Jak odstranit plíseň z bot?


Při přípravě obuvi na novou sezónu se můžete setkat s nepříjemným překvapením. Bílý povlak na botách, dobře patrný zejména na černé botě, se může ukázat jako plísně. Někdy je barva nájezdu šedá, nazelenalá nebo hnědá. Určitě to poznáte podle nepříjemného zatuchlého zápachu charakteristického pro sklepy. Takovou formu lze nalézt na přírodní i plastové obuvi. Jak se s ní vypořádat? Jak odstranit plíseň z bot?

Odkud pochází plíseň na boty?

Vytváření plísní je podporováno vlhkými podmínkami, ve kterých se boty používají nebo skladují. Faktorem způsobujícím plísně je dlouhodobé skladování mokré obuvi, která po navlhčení nebyla důkladně vysušena, ale také udržovala boty na vlhkých místech, například v suterénu. K tvorbě plísní dochází v důsledku proliferace saprofytických hub. Jejich mycelium se vyvíjí na obuvi a zakrývá ji „ovčí srstí“, což je škodlivý plísňový jev.

Jak se zbavit plísní z bot?

Pokud prevence selhala a na obuvi se vytvořila plíseň, existují způsoby, jak se jí zbavit. Osvědčeným způsobem odstranění plísní je ekologická metoda používající ocet s vodou . Předem je dobré vyčistit formu suchým, tvrdým kartáčkem na boty. To by mělo být provedeno šetrně, aby forma nepronikla hlouběji. Zbytek se nejlépe odstraní vlhkým hadříkem. Správné čištění spočívá v umytí obuvi roztokem octa a vody smíseným v poměru 1: 1. Doporučujeme obuv obětovat papírovou utěrkou nebo suchým hadříkem. Takto očištěné boty by měly být ponechány v suchu v dobře větrané místnosti, nejlépe na podzim a v zimě v blízkosti radiátoru (ale ne na něm nebo pod ním, aby se boty nedeformovaly). Další metodou je použití terpentýnového oleje a glycerinu. Nejprve nastrčte olej na povrch obuvi a poté vtřete glycerin do kůže.

Výše uvedené metody však nebudou fungovat v případě semišových nebo materiálových bot. Zde byste měli používat lihovinu nebo jiné vysoce procento alkoholu nebo čpavkové vody (roztok čpavku s vodou). Neexistuje však žádná záruka, že čisticí forma s takovým náročným materiálem uspěje. Pamatujte, že buďte opatrní a toto ošetření neopakujte mnohokrát, protože vysoké procento alkoholu může pokožku vyschnout, což vede k destrukci obuvi.

Pokud i přes nejlepší úsilí plíseň nezmizela nebo se neobjevila a boty vůně zatuchly, můžete zkusit použít silnějšího agenta nebo boty dát obuvníkovi. Je však nejlepší vyhnout se řádné péči a údržbě obuvi, aby se zabránilo tomuto nepříjemnému jevu. Konečným, ale nejčastěji zvoleným řešením je nákup nové obuvi. Takže pokud vaše staré boty mají plesnivé a nechcete bojovat s povlakem, můžete mít rádi černé ploché boty s přezkami Y225 nebo Marquiz Warm černé kožené tašky . Pro muže doporučujeme boty Jodhpur , např. Hnědé kožené boty Moskała nebo kožené boty se zipem Nikopol 702 .

Jak se vyhnout plísním na botách?

 • Po každém použití boty očistěte nejlépe kartáčem a čistou vodou.
 • Také umyjte vnitřní část obuvi a stélky.
 • Mokrá obuv by měla být sušena pomalu, nejlépe při pokojové teplotě, ve větrané místnosti nebo venku. Nesušte boty na radiátoru ani vysoušečem vlasů, protože by to mohlo způsobit popraskání nebo deformaci obuvi.
 • Pro péči o obuv používejte vhodně navržené výrobky. Zrnitá kůže potřebuje mastnotu. Semiš a nubuk nelze ošetřovat pastami a krémy na zrní kůže. Pokud jsou boty vyrobeny z nepromokavých materiálů, je nutná správná impregnace a voskování obuvi.
 • Kovové prvky v obuvi, např. Tkaničky a tkaničky, by neměly být mazány tak, aby nekorodovaly.
 • Doporučujeme vyhnout se praní obuvi v pračce.

Jak ukládáte boty tak, aby se netvořily?

Správné skladování obuvi nemá žádný význam pro prevenci jevu plísní na obuvi. Ve skříňkách vždy udržujte boty čisté a suché. Nejlepší je pečovat o tvar obuvi pomocí desek nebo jiných výplní, jako je karton nebo noviny. Výrobci nabízejí různé způsoby skladování, aby chránili obuv před prachem, deformacemi a zároveň nezatěžovali interiér. V závislosti na dostupném prostoru mohou být boty uloženy ve skříňkách na boty, organizátorech, skříních. Na trhu existují různé možnosti skladování obuvi uvnitř: na policích, kolejnicích, žebřících, regálech. Kromě toho můžete chránit boty při zachování pořádku pomocí některého z níže uvedených řešení:

 • Dřevěné bedny - jsou ideálním místem pro skladování obuvi, poskytují relativně dlouhou životnost ve srovnání s kartonovými krabicemi. Poskytují dostatek prostoru, chrání před světlem a zajišťují dostatečnou cirkulaci vzduchu. Jsou doporučovány výrobci nejvyšší kvality obuvi.
 • Krabice na boty - levným způsobem, snadno přístupnou formou, v obchodech najdete karton, plast i materiál.
 • Sáčky - ušetříme místo, ale nezajistíme odpovídající oddělení od jiné obuvi ve skříni. Na trhu jsou dokonce i vonné sáčky.
 • Věšáky - dobré řešení pro boty a vysoké boty upevněním svršek pomocí spon. Nejlepší je zajistit např. Karton pod sponou, aby nezanechal otisk na kožené obuvi.
 • Organizéry na stěnu dveří nebo skříně - levné řešení. Jsou vyrobeny z textilu, organizéry s našitými kapsami pomáhají udržovat šatník v pořádku.

Pokud budete postupovat podle výše uvedených tipů, budete se o vaši obuv náležitě starat a ukládat ji. Pokud k tomu však dojde, měly by být užitečné naše tipy pro odstraňování plísní z obuvi. Jinak přijde čas na nový nákup - nějaký model vás určitě upoutá na ButyModne.pl!