Hrají: boty pro práci ve stoje


Jste celý den v práci na nohou? Několikahodinové stání může být nepříjemné nejen pro vaši páteř, ale i pro vaše nohy – zvláště když nosíte špatně padnoucí boty. Navrhneme, na co si dát pozor při výběru obuvi pro práci ve stoje a prozradíme, kterým modelům je lepší se vyhnout.

Celý den na nohou...

Když většinu dne trávíte ve stoje, vaše páteř a chodidla začnou pomalu odmítat poslušnost. Pocit nepohodlí se časem změní v nesnesitelnou bolest a vy s hodinkami v ruce odpočítáváte minuty (či hodiny) do konce práce. 

Naštěstí to tak být nemusí! Řešení vašeho problému je jednodušší, než si myslíte. Jde o správně vybrané boty, které dokážou zázraky i při dlouhém stání. Zajímá vás, které modely budou fungovat nejlépe a kterým byste se měli vyhnout? Jste na správném místě! V našem průvodci se o tom dozvíte vše.

Řekněte ne bolesti nohou!

Nepohodlí nebo dokonce bolest nohou je často důsledkem svalové ztuhlosti. Abyste tomu zabránili, udělejte si každou hodinu strečinkovou přestávku. Stačí párkrát nadzvednout lýtka. Tím se sníží množství krve shromažďované v dolní části těla a zlepší se oběh.

To však není vše, co můžete udělat, abyste bolesti nohou zabránili. Dobře si prohlédněte boty, které nosíte do práce, a zvažte, zda není třeba je vyměnit. Rozhodněte se pro dřeváky s protiskluzovou podrážkou nebo boty, které poskytují dostatek místa pro vaše prsty. Skvěle poslouží i šněrovací boty, díky kterým se vaše nohy nebudou moci při chůzi nekontrolovaně pohybovat.

Dejte pohodlí na první místo

Při výběru obuvi pro práci ve stoje se řiďte především vlastním pohodlím. Přestože na vysokých podpatcích budete vypadat úžasně a dodají vám sebevědomí, po pár hodinách mohou být natolik vlezlé, že budete snít o tom, že se co nejdříve vrátíte domů a schováte je na dno šatníku.

Na rozdíl od vzhledu nebudou vaším spojencem ani zcela ploché podrážky. Hledejte boty, které poskytují dobrou podporu klenby. Tímto způsobem je váha těla rovnoměrně rozložena na podrážku. Díky tomu snížíte pocit nepohodlí v chodidlech a dokonce zabráníte bolestem zad.

Vybírejte modely s mírně zvýšeným podpatkem. Pokud vás nic neosloví, můžete si do svých oblíbených plochých bot vložit speciální vložky, které zaručí oporu pro klenbu nohou a vy - maximální pohodlí po celý den. Vsaďte na stabilní, a přitom flexibilní podrážky, prodyšný materiál a odolný svršek. 

Pamatujte také, že i když je podpatek ve správné výšce, žádná bota vám neposkytne pohodlí, pokud její velikost nesedí. Příliš malé boty mohou způsobit puchýře, které znemožňují zůstat na nohou po zbytek dne. A co víc, příliš těsné boty mohou přispívat k problémům s krevním oběhem. Příliš volné boty mohou také obtěžovat používání. 

Když si kupujete boty na práci ve stoje, vyzkoušejte si je kolem pozdního odpoledne. Chodidla mají tendenci během dne otékat a velikost, která ráno vypadala, že perfektně sedí, může po několika hodinách způsobit tlak a bolest.

Pohodlná obuv pro práci ve stoje

Jakmile najdete dokonalý pár, který splňuje všechny vaše požadavky, za žádných okolností je nenoste 8 hodin do práce. Nové boty vyžadují postupné vloupání. Vše, co potřebujete, je pár tlustých ponožek a trochu trpělivosti. Noste svou novou akvizici po domě, dokud se tvar bot nepřizpůsobí vaší noze.

Pokud se stále nemůžete dočkat, až otestujete své nové boty na stojáka, vezměte si s sebou jeden pár navíc, který budete nosit během dne, kdy se vám začnou poddávat nohy.

Pečujte o své nohy po práci

Záleží vám na úlevě od bolesti nohou po dlouhém dni stráveném ve stoje? Hledáte způsob, jak zklidnit bolavé nohy? Máme několik řešení, díky kterým vaše nohy do druhého dne získají plnou sílu.

Teplá koupel může pomoci zmírnit bolest a dokonce snížit otoky nohou. Zkuste také protáhnout prsty, abyste zvýšili jejich pružnost a předešli budoucímu nepohodlí. Skvělým řešením bude i masáž chodidel! Udělejte to sami pomocí tenisových míčků nebo speciálního válečku, nebo požádejte o pomoc svou polovičku.

Pamatujte, že prevence je lepší než léčba

Výzkumníci jsou jednomyslní – dlouhodobé, pravidelné stání na tvrdém povrchu může způsobit nepohodlí a bolest. Tyto neduhy mohou časem vést k vážným zdravotním problémům. Pokud se chcete vyhnout chronickým bolestem, špatnému držení těla a artritidě, řiďte se zásadou „prevence je lepší než léčba“.

Dělejte si pravidelné přestávky v práci ve stoje, během kterých se na chvíli protáhněte. Stejně důležité je investovat do kvalitní obuvi. Věříme, že vám náš průvodce pomůže se správným výběrem. Hodně štěstí!