Jak se starat o semišové boty? Je to jednodušší, než si myslíte!


Semišové boty se zdají být náročnější než tradiční kožené boty. Nedá se je nijak vyleštit a déšť moc rády nemají. Udržet je v dobré kondici naštěstí není tak problematické, jak se může zdát. Naučte se osvědčené tipy, díky kterým budou vaše semišové boty vypadat vždy božsky!

Starejte se o semiš každý den

Semiš zaujme zajímavou texturou a skvělým vzhledem. Je univerzální a hodí se téměř pro každou příležitost. Přesto to vyžaduje trochu péče. Semiš se poměrně snadno poškodí, poškrábe a odře. Naštěstí existují účinné způsoby, jak semišové boty vydrží dlouhá léta. Radíme, jak se o takto náročnou obuv starat každý den. 

Pokud si chcete užít upravené, semišové boty, nečekejte, až se na nich objeví první skvrna. Podle zásady „prevence je lepší než léčba“ by semišové boty měly být absolutně zabezpečené, než se světu pochlubíte se svým novým nákupem. K tomu si pořiďte ochranný sprej na impregnaci určený na obuv z tohoto materiálu. Poskytnete jim tak potřebnou ochranu před nečistotami a nevzhlednými skvrnami. Před použitím přípravku vykartáčujte boty. Po nastříkání sprejem tento krok opakujte.

Klíčovým nástrojem v péči o semišovou obuv je kromě impregnačního prostředku speciální kartáč. Není sice drahý, ale snadno jej nahradíte použitým zubním kartáčkem. 

Pořiďte si také speciální přípravek na péči o semiš, díky kterému budou vaše boty i přes plynutí času vypadat jako nové. Výrobci těchto specifik nabízejí širokou škálu barev, které vám pomohou osvěžit barvu vaší obuvi. Používejte tento lék přibližně jednou za měsíc.

Z deště pod Plantage…

Při každodenním nošení semišových bot se jim v nepříznivém počasí vyhněte. Pokud předpověď počasí zahrnuje déšť, zvolte raději jinou obuv. Když vás nečekaně zastihl liják, co nejdříve zujte mokré boty, osušte je čistým ručníkem a nechte přirozeně uschnout.

Pamatujte, že spěch není dobrý rádce. V žádném případě tento proces nepodpořte umístěním obuvi do blízkosti teplého radiátoru nebo používáním sušičky. Tímto způsobem můžete nechat materiál vyblednout. Buďte trpěliví a nezapomeňte do mokrých bot vložit dřevěné desky, které můžete nahradit starými novinami nebo papírovou utěrkou. Díky tomu předejdete deformaci obuvi. Po zaschnutí obuvi semiš vykartáčujte, abyste obnovili hladkost materiálu.

Nechte své semišové boty vypadat jako nové

Základní pravidlo zní: v žádném případě nepoužívejte k čištění semišových bot vodu! Má negativní dopad nejen na barvu vašich bot, ale také na jejich texturu. 

K odstranění nečistot a prachu použijte měkký kartáč. Relativně rychlé, nepříliš intenzivní pohyby vám umožní nepoškodit tak jemný materiál.   

Pokud se vám na semišové boty rozlil nějaký nápoj nebo jiná tekutina, držte hlavu nahoře! Známe způsob, jak se skvrny zbavit. Pamatujte však, že musíte jednat rychle. Nejprve zkuste skvrnu setřít čistým ručníkem. Když látku lehce osušíte, posypte skvrnu bramborovým škrobem nebo jedlou sodou. Nechte boty celou noc a ráno začněte znovu pracovat se semišovým kartáčem. 

Řešíte zaschlé skvrny nebo drobné škrábance? Zkuste použít speciální gumu na čištění semiše. Jsou jím vybaveny některé kartáče pro péči o tento materiál. Alternativním řešením je použití školní gumy. Ať už si vyberete jakýkoli nástroj, nezapomeňte, že tento jemný materiál vyžaduje šetrné zacházení. Nepříliš silně jej rozetřete pouze jedním směrem.

Na vašich semišových botách jsou nevzhledné skvrny od soli nebo vody a nemůžete se jich zbavit za žádné poklady? Naštěstí existují způsoby, jak se se svými oblíbenými botami nebudete muset rozloučit. Vše, co potřebujete, je ocet a čistý ručník. Na ručník dejte trochu octa a hadřík třete, dokud skvrna nezmizí. Poté si vykartáčujte boty. Vidíte, jak je to snadné?

Semišové boty správně skladujte

Pravidelná péče o semišové boty je stejně důležitá jako správné skladování. Pamatujte, že takové boty v žádném případě nevystavujte přímému slunci. Tímto způsobem můžete způsobit vyblednutí materiálu více škody než užitku. V podstatě semiš nemá příliš v oblibě zdroje tepla. Nenechávejte takové boty v blízkosti teplých radiátorů.

Pokud semišové boty nějakou dobu nebudete nosit, nedávejte je přímo do skříně. Lepší bude, když je dáte do krabice od bot nebo látkového pytlíku. Ochráníte je tak před prachem a vlhkostí. Pamatujte však, že tyto boty nebalte do plastového sáčku. Vyberte si raději plátěnou nebo plátěnou tašku. Případně můžete použít starý povlak na polštář.

Jak vidíte, semišové boty mohou být praktické. Většinu pomůcek nezbytných pro péči o ně už pravděpodobně máte doma. Upravené semišové boty se vám rychle odvděčí dokonalým vzhledem a budou vám sloužit mnoho let.