boty slušně ležící v průhledných krabicích. Není pochyb - je to skvělé! Ale kdo na to má čas? Kdo má tolik sebezapření? A především: kdo chce utratit bajonetové částky na ramínka a průhledné krabice? Nebo možná je lepší koupit za tyto peníze nové baleríny nebo tenisky? Pokud chcete objednat v botníku, ale bez týdne čištění, postupujte podle níže uvedených pravidel.

Cíle jsou jasné:

Nechceme být překvapeni zlomeným zipem nebo ztraceným plácnutím v listopadu.

Boty musí být v nejlepším možném stavu.

A skříň je třeba objednat.

Na začátku provádíme důkladný přehled obuvi z podzimní a zimní sezóny. Podíváme se na paty, zkontrolujeme, zda se zipy nezaklapnou a podešve se neodlupují z horní části. Vybíráme boty, které jsou vhodné pro regeneraci a dáme je obuvníkovi. Pokud je podrážka prasklá, paty jsou zlomené nebo zkroucené, nebo je podšívka opotřebovaná - pak se nic nedá udělat. Takové boty se nejlépe ukládají do popelnice, možná budou sloužit někomu jinému nebo je prostě vyhodit. Náklady na regeneraci obuvi po zimě začínají kolem 20 PLN a končí na 100 PLN.

V této fázi stojí za to přezkoumat všechny zimní a podzimní boty. Pokud žádná obuv nebyla používána po dvě sezóny, je nejlepší je vrátit, prodat nebo vyměnit. Internet nabízí mnoho možností. Nemá smysl udržovat boty ve skříni, kterou převedeme z místa na místo. Není pravda, že nepoužitá obuv nepoškodí. Pokud nejsou řádně zajištěny, mohou se deformovat, měnit barvu, vyblednout nebo dokonce prasknout.

V tuto chvíli by bylo dobré si pamatovat boty, které nosíme při práci. Pokud jste během práce na podzim a v zimě vyměnili boty, vyplatí se zkontrolovat jejich stav a vrátit je k regeneraci. Možná je nutné tkaničky vyměnit nebo kůže potřebuje hydrataci? Nebo možná vaše wellies potřebují novou ponožku? Na jaře budete pravděpodobně obměňovat boty méně často, takže je na čase přemýšlet o regeneraci.

Když obdržíte boty z opravy, zkontrolujte, zda potřebujete nové vložky nebo tkaničky. Možná by stálo za zmínku a nemyslet na to za půl roku?

A teď nejdůležitější: boty již regenerované nebo ty, které nevyžadují opravu, důkladně očistíme, zbavíme se písku
z podešví setřást tak, aby nic nezůstalo uvnitř a nanést silnou vrstvu leštidla na boty, ale neleštit je! Vycpáváme boty připravené do novin a ukládáme je rovnoměrně do krabic. Do krabice můžeme vložit kousek bavlněného tamponu
kapkou nebo dvěma esenciálními oleji. Tuto vůni si můžeme vybrat podle našeho uvážení. Doporučujeme levandule, gardénie nebo santalové dřevo.

Pokud máte problémy s nepříjemným zápachem, je nejlepší dát nějaké polévkové lžíce jedlé sody do starých ponožek (nemohou být plné děr) a vložit je do bot, než je naplníte novinami. Soda absorbuje zápach a dezinfikuje. Vaše boty budou jako nové!

Když všechny boty tiše leží ve skříni a padají do jarního spánku, stojí za zvážení, zda v nadcházející zimní sezóně nebudeme potřebovat nové boty. Pokud ano, vyplatí se prohlédnout nabídky prodeje! 

Pamatujte, že dobře upravené boty vám poslouží lépe a déle!